single

Autentyczna Kuba i kubańskie homestaye!

Wycieczka na Kubę jest obwarowana wieloma ograniczeniami, ze względu na system polityczny, jaki panuje w tym kraju. Jednym słowem – każdą dziedziną życia przeciętnego Kubańczyka stara się kierować rząd i niezbyt wiele jest sposobów, żeby to ominąć, chociaż wielu turystów chciałoby z dobrej woli wspomóc codzienne życie mieszkańców. Jest jednak wyjście pomiędzy! Ograniczenia nie powinny zniechęcać nas do eksplorowania tego pięknego kraju, który kryje w sobie mnóstwo skarbów i miejsc do odkrycia. Dziś poopowiadamy trochę, w jaki sposób najlepiej zwiedzać Kubę – zapraszamy Cię do lektury!

Casas particulares

Nie jest to żaden odkrywczy sposób i zna go każdy wytrawny podróżnik, który wie, że bycie w podróży to nie tylko nieustanne trwanie w ruchu, ale także umiejętność zatrzymania się i poznania atmosfery. Niektórzy uważają, że wakacje nie mogą się udać bez spania w namiotach na biwakach, inni z kolei uwielbiają ogromne hotele, z których okien mogą poobserwować panoramę miasta, ale w bezpiecznej odległości. Kuba, największa wyspa Karaibów jest cudowna do odkrywania właśnie od środka. Dlatego też gorąco polecamy oprzeć wycieczkę na tzw. homestayach, czyli po kubańsku – casas particulaers. Rząd po tym, jak kilka lat temu kraj stał się bardziej przyjazny turystyce, wydał zezwolenie dla mieszkańców, by mogli stworzyć miejsca noclegowe w swoich domach. Dzięki takiej opcji Kubańczycy mogli dorobić do pensji (która jest tragicznie mała), a niektórzy zrobili z tego interesy życia! Casas particulares, to jak już powiedzieliśmy, homestay u Kubańczyka. To zarejestrowana i całkowicie legalna działalność, która podlega kontroli państwa.

Na czym polega kubański homestay? Dlaczego warto zatrzymać się w nim na dłużej?

Na terenie całego kraju znajdują się tysiące, może i więcej, kubańskich domów otwartych dla turystów. Niektóre reklamują się w sieci, do innych można dotrzeć jedynie pocztą pantoflową – na miejscu. Nie obawiajcie się jednak złego standardu – bo zaledwie kilka skarg do odpowiednich osób wystarczy, by Kubańczyk został zmuszony do zamknięcia swojej działalności. W casas particulares panuje porządek i ład, oczywiście, znajdą się domy, które zachwycą Was swoim wnętrzem i urokiem oraz takie, które w pewnym sensie będą „zwykłe”, ale wciąż czyste. Na Kubie przez lata mieszkańcy mieli podstawowy problem: skąd wziąć meble? Stąd kubański styl nam, Europejczykim, wydaje się „vintage” czy oldschoolowy – w rzeczywistości jednak Kubańczycy wciąż mają ograniczony dostęp do nowych mebli, więc zajmują się głównie reperowaniem starych. Wnętrza, które wydają nam się witryną ze sklepu z antykami, mieszczą tak naprawdę jedyne dostępne sprzęty. Być może dla podróżników jest w tym ogromny urok i na tym też polega klimat Kuby – na obdrapanych, ale w jakiś sposób zadbanych kamienicach, na starych i błyszczących samochodach sprowadzanych z USA, jeszcze z czasów, gdy Hawana była ulubionym miejscem wakacyjnym Amerykanów, na meblach, które pamiętają zeszłą epokę, a jednak są wygodne i piękne. Lecz wracając do tematu – na czym polega działanie kubańskiego homestaya? Generalnie rezerwacja pokoju nie różni się od rezerwacji pokoju w hotelu, z tymże w homestayu możemy czuć się bardziej swobodnie. Nie ma ścisłych godzin zameldowania się i wymeldowania, ani tłumu innych gości. W przeciętnej casa particulares mieszka kubańska rodzina, więc stajemy się na kilka nocy domownikami i możemy od środka poobserwować, jak wygląda ich życie. Dodatkowo, większość Kubańczyków w cenie noclegu oferuje nam również wyżywienie, co jest wręcz najlepszą opcją na poznawanie tego kraju. Dlaczego? W hotelach zwykle podaje się wyszukane i sprowadzane jedzenie „dla turystów”, do którego nie mają dostępu Kubańczycy. Chociaż wydaje nam się, że na karaibskiej wyspie rosną tony świeżych owoców i jest dostęp do super zdrowego jedzenia, rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Jak każdy kraj wyspiarski, Kuba ma problem z różnorodnością pożywienia, dlatego jest zmuszona część produktów sprowadzać. Większość Kubańczyków na to nie stać, więc zadowalają się tym, co mają. Jedząc w homestayach mamy więc okazję poznać autentyczną kuchnię Kuby, która jest zachwycająca i zaskakująca, i nie da się jednoznacznie opisać jej wyróżniających się dań.Podróż przez całą wyspę

Podsumowując, zatrzymując się u Kubańczyków macie szansę na poznanie autentycznej Kuby, a poza tym przez nawet krótki pobyt poczujecie się jak najbliżsi przyjaciele rodziny. Kubańczycy są otwarci i bardzo gościnni, więc możesz liczyć na szklaneczkę rumu!