single

Słoneczne wakacje na Jamajce

Jamajka to państwo wyspiarskie na Morzu Karaibskim znajdujące się w pobliżu Kuby i Haiti. Kojarzy się przede wszystkim ze słońcem, pozytywną energią i muzyką reggae, która zawędrowała stąd niemal w każde miejsce na świecie. Kraj ten ma dużo do zaoferowania turystom, którzy cenią egzotyczne klimaty, atrakcje historyczne, bogactwo przyrody i muzykę rozbrzmiewającą na ulicach. Jakie miejsca warto tutaj odwiedzić? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

Montego Bay

To prawdziwy raj dla tych, którzy chcą odpocząć w wyjątkowo atrakcyjnych okolicznościach. Jest jednym z największych kurortów wypoczynkowych na całej Jamajce, a ponadto znajduje się tutaj przystanek dla statków organizujących rejsy po Morzu Karaibskim. Infrastruktura jest tutaj zaawansowana, co sprawia, że turyści mają zapewniony pełen komfort czy też możliwość nurkowania. Warto odwiedzić plaże Doctor's Cave czy Seven Mile's Beach, a także imponujące klify Negril Cliffs.

Góry Błękitne

Są idealną propozycją dla miłośników aktywnego wypoczynku i dzikiej przyrody. W całości porasta je las mgielny stanowiący plątaninę zróżnicowanej roślinności. Na ich stokach rosną krzewy kawowca, Jamaica Blue Mountain Coffee, którego ziarna są uznawane za jedną z najlepszych kaw na świecie. Wiąże się z nimi również niesamowita historia, ponieważ w czasach kolonialnych Góry Błękitne stanowiły kryjówkę dla rdzennej ludności i zbiegłych niewolników. Są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obiekt przyrodniczo-kulturowy.

Muzeum Boba Marleya w Kingston

W miejscu, w którym kiedyś znajdowało się legendarne już studio nagraniowe Tuff Gong, obecnie znajduje sie Muzeum Boba Marleya. To pozycja obowiązkowa dla fanów artysty i miłośników muzyki reggae w ogóle. Można tutaj poznać bliżej nie tylko postać Marleya i jego twórczość czy biografię, ale również kupić wiele barwnych pamiątek nawiązujących do jego muzyki. Co ciekawe, jest to również miejsce, w którym znany wokalista przez lata mieszkał.

Green Grotto Caves

To labirynt składający się z jaskiń i imponujących korytarzy pokrytych stalaktytami, stalagmitami i najróżniejszymi naciekami oraz formacjami skalnymi. Swoją nazwę zawdzięczają algom, które znajdują się na ścianach i nadają im zielonkawy kolor. Główną atrakcją pieczar jest podziemne jezioro, które zachwyca krystalicznie czystą wodą. Fani Jamesa Bonda rozpoznają to miejsce, ponieważ właśnie tutaj kręcono scenę z "Żyj i pozwól umrzeć", w której Roger Moore pokonał doktora Kanangę.

Rose Hall Great House

Warto zobaczyć tę budowlę pełną historii nie tylko ze względów estetycznych, ale przede  wszystkim dlatego, że jest symbolem niesamowitej historii Jamajki. Osiemnastowieczna rezydencja kolonialnych plantatorów to miejsce, z którym wiąże się wiele legend. Mówi się, że na jej terenie straszy duch białej wiedźmy, czyli byłej właścicieli rezydencji, która miała zabić trzech swoich mężów. Wizyta w tym miejscu na pewno zapewni turystom wiele mocnych wrażeń i możliwość zrobienia niesamowitych zdjęć pamiątkowych. Budowla znajduje się w pobliżu Montego Bay.