single

Najpiękniejsze plaże w ... Hong Kongu

Hong Kong raczej nie kojarzy nam się z resortami, rajskimi plażami, palmami kokosowymi i typowym wakacyjnym klimatem. Hong Kong to w oczach mieszkańca Europy miasto biznesu, finansów i potęgi gospodarczej z panoramą usianą tysiącem drapaczy chmur. To prawda – w Hong Kongu mieszka ponad 7.5 miliona mieszkańców, co daje temu miastu czwarte miejsce w rankingach najbardziej zaludnionych miejsc na Ziemi. Jednak ma także swoją drugą stronę, którą zdecydowanie warto odkryć. Dzisiaj zabierzemy Was na wycieczkę po najpiękniejszych wyspach i plażach w Hong Kongu, na których można zorganizować wspaniałe wakacje!

Wyspa Lantau – Wielki Budda, wioski rybackie i lokalna kuchnia
Wyspa Lantau to największa z wysp należących do Hong Kongu. Dostać się tu możemy różnymi drogami – od promu po komunikację miejską czy samochód. Głównym punktem wycieczek turystycznych jest tu klasztor Po Lin, w którego centralnej części znajduje się największy na świecie posąg Wielkiego Buddy wykonany z brązu. Klasztor leży na płaskowyżu Ngong Ping, pośród lasów i malowniczego krajobrazu, a zdobyć go możemy na piechotę podczas ok. dwugodzinnego spaceru lub kolejką linową (z której będziemy podziwiać wspaniałą panoramę wyspy). Prócz posągu Wielkiego Buddy goście zachwalają wegetariańską restaurację, którą kilka lat temu otworzono w klasztorze. Kolejnym przystankiem na trasie wyspy Lantau powinna być wioska rybacka Tai O, w której najsłynniejszym elementem są domy na palach, pomiędzy którymi pływają tradycyjne łodzie rybackie. Turyści uwielbiają tę scenerię, zwłaszcza, że istnieje możliwość spędzenia nocy w takim domku. Zachwala się tu również lokalną kuchnię, czyli wszelkie wyroby z ryb, np. pastę z krewetek. Na wschodnim wybrzeżu wyspy katoliccy mnisi wybudowali klasztor Trappist Heaven (Opactwo Matki Bożej Radosnej). Głównym zajęciem mnichów jest produkcja mleka oraz hodowanie dzikiego bydła. Klasztor znajduje się pomiędzy dwoma miasteczkami na wyspie (o których zaraz opowiemy), i jest otwarty dla turystów. Jednym z miasteczek na wyspie Lantau jest Hong Kong Disneyland – olbrzymi park rozrywki, do którego co roku przybywa ponad milion turystów. Historycznym miastem na wyspie Lantau jest Tung Chung, które powstało by powstrzymać nielegalny handel oraz punkt obrony wybrzeża przed piratami. Do dzisiaj można w nim zwiedzać zabytkowe armaty i fortyfikacje. Dodamy też, że Lantau w ponad 50% składa się z rezerwatów przyrody i parków narodowych, a najpiękniejszą plażą jest Cheung Sha. Charakteryzuje ją bardzo czysta woda oraz spokój – warto zostać tu na noc, bo przy plaży znajdziecie sporo ciekawych hoteli. Chodząc po miękkich piastach plaży Cheung Sha łatwo zapomnieć, że jesteśmy w Hong Kongu.

Plaże u wybrzeży Hong Kongu
Bardzo popularnymi wśród plażowiczów miejsc są plaże Stanleya i St. Stephana na południowym brzegu Hong Kongu. Zostały one założone przez Brytyjczyków w okresie kolonialnym i do dziś panuje w nich postkolonialny klimat – w tym hotele i budynki na modłę angielską. Hongkończycy przyjeżdżają tu na weekendy by trochę się zrelaksować po wyczerpującym tygodniu w pracy, obie plaże oferują miejsca na zrobienie grilla, przebranie się pływanie w bezpiecznej sferze pod czujnym okiem ratownika. Jako że w Hong Kongu często jest gorąco, a wysoka wilgotność powietrza sprawia, że czujemy się jakbyśmy się roztapiali, kąpiel w chłodnej wodzie to całkiem fajny pomysł na przerwę w zwiedzaniu. Zwłaszcza, że z centrum Hong Kongu dostać się na obie plaże możemy w pół godziny autobusem miejskim. Natomiast w południowo-wschodniej części wybrzeży Hong Kongu znajduje się wioska Shek O, położona w zatoczce skalistego półwyspu. Plaże Shek O uchodzą za najbardziej urodziwe w całym mieście, dlatego często stanowi scenerię do różnych filmów i teledysków. Wioska cieszy się ponad 200letnią historią, została założona przez rodowite chińskie klany, a najcenniejszą atrakcją turystyczną jest świątynia Tin Hau. Niedaleko od wioski znajduje się plaża zatoki Big Wave Bay, która przyciąga tu ogromną ilość miłośników surfowania i latania na paralotni – ale trzeba tu bardzo uważać, przez wielkie fale i skaliste wybrzeże plaża dorobiła się niechlubnej sławy, bo ponoć topi się tu najwięcej ludzi w skali wszystkich plaż w Hong Kongu. Ale zakończmy tę rekomendację dobrą informacją - Big Wave Bay cieszy się najczystszymi wodami w promieniu wielu kilometrów, a biorąc pod uwagę skalę zanieczyszczenia Chin i Hong Kongu, to ważna informacja - zwłaszcza dla osób, które są alergikami lub podróżują z dziećmi.