single

Podróż do Nowej Zelandii

Nowa Zelandia jest państwem wyspiarskim położonym na południowo-zachodnim Pacyfiku, składające się dwóch głównych wysp: Północnej i Południowej, a także szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Kraj ten znany jest w przecudownych plenerów wykorzystywanych w filmowych adaptacjach powieści „Władca Pierścieni” oraz „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena. Co przed nami skrywa ten dziki ląd? Wszystko to co chce się zapamiętać, będąc na Wyspach, nie jest wytworem człowieka – zwłaszcza fiordy, lodowce, urwiste masywy, strome stoki i zieleń, która wypełnia całą Nową Zelandię. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie - samotnicy pustelnicy, trakkerzy, czy miłośnicy przyrody lub też tacy, którzy szukają ekstremalnych przygód. Co powinien wiedzieć podróżnik przed wyprawą?

Najbezpieczniejszy kraj
Jak to się stało, że ludzie zasiedlili Wyspy? Niemal 800 lat temu, Maorysi, czyli potomkowie Polinezyjczyków z wysp wschodniej części Oceanu Spokojnego, przypłynęli tu czółnami, prawdopodobnie z Tahiti bądź Wysp Cooka. Ląd, który ujrzeli nazwali „Krainą długiego, białego obłoku”. Przyciągnęły ich żyzne gleby, góry, jeziora i zimne powietrze. Następnie na wyspę dotarli Anglicy, którzy zaburzyli ekosystem Nowej Zelandii – karczowali lasy, wypalali i orali, zabijając przy tym Maorysów, ale również foki i wieloryby. Bogata w ryby, drzewa i zwierzynę miała stać się lepszą Brytanią.

Teraz Nowa Zelandia jest jednym z najbezpieczniejszych państw na świecie – przestępczość jest śladowa, a wiele gatunków roślin i zwierząt jest objętych ochroną. Do kraju nie można wwozić owoców, kwiatów i nasion, a na lotniskach sprawdza się, czy ktoś nie przywiózł ze sobą szkodliwych bakterii mogących naruszyć ekosystem.

Turystyczny wabik
Czym kusi turystów Nowa Zelandia? Przede wszystkim zachwycającą przyrodą, która jest niezwykle majestatyczna, filmowa, niewiarygodna. Północna wyspa to przede wszystkim pastwiska, pola uprawne, rozległe plaże i wulkany – tam mieszka większość mieszkańców Wysp. Będąc na Północy, warto wybrać się około dwadzieścia kilometrów od Hokiangi – rośnie tam las Waipoua bogaty w niezwykle rzadkie drzewa – agatisy. Południowa zaś to góry, fiordy i przezroczyste jeziora. Kiedy najlepiej jest wybrać się do kraju hobbitów? Zaleca się wybrać w czasie od grudnia do końca lutego – kiedy panuje pora letnia. Jednakże pora zimowa kusi ceną, gdyż loty wtedy są zdecydowanie niższe. Będąc w Nowej Zelandii najbardziej opłaca się wynająć samochód, najlepiej kamper.

Formalności
Podróżując do Nowej Zelandii turysta, w tym przypadku obywatel Unii Europejskiej, otrzymuje na granicy wizę turystyczną. Okazując bilet wyjazdowy, czyli dowolny bilet do innego kraju, a także środki na przeżycie na miejscu. Często bywa tak, że jeśli się jest uprzejmym i cierpliwym strażnik nie wymaga od nas żadnych dokumentów. Wizę otrzymuje się na trzy miesiące. Można jednak ją przedłużyć w biurze imigracyjnym o kolejne 3 miesiące, a w szczególnych przypadkach nawet o 9 miesięcy.