single

Najlepsze muzea na Sri Lance

Muzea pozwalają wniknąć głębiej w historię danego kraju, przyjrzeć się bliżej minionym epokom, poznać wydarzenia i postaci, które zdefiniowały i ukształtowały państwo. Dlatego podczas podróży zagranicznych warto odwiedzać muzea. Sri Lanka posiada wiele interesujących obiektów muzealnych. Przedstawiamy kilka najważniejszych z nich:

Muzeum Narodowe w Kolombo
Najstarsze, największe i najbardziej popularne muzeum Sri Lanki to Muzeum Narodowe w Kolombo, zbudowane w 1877 roku, które mieści się w ciekawym, ogromnym budynku kolonialnym. Muzeum posiada kolekcję ponad 4000 rękopisów palmowych! Poza tym, szczyci się starożytnymi regalami królewskimi, biżuterią z minionych czasów i starożytnymi grafikami. Posiada również imponujący zbiór tradycyjnych masek, eksponatów pochodzących z Chin i fresków świątynnych.

Muzeum holenderskie
Położone w cichym zakątku tętniącej życiem dzielnicy Pettah, Muzeum Holenderskie jest skarbnicą wiedzy wartą odkrycia. Zlokalizowane jest w starym budynku przy Prince Street, który pamięta czasy holenderskiej epoki kolonialnej. Mówi się, że miejsce to było kiedyś domem hrabiego Augusta Carl Van Ranzowa. Oprócz możliwości podziwiania starej architektury budynku, turyści mogą również zapoznać się z holenderskim dziedzictwem wyspy od mebli, przez kostiumy i monety, po broń.

Narodowe Muzeum Morskie w Galle
To fascynujące muzeum mieści się w starym budynku holenderskim, który znajduje się w historycznym forcie Galle. W muzeum zgromadzone są eksponaty dotyczące biologii morskiej, a także plansze pokazujące lokalne metody połowów, ryby głębinowe oraz bogactwo tutejszych raf koralowych.

Muzeum Maski w Ambalangoda
Odwiedzając to muzeum przygotujmy się na niezwykłe wrażenia. Posiada ono fantastyczną ekspozycję przybliżającą kulturę Sri Lanki. Pod jednym dachem zgromadzony został szeroki wachlarz skomplikowanych rzeźbionych drewnianych masek, które od wieków wykorzystywano w egzorcyzmie i rytuałach religijnych.

Muzeum Ludowe Koggala
Wzniesione w hołdzie szanowanemu na Sri Lance pisarzowi z Sinhali, Martinowi Wickramasinghe, Muzeum Ludowe w Koggali prezentuje zróżnicowaną kolekcję, podzieloną na dwadzieścia pięć kategorii, w tym rzadkie rękodzieła, wyroby sztuki ludowej oraz artefakty z dziedziny medycyny ludowej. Jest uważane za miejsce o wielkim znaczeniu kulturowym.

Muzeum Herbaty w Hantane
Sri Lanka jest znana na świecie przede wszystkim, jako producent najlepszej herbaty. Nic dziwnego, że powstało tu Muzeum Herbaty. To wspólny projekt Sri Lanka Tea Board i Stowarzyszenia Plantatorów Sri Lanki. Muzeum powstało w 1925 roku w opuszczonej fabryce Hantane Tea Factory. Prezentuje sposoby produkcji herbaty, od momentu sadzenia roślin do chwili powstania produktu finalnego.

Centrum Informacji Turystycznej i Muzeum Polonnaruwa
Polonnaruwa to unikalne centrum wiedzy, które zachwyci entuzjastów historii. Znajdziemy tutaj dobrze zachowane starożytne świątynie, wielkie pałace i starannie rzeźbione posągi. Centrum Informacji Turystycznej Polonnaruwa prezentuje wiele ustaleń archeologicznych, a także szczegółowy opis historii tego obszaru, łącznie z przywróceniem go do życia.

Wielu turystów odwiedzających Sri Lankę skupia się na fascynujących zabytkach i niesamowitych krajobrazach. Tymczasem Sri Lanka oferuje tak wiele ciekawych obiektów muzealnych, że nie sposób wymienić ich wszystkich. Zanim, więc wyruszymy w drogę do tego niezwykłego kraju, stwórzmy listę muzeów, których nie powinno zabraknąć na trasie naszej podróży. Z pewnością będą one interesującym uzupełnieniem innych turystycznych atrakcji.