single

Brazylia w pigułce

Brazylia – potężny kraj z niezmierzonym bogactwem przyrody. Brazylijczycy uważają, że żyją nie w kraju, lecz na kontynencie, a ich stanowisko jest w pełni usprawiedliwione. Powierzchnia Brazylii jest większa niż Stanów Zjednoczonych (bez Alaski), a podróż ze wschodniej granicy do zachodniej zajmuje więcej czasu, niż z Londynu do Moskwy. Jeśli myślisz o wycieczce do Brazylii, nie czekaj! Ten kraj nie jest jeszcze tak eksplorowany jak jego sąsiedzi, a sytuacja polityczna pozwala na bezpieczne zwiedzanie. Brazylia nie jest łatwym kierunkiem, ale zdecydowanie wartym zobaczenia przynajmniej raz w życiu. Co powinieneś wiedzieć o Brazylii?

Kim są mieszkańcy Brazylii?
Pomimo ogromnej powierzchni kraju, aż dwie trzecie mieszkańców Brazylii osiedliło się na wybrzeżu i w okolicach, reszta natomiast zamieszkuje miasta, które buduje się nawet w Amazonii. Szacunkowo populacja tego kraju wynosi ponad 210 milionów ludności. Największe miasta w Brazylii to Rio de Janeiro i Sao Paulo, a w ponad 10 „mniejszych” miastach zamieszkuje ponad milion mieszkańców. Stąd wniosek, że większość Brazylijczyków to mieszczuchy, a zdecydowanie mniej ludzi wybiera wioski jako swoje miejsce do życia. Co ciekawe, pozostali mieszkańcy Ameryki Południowej uważają Brazylijczyków za odrębną masę, chociaż cały kontynent mówi w tych samych językach – po hiszpańsku lub portugalsku. Do Brazylii chętnie imigrują Japończycy (najwięcej Japończyków jest w Sao Paulo), hindusi (w rejonach Amazonii), a w Salwadorze mieszka największa społeczność afro-brazylijska (potomkowie niewolników z Czarnego Lądu). Włosi i Portugalczycy niemal wtapiają się w tłum, traktując brazylijską ziemię jak swoją (wpływ z czasów kolonialnych). Nie brakuje tu też Polaków! Taka różnorodność kulturalna sprawia, że podróż do Brazylii będzie fascynującym doświadczeniem i okazją do obserwowania, jak działa wielokulturowe społeczeństwo. Brazylijczyków łączy jedno: miłość do karnawału, tańca i plażowania!

Silna gospodarka i nieustanny rozwój kraju
O Brazylii wciąż mówi się jako o kraju rozwijającym się, co zdecydowanie rozmija się z prawdą. Według najnowszych danych, to jedna z największych gospodarek świata lat 90., która przeżyła błyskawiczny rozwój po wojnie. Brazylia to kraj wiodący w dziedzinie rolnictwa, posiadający gigantyczne międzynarodowe przedsiębiorstwa. Jak wspomnieliśmy wyżej, znaczna część społeczeństwa preferuje miasta, co sprawia powiększanie się klasy średniej i poprawy komfortu życia. Rząd coraz większą uwagę przykłada do edukacji, dzięki czemu poprawia się średnia długość życia przeciętnego Brazylijczyka. Nie da się też ukryć, że w wielkich metropoliach występują kontrasty – pomiędzy drapaczami chmur rozsiane są fawele (mniej zamożne dzielnice o wysokiej przestępczości). Dużym problemem jest korupcja i poziom przestępczości. Według statystyk, każdego dnia w Rio de Janeiro dokonuje się aż 17 morderstw! To jednak tylko statystyki – wybierając się na wycieczkę do Brazylii możemy obawiać się co najwyżej kieszonkowców, niż poważniejszych zdarzeń. Turystyka to gałąź gospodarcza, która dostarcza coraz większy zysk dla kraju, stąd turystów traktuje się zupełnie inaczej.

Jak to jest być turystą w Brazylii?
Tak jak już powiedzieliśmy, niemiłe sytuacje rzadko zdarzają się przyjezdnym. Trzeba zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Brazylijczycy bardzo się starają, by pokazać gościom ich kraj z jak najlepszej strony i uprzyjemnić ich pobyt. W końcu Brazylia słynie z największego i najlepszego karnawału na świecie, a Rio jest stolicą zabawy i tańca. Podróżując po Brazylii trzeba dostosować się do tutejszego rytmu. Pamiętajcie, by najważniejsze rzeczy zostawiać w hotelowych sejfach i nosić ze sobą jak najmniej – obładowany turysta jest obiektem żartów! Słuchajcie też rad miejscowych, którzy najlepiej wiedzą, do których dzielnic lepiej nie zaglądać po zmroku i które restauracje lepiej odpuścić. Brazylia jest pełna kontrastów, ale i kolorów, pozytywnej energii i radości. Według najnowszych badań, Brazylijczycy są jednym z najbardziej tolerancyjnych narodów, gdzie społeczność LGBT traktowana jest z szacunkiem i miłością.