single

Fascynujące wczasy w Syrii

Syria  to fascynujące pod względem historii państwo znajdujące się na Bliskim  Wschodzie. Ze względu na konflikty wewnętrzne nie jest rozpatrywana w  kategorii wymarzonej destynacji wakacyjnej. Nie oznacza to jednak, że  kraj nie ma niczego do zaoferowania. Wręcz przeciwnie. To niezwykle  interesujące pod względem kulturowym i historycznym miejsce. Jakie  miejsca warto zobaczyć, będąc w Syrii?

Wycieczka do stolicy

Damaszek to jedno z największych miast Syrii i przy okazji stolica  tego nietuzinkowego i intrygującego kraju. Znajduje się w  południowo-zachodniej części. Miasto jest usytuowane nad rzeką Barada w  otoczeniu pięknych gór Antyliban. Szacuje się, że miasto powstało około  pięciu tysięcy lat temu, dlatego jest to jedno z najstarszych miast na  świecie. Zdecydowanie warto udać się do pięknego Muzeum Narodowego w  Damaszku. To jedno z tych miejsc, w których będzie można dowiedzieć się  wielu interesujących rzeczy na temat dziejów Syrii. Wśród wielu  eksponatów znajdziemy zbiory dotyczące starożytnej Syrii, zabytki  arabskie, a także należące do epoki greckiej i rzymskiej. Nie brakuje  ekspozycji poświęconych sztuce współczesnej. Następną propozycją będzie  imponujący meczet Umajjadów, którego historia sięga VIII wieku. Jest  wobec tego jednym z najstarszych sanktuariów muzułmańskich, a także  miejscem, które zostało odwiedzone przez Jana Pawła II. Warto także  odwiedzić Khan Assad Pasha Al Azem, któy jest prawdziwym arcydziełem  architektonicznym. Ten piękny karawanseraj robi ogromne wrażenie.  Niegdyś tego typu budowle budowano na Bliskim Wschodzie jako domy  zajezdne dla karawan. Wewnątrz znajdowały się pomieszczenia dla  podróżników.

Aleppo

W północno-zachodniej części Syrii znajduje się Aleppo. Miasto, które  wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z aromatycznym mydłem oliwnym  wytwarzanym w Syrii od ponad dwóch tysięcy lat. Niemniej, jest to  również miasto, które warto odwiedzić z nieco innych względów. Cytadela w  Aleppo to jeden z największych zabytków miasta. Budowla znajduje się w  samym centrum starej części Aleppo. Niektóre elementy tej wspaniałej  konstrukcji pochodzą jeszcze z epoki brązu. W drugiej połowie XIII wieku  została zniszczona, aczkolwiek jeszcze w tym samym stuleciu została  odbudowana przez sułtanat Mameluków. To zadziwiająca budowla, która  majestatycznie piętrzy się nad miastem. Zdecydowanie warto ją zobaczyć z  bliska. W centrum miasta znajduje się również Bab al-Faraj Clock Tower,  imponująca wieża zegarowa, która pięknie prezentuje się po zmroku. Jest  wówczas bardzo ładnie podświetlona.