single

Co warto wiedzieć o Polinezji Francuskiej?

Polinezja Francuska obejmuje 5 archipelagów i ponad 150 wysp na Oceanie Spokojnym. Leży we wschodniej części Polinezji. Stolica tego kraju to Papeete na wyspie Tahiti. Nie trudno się domyślić, że językiem urzędowym jest język francuski. Polinezja jest wspólnotą zamorską tego właśnie kraju. Na wyspach Polinezji Francuskiej panuje zwrotnikowy lub podzwrotnikowy wilgotny klimat.

Napopularniejsze wyspy Polinezji Francuskiej
Turystom jest znana przede wszystkim wyspa Bora Bora. To wulkaniczna wyspa leżąca w Archipelagu Wysp Towarzystwa. Otacza ją niezwykłej urody rafa koralowa. Jest prawdziwym rajem dla amatorów nurkowania. Bogaty atol koralowy to nie wszystko. Turyści mogą tutaj w ramach jednej z atrakcji obserwować wieloryby lub karmić rekiny. Centrum wyspy stanowi Vaitape. Można się tu dostać samolotem bądź promem.

Kolejną słynną wyspą Polinezji jest wulkaniczna wyspa Tahiti, leżąca w południowej części Oceanu Spokojnego. Tu również istnieją doskonałe warunki do nurkowania, a rafa koralowa wokół Tahiti należy do wyjątkowo ciekawych. Tahiti tworzą właściwie dwie wyspy: Wielka Wyspa i Mała Wyspa. Na Wielkiej Wyspie zlokalizowana jest stolica całej Polinezji Francuskiej Pappete. Tu również dostaniemy się samolotem lub promem.

Wyspa Moorea, jak wiele innych wysp Polinezji, powstała w wyniku działalności wulkanicznej. Kształtem przypomina widelec. Posiada dwie niemal symetrycznie położone zatoki na północnym wybrzeżu: zatokę Cooka (Paopao) oraz Oponohu.

Kiedy pojechać w podróż na Wyspy Polinezji>
Najlepiej udać się na Polinezję w naszym okresie wakacyjnym, a więc w lipcu i sierpniu. Wtedy panuje tu największy ruch turystyczny oraz najlepsze warunki pogodowe. Od czerwca do października powietrze staje się suche, a temperatury nie są tak uciążliwe, jak przez resztę roku. W lipcu i sierpniu wiatry maraamu przynoszą na wyspy dosyć zmienną pogodę. Natomiast między listopadem, a majem panuje tu pora deszczowa, cieplejsza, ale charakteryzująca się sporą ilością opadów.

Transport na Polinezji Francuskiej
Między wyspami trzeba oczywiście poruszać się drogą morską lub powietrzną. Lokalne linie lotnicze są bardzo mocno wspierane przez rząd Francji. Nie wszystkie należą jednak do tanich i częstych. Wynika to z odległości między wyspami oraz niskiego obłożenia lotów. W transporcie lotniczym najczęściej spotkamy się z usługami przewoźników Air Tahiti lub Air Moorea. Między wyspami dosyć regularnie kursują też promy albo katamarany. Mogą być doskonałym sposobem na zwiedzanie archipelagu.

Większe wyspy posiadają rozwinięta flotę autobusową. Linie autobusowe są tu tanie i bezpieczne. Nie poleca się natomiast korzystania z taksówek, ze względu na wysoką cenę. Oczywiście turyści mogą także wynająć samochód, skuter lub rower. Wiele z wysp jest tak niewielkich, że do zwiedzania ich wystarczą własne nogi.

Polscy turyści powinni wiedzieć, że obowiązek wizowy przy wyjazdach krótszych, niż 90 dni nie istnieje. Natomiast niezbędny jest paszport, ważny na okres co najmniej 3 miesięcy. Oczywiście przy przelotach z międzylądowaniem w USA, konieczne jest posiadanie wizy tego kraju.