single

W jakie miejsca warto się wybrać będąc na Hawajach?

​Planujesz urlop i marzą ci się Hawaje? Ten najmłodszy ze stanów Ameryki Północnej ma wiele do zaoferowania turystom! Dzisiaj specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy krótki przewodnik o tym, co powinieneś wiedzieć o Hawajach i co warto tam zobaczyć. Miłego czytania!

Podstawowe informacje o Hawajach
Jak już wspomnieliśmy, Hawaje są najmłodszym z pięćdziesięciu stanów Ameryki Północnej. Oficjalnie przyłączone zostały do USA w 1959 roku. Hawaje to też jedyny stan, który ulokowany jest wyłącznie na wyspach, a dokładniej na 137 wyspach, z czego jedynie 8 uważa się za główne, a 7 z nich jest zamieszkałych. Stolica stanu Hawaje to słynne Honolulu, znajdujące się na wyspie O'ahu. Na Hawajach mieszka pond milion ludzi, dokładniej ok. 1 miliona 300 tysięcy, jeśli wliczymy również stacjonujących tam amerykańskich żołnierzy. 
Jeśli chodzi o ukształtowanie terenu, to archipelag ma pochodzenie wulkaniczne, więc można spodziewać się bardzo górzystych przestrzeni. Linia brzegowa Hawajów należy również do jednej z najdłuższych linii brzegowych w całych Stanach Zjednoczonych, plasuje się tuż po Florydzie i Kalifornii. Mieszkańców Hawajów nazywa się Polinezyczykami.

Wyspa O'ahu
To trzecia co do wielkości hawajska wyspa, również ta najbardziej zaludniona (ze względu na to, że znajduje się na niej stolica). Oahu to prawdziwa mieszanka kulturowa, zresztą, tak jak całe Stany Zjednoczone. Ponad połowa mieszkańców tej wyspy ma korzenie azjatyckie. Oahu to bardzo malownicza wyspa i twórcy hollywoodzkiego kina już dawno odkryli jej potencjał, ponieważ kręcono tam wiele z odcinków mega popularnego serialu "Zagubieni" czy sceny z kasowego filmu "Avatar". Również zapaleni gracze komputerowi na pewno nie raz rozpoznają tutejszą scenerię, np. w grze "Test Drive Unlimited". Nie wspominając o wielu zachodnich gwiazdach popkultury, które uwielbiają rajskie plaże Oahu umieszczać jako tło swoich video-teledysków. Najsłynniejszą atrakcją Oahu jest plaża Waikiki oraz baza wojskowa Pearl Harbor. Znajduje się tutaj również Centrum Kultury Polinezyjskiej. Z cudów natury - bardzo popularnym punktem jest wygasły wulkan Diamond Head oraz ogromna plantacja ananasów Dole, w której łatwo się zgubić, ponieważ utworzono tutaj największy na całym świecie labirynt z krzewów. Warto również wspomnieć, że słynna plaża Waikiki jest centrum windsurfingu oraz surfingu, znajdziecie tutaj wiele szkół tych dziedzin sportów oraz świetne wypożyczalnie sprzętu. 

Hawaii Big Island
Zachwycające swoją wspaniałością miejsce - największa oraz najmłodsza hawajska wyspa, na której znajdują się zarówno aktywne jak i wygasłe wulkany, w tym największy wulkan na świecie Kilauea. Na tej wyspie zaobserwujemy aż jedenaście (!) stref klimatycznych (z trzynastu, które występują na naszej planecie), co znajduje odbicie w bardzo zróżnicowanym krajobrazie Wielkiej Wyspy. Dla przykładu, znajdziemy tutaj ogromne obszary zastygłej lawy, na których nie uświadczymy żadnego śladu życia, a nieopodal wejdziemy do gęstej dżungli porośniętej lasem deszczowym. Czekają nas w niej przepiękne wodospady, plantacje dziko rosnących owoców i rajskie plaże o białym albo czarnym piasku, po których przemykają żółwie morskie. O tym miejscu mówi się jako o jednym z najbardziej niepowtarzalnych miejsc na całej Ziemi. Z ciekawostek o wyspie trzeba dodać, że to właśnie tutaj kręcono wszystkie części "Parku Jurajskiego". Rodowici mieszkańcy Wielkiej Wyspy przez długie lata utrzymywali się głównie z uprawiania trzciny cukrowej, a obecnie, oczywiście ich jednym z głównych źródeł utrzymania jest turystyka, rozwinięta wręcz perfekcyjnie. Rosną tutaj do tej pory plantacje storczyków, więc łatwo sobie wyobrazić, jak piękny to będzie widok. To właśnie tutaj możemy zwiedzić i udać się na trekking do Parku Narodowego Wulkanów Hawajskich. Ciekawostką jest fakt, że na skutek aktywności wulkanicznej na wyspie, ta co roku powiększa się o około 2 kilometry kwadratowe! Zdecydowanie warto się tam wybrać.

Lāna'i, Wyspa Ananasów
Jeśli Hawaje kojarzą wam się głównie z drinkami pitymi w kubeczkach z ananasów, to dlatego, że przez kilkadziesiąt lat były one uprawiane głównie na tej wyspie. To tutaj, dzięki jednemu z absolwentów Harvardu, opanowano technologię pakowania słodkich i soczystych ananasów do puszek, dzięki czemu cały świat mógł zasmakować w ich smaku. Ananasy do dzisiaj są jednym z głównych produktów eksportowych tej wyspy, chociaż część plantacji zlikwidowano. Słynie również z pięknej plaży Kaiolohia, przy której znajduje się wrak amerykańskiego transportowca Liberty II, a popularniejszą atrakcją jest nurkowanie i oglądanie jego wnętrza. Zdecydowanie, Wyspa Ananasów nie należy do miejsc komercyjnych, więc warto się tutaj wybrać, na pewno będziecie zaskoczeni!