single

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Kambodży?

Mogłoby się wydawać, że Kambodża jest zaledwie kilkudniowym przystankiem na mapie turystów przemierzających Azję Południowo-Wschodnią. Zwykle większość zatrzymuje się w Sieam Reap, by odwiedzić zadbany kompleks świątyń Angkor i polecieć dalej, do Malezji, Singapuru albo Wietnamu. Tymczasem Kambodża jako państwo jest fascynujące i warto poświęcić mu więcej czasu. Co powinniśmy wiedzieć przed wyjazdem do Kambodży? Dla kogo jest Kambodża i co w niej zaskakuje?

Przepisy wjazdowe do Kambodży
W Kambodży obowiązuje ruch wizowy, ale zdobycie wizy turystycznej to tylko formalność. Wiza turystyczna upoważnia do 30 dni przebywania na terenie Kambodży w celach turystycznych, można aplikować o nią za pośrednictwem Internetu lub wykupić na lotnisku lub przejściu granicznym. Wiza turystyczna jednokrotnego wjazdu kosztuje 30 USD, jednak dostaniemy ją bez okazywania biletów powrotnych czy środków na koncie. Za każdy dzień po przekroczeniu wizy płaci się karę w wysokości 5 USD. Jeśli aplikujesz o wizę przez Internet, będzie ważna przez 3 miesiące od daty wydania. Warto pamiętać, że paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy. Podsumowując, polski turysta nie będzie mieć żadnych problemów z wjazdem na teren Kambodży w celach turystycznych.

Ceny w Kambodży
Kraje Azji Południowo-Wschodniej to dobry kierunek dla turystów z Europy Wschodniej również ze względu na ceny. Oficjalną walutą w Kambodży jest kambodżański riel, przy czym 1 PLN to ok. 1200 KHR. Można ze sobą zabrać także banknoty dolarów amerykańskich (drukowane po roku 2007). Kambodżę można zwiedzić zarówno budżetowo, zatrzymując się w bardzo tanich hostelach (gdzie jednak zapewnione warunki są na bardzo podstawowym poziomie), w średnim budżecie (3 gwiazdkowe hoteliki) albo w wersji VIP. Koszty noclegów wahają się w zależności od miejsca (w stolicy lub w większych miastach będą trochę wyższe), transport i jedzenie są bardzo tanie. Najdroższą inwestycją jest bilet lotniczy, którego ceny wahają się w zależności od miesiąca i linii lotniczej, np. w kwietniu można polecieć za ok. 2500 złotych w obie strony. Jeśli chodzi o transport, przykładowo: wynajęcie roweru na cały dzień kosztuje ok. 2 USD, tuk tuki po mieście ok. 1 USD, autobusy międzymiastowe ok. 5 USD, łodzie w pływającej wiosce ok. 5 USD. Jedzenie: jak zwykle w krajach azjatyckich uliczne jedzenie jest najtańsze i bardzo smaczne, więc obiad ze straganu można zjeść już nawet za 1-2 USD! W restauracjach ciut drożej, bo za kurczaka z ryżem i sosem orzeszkowym oraz napojem alkoholowym zapłacimy ok. 4 USD. Wciąż nie są to jednak duże pieniądze. Pamiętaj też, że Kambodżanie mogą celowo podwyższyć ceny widząc białego turystę, którego utożsamiają z człowiekiem bogatym, dlatego warto znać choćby widełki cenowe, by nie dać się oszukać.


Szczepionki i choroby w Kambodży
Do Kambodży nie ma szczepień obowiązkowych, jednak jest to kraj wysokiego ryzyka zarażenia się chorobami zakaźnymi, np. WZW A i B, tężcem, błonicą czy durem brzuszny. Dlatego warto mieć zaktualizowaną książeczkę szczepień (sprawdź, jak dawno temu byłeś szczepiony przeciwko tężcowi, bo ta szczepionka ma „ważność” 10 lat). W zależności od miejsc, w które masz zamiar podróżować, rozważ szczepienie przeciwko wściekliźnie. Dla własnego bezpieczeństwa pij wodę jedynie z butelek (również taką wodą myj zęby), staraj się także nie pić napojów z lodem (do lodu używa się wody z wodociągów). Kambodża to także kraj, w którym występuje ryzyko zarażenia się malarią, dlatego warto skonsultować wyjazd z lekarzem specjalizującym się w chorobach tropikalnych oraz stosować środki profilaktyczne, czyli: nosić ubrania z długim rękawem i długimi nogawkami, nie spacerować po zmroku przy zbiornikach wodnych, spać pod moskiteirą i mieć przy sobie sprawdzone repelenty.

Czy w Kambodży jest bezpiecznie?
W Kambodży odnotowuje się napady z bronią ręką, jednak są to zwykle sprawy dotyczące lokalnych. Jako turysta można czuć się w tym kraju bezpiecznie, przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności, tzn. pieniądze trzymać w kilku miejscach, ważne dokumenty w hotelowych skrytkach (lub posiadać ich fotokopie), nie chodzić samotnie po zmroku i pilnować swoich rzeczy w tłumie. Często zdarzają się drobne kradzieże. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek, bo niewiele jest bezpiecznych miejsc na świecie i wszędzie trzeba mieć oczy dookoła głowy. Jeśli chodzi o opiekę medyczną, to w Kambodży nie ma państwowej służby zdrowia. Pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia podróżniczego!