single

Japonia - co warto zobaczyć?

Kraj Kwitnącej Wiśni z roku na rok przyciąga coraz większą grupę zagranicznych turystów. Wyjeżdżają stąd zafascynowani jego niezwykłą kulturą, przepięknymi krajobrazami i cudownymi mieszkańcami. Powodów, dla których warto odwiedzić Japonię jest wiele. Przedstawiamy kilka najważniejszych z nich:

Oszałamiające świątynie i sanktuaria
Wszystkie piękne starożytne świątynie buddyjskie i świątynie Shinto są wystarczającym powodem do odwiedzenia Japonii. Jedno z najlepiej zachowanych miast w Japonii, Kyoto, oferuje około 2000 budowli sakralnych i świątyń buddyjskich! Natomiast w Nara aż osiem budowli tego typu wpisanych jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niektóre z nich oszałamiają swoim wyjątkowym wyglądem i charakterem. Właściwie w czasie całej podróży do Japonii można podążać ścieżkami miejscowych świątyń i każdy dzień mieć wypełniony po brzegi atrakcjami.

Czyste miasta i ulice
Nie istnieje nawet minimalna szansa na to, że na japońskiej ulicy, chodniku czy w parku zobaczymy niedopałek papierosa, kubek po kawie czy papierek po batoniku. Japonia jest niezwykle czystym krajem. Nawet zatłoczone Tokyo jest tak czyste, że wygląda prawie, jakby powstało wczoraj. Na ulicach unosi się przyjemny zapach, a kierowcy autobusu noszą białe rękawiczki. Japończycy podchodzą z ogromnym szacunkiem do środowiska naturalnego. Ich otoczenie jest dzięki temu zupełnie niezanieczyszczone. Sintoizm, jedna z symbiotycznych religii Japonii, wymaga specjalnej troski o naturę i widać to na każdym kroku.

Niesamowite, naturalne krajobrazy
Japonia jest wypełniona idealnymi krajobrazami rozrzuconymi po całym kraju. Spacerując po japońskich zakątkach można zanurzyć się w pięknie. Wiele osób kojarzy Japonię z wysokimi wieżowcami, światłami neonów oraz zaawansowaną technologią. Skojarzenie jest trafne bo Japonia to nowoczesne metropolie i rozwinięta technologia. Jednak ten miejski krajobraz Japonii wcale nie jest dominujący. Sąsiaduje ze wspaniałą scenerią góry Fuji, niesamowitymi widokami lasów bambusowych Arashiyama, wieloma świątyniami i ogrodami oraz terenami górzystymi. Japonia przez cały rok jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody. Tokio, jedno z największych miast na świecie, ma największy obszar zieleni miejskiej w porównaniu z innymi metropoliami. Japońskie parki są znane na całym świecie ze swojego piękna i dużej dbałości o szczegóły i różnorodność. Bardzo ważnym elementem krajobrazu są tutaj minerały. Niesamowitych kamiennych kompozycji a nawet całych ogrodów z kamienia spotkamy to wiele.

Japońskie festiwale
Tradycyjny Hanami, festiwal kwiatów, ma miejsce na przełomie marca i kwietnia. Jest powszechnie znany nie tylko w Japonii, ale i na całym świecie. To wtedy wspaniale kwitną wiśnie i przekształcając miasta, wsie, góry i doliny w duże, kwieciste pola, gdzie ludzie gromadzą się na piknikach z rodziną i przyjaciółmi. W całym kraju trwa jedno wielkie święto życia i natury. Kilka parków i ogrodów w całej Japonii przeznaczonych jest wyłącznie na wydarzenia festiwalowe. Po prognozie pogody w telewizji podawane są informacje o ilości kwiatów w każdej dzielnicy. Jeśli planujemy oglądać kwiaty, zarezerwujmy jednak miejsce w hotelu z dużym wyprzedzeniem. Podczas Hanami większość hoteli jest wypełniona po brzegi. Warto wspomnieć, że japońskie festiwale mają zupełnie inny charakter, niż chociażby te w krajach południowej Ameryki. Cechuje je głęboka kulturowość i duchowość, przywiązanie do tradycji i religii, celebrowanie życia i śmierci oraz pokora wobec bogów i duchów.