single

Kiedy najlepiej lecieć do Tajlandii?

Tajlandia to absolutnie najlepszy kierunek dla kogoś, kto po raz pierwszy wybiera się w podróż na drugi koniec świata i pragnie odkrywać nowe kultury, ale czuje lekką nieśmiałość przed zupełną zmianą otoczenia. Tajlandia jest bardzo bezpieczna, pro-turystyczna, ze znakomitą infrastrukturą, hotelami na każdą kieszeń i udogodnieniami dla każdego turysty. Znajdziecie tam wszystko: od fascynującej i barwnej kultury, przez niesamowite bogactwo przyrody, aż po całkiem dobrze zachowane dziedzictwo poprzednich epok. Dzisiaj udzielimy Wam kilku praktycznych informacji związanych z podróżowaniem do Tajlandii, w tym tych pogodowych. Zapraszamy do lektury!

Tajlandia z palcem na mapie: czyli geograficzne położenie

Królestwo Tajlandii leży w samym centrum półwyspu Indochin w Azji Południowo Wschodniej, granicząc z Birmą, Laosem, Kambodżą i Malezją. Zamieszkuje ją ponad 68 milionów ludzi, a co roku przybywa tu dziesiątki tysięcy turystów. Najbardziej turystycznym regionem jest Phuket, wokół którego położonych jest kilkadziesiąt rajskich wysepek – od tych imprezowych, gdzie życie nocne nie kończy się przez cały sezon, przez backpacerskie, gdzie w totalnej dziczy można posiedzieć przy ognisku i poznać innych podróżników, aż po małe kurorty dla rodzin z dziećmi. Sławą owiana jest także stolica Tajlandii, Bangkok, który przyjmuje najwięcej międzynarodowych połączeń lotniczych i warto zostać tu chociaż na dwie noce, by przekonać się na własnej skórze, jakie na nas sprawi wrażenie. Turyści chętnie zaglądają też na mniej komercyjne Krabi, do spokojnej i dobrej do trekkingu prowincji Surat Thani (szczególnie na przepiękne wyspy Koh Samui) oraz na popularną plażę Pattayę. Mnóstwo ciekawych i nieoczywistych atrakcji znajduje się także w zielonym Kanchanaburi, położonym na wschód od Bangkoku. Tak naprawdę, Tajlandia w dużej mierze pozostaje krajem nieodkrytym turystycznie! Być może taki wniosek Was zszokuje, ale prawda jest taka, że 90% turystów wybiera „oklepane” kierunki i decyduje się na wypoczynek przy rajskich plażach. Nie ma w tym nic złego ani ujmującego, a Tajowie świetnie się na taką gościnę przygotowali. W końcu Tajlandia ma aż 3200 kilometrów linii brzegowej, zróżnicowaną faunę i florę oraz krajobraz.Kiedy jechać do Tajlandii?

Nie możemy jednak zapomnieć, że Tajlandia to już tropiki. Generalnie, do tego kraju można podróżować przez cały rok, ale nie poleca się września i pierwszej połowy października ze względu na monsuny. W końcu większość ludzi chce tam pojechać głównie ze względu na słońce i plażowanie, więc lepiej to wiedzieć, niż się rozczarować na miejscu. Jako że Tajlandia jest krajem dość długim, możemy ją podzielić na część północną, centralną oraz wschodnie i zachodnie wybrzeże. Część północna i centralna charakteryzuje się pogodą typową w klimacie zwrotnikowym, czyli istnieje wyraźny podział na porę suchą i deszczową. Pora sucha przypada od listopada do maja, a podczas polskiej zimy w niektórych regionach temperatura w nocy może spaść nawet do 5 stopni Celsjusza, więc warto to uwzględnić podczas pakowania się na wakacje. Pomimo niskiej temperatury w nocy, w czasie dnia może ona sięgać nawet 30 stopni! W części centralnej i północnej od maja do lipca mogą występować już przelotne deszcze, a we wrześniu pada już na dobre. Jeśli chodzi o wybrzeża, w zachodniej części, czyli na popularnym Phuket, Krabi, wyspach Koh Ngai i na Koh Lancie, najlepsza pogoda do plażowania występuje od listopada do marca. W związku z tym świetnie podróżuje się tam w czasie polskiej zimy i szarówy za oknem. Jest gorąco, ale przyjemnie, dzięki delikatnej bryzie morskiej. Monsuny rozpoczynają się z końcem maja, więc w czasie polskich wakacji może tam padać, aż do października. Jeśli planujecie urlopy w czasie polskiej zimy, koniecznie weźcie pod uwagę Phuket, gdzie pogoda jest wprost wymarzona i na pewno ogrzejecie zziębłe kości. Pozostaje nam już tylko wschodnie wybrzeże, które jest dobrą opcją dla osób, które swój urlop odkładają na późniejszy termin. Na wschodzie, czyli już na cieplutkich wyspach w Zatoce Tajskiej – Koh Samui, Koh Phangan i Koh Tao, świetna pogoda panuje od lutego do sierpnia. Sięga aż 30 stopni, a poza tym powiewa delikatny wiatr, więc wielbiciele sportów wodnych na pewno będą zachwyceni. Około sierpnia i września zaczyna się monsun, obecny już do końca października.

Podsumowanie

Do Tajlandii można spokojnie podróżować około 10 miesięcy w ciągu roku, trzeba jedynie wziąć pod uwagę region najlepszy na plażowanie w danym miesiącu.