single

Francuska Polinezja - co warto zobaczyć?

Polinezja Francuska obejmuje 5 archipelagów i ponad 150 wysp na Oceanie Spokojnym, we wschodniej części Polinezji i stanowi wspólnotę zamorską Francji. Łączna powierzchnia wysp to ponad trzy i pół tysiąca kilometrów kwadratowych. Językiem urzędowym oczywiście jest język francuski. Polinezja stanowi ucieleśnieniem postrzegania człowieka o raju na Ziemi. Jest to kraj niezwykle malowniczych górskich zboczy kontrastującymi z łagodnymi brzegami i rozpościerającym się szmaragdem wody. Jakie skarby kryje w sobie Polinezja?

Jak dotrzeć i kiedy jechać?
Do Polinezji Francuskiej, o dziwo, łatwiej dotrzeć z Eurpy niż z sąsiednich państw Oceanii. Cały ruch lotniczy skupia się w porcie Faaa w stolicy Polinezji- Papeete. Możliwe jest również dopłynięcie z Fidżi lub Nowej Kaledonii lub jachtem z Australii, czy Nowej Zelandii. Najlepszym czasem na podróż do tego egzotycznego miejsca jest na czas pory suchej, która jest miedzy czerwcem, a październikiem. W lipcu i sierpniu zdarzają się zachwiania pogody spowodowane południowymi wiatrami. Jednakże warto tam być również w lipcu ze względu na festiwal „Heiva i Tahiti”, który stanowi coś w rodzaju karnawału w Rio. Natomiast na początku listopada cała Polinezja żyje tradycyjnym wyścigiem canoe, tzw. „Hawaiki Nui”. Oczywiście odbywają się tutaj również turnieje surfingowe, czy wędkarskie.

Podróżowanie
Po przyjeździe do Polinezji polscy obywatele nie muszą okazywać wizy, o ile nie planują dłuższego pobytu niż trzy miesiące. Ceny hoteli oraz restauracji są tutaj dość wysokie. Jednakże na obrzeżach miasto znajdują się również nieco tańsze „akademiki” lub prywatne pensjonaty z pokojami do wynajęcia. Ile potrzebujemy, aby przeżyć jeden dzień na Tahiti – głównej wyspie Polinezji Francuskiej? Jest to koszt od 80 do 100 dolarów amerykańskich – jednakże z niektórych źródeł wynika, ze można wyżyć również za 25 dolarów dziennie. Na mniejszych wyspach jest trochę taniej. Nie ma tam problemów z zamianą gotówki, czy płatnością kartą. Napiwki oraz targowanie nie są wszędzie obowiązujące. Na miejscu można wynająć samochód, motocykl lub rower, a także zwiedzać wyspy na własną rękę. Taksówki są okrutnie drogie, więc najlepiej ich unikać. Na większych wyspach archipelagu popularne są również wycieczki konne. Dostępne są również rejsy luksusowymi jachtami lub statkami wycieczkowymi.

Najpiękniejsze wyspy Polinezji Francuskiej
Do najpiękniejszych wysp można zaliczyć Tahiti, Bora Bora, Moorea i Huahine. Tahiti to nic innego jak bajkowe turkusowe laguny i biały piasek na plaży. Wyspa ta stanowi ważne kulturalne centrum współczesnej Polinezji. Wyspa Moorea jest rajem na ziemi. Lazurowa woda, piasek, a do tego góry z bujną zieloną roślinnością to widok codzienny. Jest to bowiem wyspa pochodzenia wulkanicznego. Będąc na niej nie można pominąć Zatoki Cooka. Kolejna wyspa - Huashine - została odkryta przez Jamesa Cooka, a jej powierzchnia wynosi tylko 75 metrów kwadratowych. Krajobrazy jakie można tam podziwiać na długo zostaną w pamięci każdego turysty. Najbardziej znana wyspa Polinezji Bora Bora jest koralowym atolem, którego otacza powulkaniczny stożek. Obecnie wyspa jest ośrodkiem turystycznym, a także centrum hodowli czarnych pereł.