single

Król spośród owoców, czyli owoc Duriana

Czy kiedykolwiek słyszeliście o owocach Duriana? To owoc znany głównie w Azji - a znany jest z kilku właściwości. W Europie na jego temat chodzą już legendy, a czasami zdarza się, że można go kupić nawet w Polsce, oczywiście za duże pieniądze i tylko w sklepach z azjatycką kuchnią. Czemu Durian zawdzięcza swoją (niechlubną) popularność?

Król owoców  
Durian, 'Durio zibethinus Murray' nazywany jest królem owoców ze względu na jego wielkość i wygląd. Pochodzi z rejonów Indonezji, ale bez problemu dostaniemy go w całej Południowo-Wschodniej Azji - i nie pomylimy go z żadnym innym owocem. Dojrzałe owoce Duriana rosną prawie do 40 centymetrów, a kształtem przypominają owal. Są pokryte grubą zieloną skórą z kolcami ('duri' oznacza kolec, stąd ta nazwa), więc sprawiają bardzo pancerne wrażenie. Przeciętny owoc waży około 4 kilogramów. Nie bez powodu mówi się o nim jako o "najniebezpieczniejszym owocu świata" - duriany rosną na drzewach, które mogą osiągnąć nawet do 40 metrów wysokości. Wyobraźcie sobie, co by się mogło stać, gdyby 40 centymetrowy owalny owoc ważący 4 kilogramy i cały pokryty kolcami spadł komuś na głowę ...
Durian zasłynął również ze swego wnętrza, a konkretniej zapachu. Smakosze opisują wnętrze owocu jako kleisty kremowy miąższ, konsystencją przypominający również budyń waniliowy, który umieszczony jest w trzech komorach owocu przypominających ogromne intensywnie żółte ząbki czosnku. Nawet jeśli będziemy przez dłuższą chwilę pokontemplować zawartość tego pancernego owocu, na pewno uderzy nas jego zapach - krótko mówiąc, owoce Duriana śmierdzą.

"Śmierdziel"
Oczywiście, ta opinia jest jak najbardziej subiektywna. W internecie można znaleźć wiele porównań naturalnego zapachu owocu do rzeczy lub zapachów nam znanych. Na przykład, w ekstremalnych przypadkach przeczytamy, że owoc śmierdzi jak zepsute mięso, człowiek, który nie mył się przez kilka dni podczas upałów, dobrej jakości ser pleśniowy albo sfermentowane śmieci. Co by nie mówić, durian ma bardzo specyficzny zapach, który wielu ludziom może wydać się nieprzyjemny. Być może to jest powodem, dla którego na wielu azjatyckich restauracjach znajdziemy informacje o zakazie wchodzenia do środka z owocem Duriana - to autentyczny przykład! Gdyby zebrać w jedno miejsce wszystkie opinie o zapachu tego króla owoców, można powiedzieć, że jego zapach jest intensywny i słodko-mdlący. Jest jednak wart poświęcenia, ponieważ konsumenci zachwycają się jego wspaniałym smakiem oraz właściwościami zdrowotnymi.

Dlaczego Durian śmierdzi?
Naukowcy nie przeszli obok tego zapachu obojętnie i postanowili rozwikłać zagadkę jego pochodzenia. Tym razem to niemieccy naukowcy zabrali się za zbadanie owocu. Z ich badań wynikło, że w badanym zapachu znajduje się około 200 substancji lotnych, z czego wyizolowano 41 odorantów (substancji, które posiadają intensywny zapach), z których kilkunastu z nich do tej pory nie wiązano z tym konkretnym owocem. I tak w durianie odkryto związki zapachowe głównie kojarzone z zapachem siarki, cebuli, karmelu, miodu, zgnilizny i ... kapusty. Co również ciekawe, jeden z odorantów, a konkretnie ten, który nazywa się zapachem smażonej cebuli, nigdy wcześniej nie był znaleziony w żadnym z innych owoców na świecie. Odkryto również kilka zupełnie nowych związków. To sprawia, że ten owoc naprawdę należy do jedynego w swoim rodzaju.

Właściwości odżywcze owocu Duriana
Po pierwsze, mieszkańcy Południowo-Wschodniej Azji reklamują owoc Duriana jako najlepszy afrodyzjak. Ponoć w znacznym stopniu poprawia potencję panów. Często w azjatyckich sklepach z różnymi specyfikami można spotkać wyciągi z duriana, które mają służyć właśnie w poprawieniu kondycji i wydolności seksualnej. Po drugie, durian jest bardzo sycącym owocem, głównie dzięki temu, że w kilkunastu procentach składa się z węglowodanów, a w 5% z tłuszczu. Po trzecie, duriana bardzo często używa się jako lek w różnorakich dolegliwościach żołądkowych, ponieważ łagodzi podrażnienia spowodowane zjedzeniem zbyt dużej ilości ostrych potraw, co może nam się niejednokrotnie zdarzyć w Azji. Naukowcy są sprzeczni w kwestii łączenia króla owoców z alkoholem i kawą - jedne badania dowodzą, że to bardzo niebezpieczne połączenie, a drugie, że najlepsze. Faktem jest, że liście duriana wykorzystuje się do obniżania gorączki, a wyciąg z jego soku - jako skuteczny sposób walki ze stanem depresyjnym.
Dodajmy również, że sam owoc jest pełen witamin i minerałów. Przeważa w nim witamina A i C, więc śmiało możemy go jeść jeśli czujemy, że zbiera nas na przeziębienie. Z minerałów najwięcej znajdziemy w nim wapnia i magnezu.

Wykorzystywanie praktyczne
Bardzo popularne jest robienie mebli z drzewa duriana. Uchodzi ono za niezwykłe trwałe i piękne w kolorze.