single

Najpiękniejsze plaże - Palawan, Filipiny

Jeśli mówimy o niesamowitych plażach i najpiękniejszych miejscach na nadmorski relaks, nie sposób nie wspomnieć o Palawan. To jedna z wysp Archipelagu Filipińskiego, istna perła wśród wielu niesamowitych miejsc, które Filipiny oferują. Ta podłużna wyspa na Oceanie Spokojnym pełna jest rajskich plaż i fenomenalnych miejsc do odpoczynku. Poszarpana, zwłaszcza w północnej części, linia brzegowa powoduje też, że tamtejsze krajobrazy to nie tylko bezmiar błękitnego oceanu, jak okiem sięgnąć, ale też strzelające w niebo potężne skały, miniaturowe wysepki, a pod powierzchnią - obłędne koralowce i dziesiątki gatunków kolorowych rybek.

Trzy rzeczy, o których koniecznie trzeba wspomnieć jeśli chodzi o samo plażowanie na Palawan to Port Barton, El Nido i możliwość wycieczki typu “Island Hopping”. Oczywiście, oprócz tego wyspa oferuje wiele więcej - od lokalnej kuchni w Puerto Princesa po podziemną rzekę Sabang, która jest jednym z cudów świata. Skupmy się jednak na wypoczynku nad oceanem, tam atrakcji też nie brakuje.

Port Barton znajduje się na zachodnim wybrzeżu Palawan. To maleńka wioska, nieco odcięta od cywilizacji, dzięki czemu jest jeszcze bardziej idealnym miejscem na spokojny, leniwy urlop. Biały piasek i błękitna woda, a w ciszy słychać tylko plusk oceanu i szum palm. Oczywiście nie jest to miejsce całkowicie wyludnione, znajdzie się bar, czy restauracja, gdzie będzie można raczyć się świeżą rybą i kolorowym drinkiem z parasolką. Idylla! Wokół Port Barton Jest też wiele miejsc świetnie nadających się do nurkowania z rybkami, są przepiękne laguny i rafa koralowa, a może nawet uda się zobaczyć żółwie!

Planetescape.pl

El Nido to nieco większa miejscowość na samej północy wyspy. Jest to też jedno z najpopularniejszych miejsc do plażowania i ogólnie pojętego wypoczynku na Palawan, więc z porównaniu z cichym, pustym Port Barton może wydać się nieznośnie zatłoczone. Warto jednak wybrać się też tam. Popularność El Nido wynika prawdopodobnie z sąsiedztwa niesamowitego archipelagu Bacuit, składającego się z kilkudziesięciu wysepek, a co jedna to bardziej zachwycająca.
W samym El Nido plaża sprzyja raczej romantycznej kolacji w jednej z licznych restauracji przy samym brzegu oceanu, niż klasycznemu plażowaniu. Ale bardzo niedaleko od miasteczka znajdują się inne świetne miejsca, jak Las Cabanas Beach lub Corong Corong Beach. I znów - turkus wody, biel piasku, ciemne wysokie skały na horyzoncie. Możliwość snorkelingu i nurkowania w poszukiwaniu rybek i koralowców. Ale to, co najciekawsze zarówno w El Nido, jak i w Port Barton to możliwość wzięcia udziału w wycieczce typu Island Hopping.

Island Hopping to nic innego jak wycieczki łódką po okolicy, polegające na przemieszczaniu się z jednej rajskiej wysepki na drugą, wokół całej zatoki. Startujące choćby właśnie w El Nido i Port Barton łódki zabierają turystów na cały dzień w rejs między wysepkami, lagunami i skałami. Przewoźnicy oferują najczęściej kilka tras, a każda z nich obejmuje inne miejsca. Niektóre skupiają się wokół najbardziej rajskich plaż, podczas, gdy inne pokażą Wam tajemnicze laguny pod skałami i ukryte plaże w małych zatoczkach, a jeszcze inne dadzą możliwość zanurkowania i zobaczenia z bliska rafy koralowej. Można zobaczyć też fenomenalne wapienne skały o różnych kształtach, a jeśli dopisze Wam szczęście, także morskie żółwie!

Palawan to raj. Co najlepsze, choć staje się coraz popularniejszą destynacją dla turystów z całego świata, wciąż jeszcze zachował swój wyjątkowy lokalny charakter. To doskonałe miejsce na fantastyczne wakacje pełne zarówno niezapomnianych wrażeń, jak i słodkiego lenistwa.