single

Najpiękniejsze plaże na Malediwach

Malediwy – najniższe państwo świata każdego roku przyciąga setki tysięcy turystów swoim niepowtarzalnym krajobrazem i plażami jak z bajki. Ten wyspiarski kraj leży na wodach Oceanu Indyjskiego i Morza Arabskiego, a wybrzeża archipelagu obrastają kolorowymi rafami koralowymi i tropikalną roślinnością. To idealne miejsce na wakacje dla osób, które kochają spacery i różne dyscypliny sportowe, a w szczególności sporty plażowe. Zachęca do tego fakt, iż na Malediwach średnia temperatura w ciągu roku utrzymuje się na poziomie 26 stopni Celsjusza. Czy jesteście już spakowani?

Specyfika Malediwów
Malediwskie kurorty reklamują się zdjęciami z białym piaskiem, turkusową wodą i wyróżniającymi się drewnianymi domkami z charakterystycznymi dachami, które są wybudowanymi na plażach. Z całą pewnością kojarzycie ten typ architektury, z którego Malediwy są znane. Gospodarka tego wyspiarskiego kraju opiera się głównie na turystyce, dlatego mieszkańcy dokładają wszelkich starań by jeszcze bardziej uatrakcyjnić piękny z natury już krajobraz. Co ciekawe, na Malediwach nie uświadczycie ani rzek, ani jezior, więc turyści przyjeżdżają tu dla plaż i ogólnie mówiąc – rekreacji. Nie dajcie się jednak zwieźć skojarzeniom, jakie wywołuje takie połączenie, bo Malediwy to restrykcyjnie muzułmański kraj, w którym dwuczęściowy strój kąpielowy dozwolony jest jedynie na plażach w kurortach. W innych miejscach powinniśmy ubrać się na tyle stosownie, na ile pozwala nam błogie słońce i wakacyjny klimat. Z innych ciekawostek warto dodać, że Malediwy posiadają trzy sztucznie stworzone wyspy, które połączono podwodnymi tunelami. Wybudowano tu także pierwsze boisko do golfa unoszące się na wodzie. Jak donoszą również najnowsze badania, Malediwy są zagrożone zalaniem wodami oceanu w ciągu najbliższych stu lat – z tego względu prezydent republiki zorganizował nietypowe obrady rządu – bo odbyły się one pod wodą.

Wyspa Male i jej plaże
Wyspa Male jest drugą co do wielkości wysp Malediwów. Tutaj znajduje się stolica o takiej samej nazwie i jedyne międzynarodowe lotnisko. Turyści nie zatrzymują się tutaj zwykle na dłużej, ponieważ traktują Male jako punkt tranzytowy, a nie docelowy. Mimo wszystko, my polecamy odpoczynek na Male, które jest spokojne i klimatyczne. Najpiękniejsze plaże znajdują się na północy wyspy – obrastają je palmy kokosowe oraz słyną z najlepszych kawiarni w okolicy. Odwiedzający chwalą lokalne restauracje i możliwość relaksu bez tłumów ludzi dookoła. Minusem plaż w Male są wysokie ceny, jak w każdej stolicy. Nie zapominajmy też, że jesteśmy w kraju wyspiarskim, do którego część zaopatrzenia trzeba sprowadzać z innych miejsc (najczęściej z Indii), co także podbija stawki. Dodajmy, że alkohol można spożywać jedynie na terenach kurortów.

Sztuczna wyspa Hulhumalé
Na Hulhumalé bez problemu możemy dostać się lokalnym promem z Male. To sztucznie stworzona wyspa, której budowa rozpoczęła się na koniec 1997 roku. Ten pomysł narodził się z naglącej potrzeby zwiększenia przestrzeni życiowej społeczeństwa Malediwczyków – wyspa Male ma zaledwie 2km x 1 km, a zamieszkuje ją ponad 100 tysięcy ludzi. Takie wyniki czynią to miasto-stolicę najgęściej zasiedlonym miastem na Ziemi. Dlatego część osób przeprowadziła się na Hulhumalé oraz naturalną sąsiednią wyspę Wilingili. Trzeba przyznać, że Hulhumalé jest świetnie rozwinięte i zapewnia bardzo dobre warunki i dla mieszkańców, i dla turystów. Plaże wokół tej wyspy zostały przystosowane dla najbardziej wymagających, a prócz tropikalnych widoków możemy podziwiać też staranną architekturę.

Wyspa Maafushi
To mniej popularna wyspa położona w atolu Kaafu (Malediwy podzielone są na 26 suwerennych atoli). Zamieszkuje ją ponad 3 tysiące ludzi, w tym wielu obcokrajowców. Przemysł turystyczny rozkwitł tu dopiero w 2010 roku, a gospodarka opiera się głównie na rybołówstwie, co czyni tę wyspę idealną do odwiedzenia dla kogoś, kto woli podróżować poza szlakiem. Dopiero na plażach Maafushi poczujecie się jak na końcu świata - najpopularniejszą z plaż jest Bikini Beach. Odwiedzający uwielbiają kameralność plaży, czystość i wszechobecny spokój.