single

Wakacje na Mauritusie: Mauritus w pigułce

Planujesz spędzić swój urlop w ciekawym i ciepłym miejscu? Mamy dzisiaj dla ciebie wspaniałą propozycję wakacji na Mauritiusie? Co warto wiedzieć o tym kraju? Dlaczego tam jechać? Co wiedzieć, zanim rozpocznie się wakacje? Przeczytacie poniższy artykuł uważnie!

Mauritius – informacje podstawowe
Republika Mauritiusu jest jednym z państw wyspiarskich położonych na Oceanie Indyjskim, 900 kilometrów od popularnego Madagaskaru. Mauritius to część archipelagu Maskarenów i słynie z tego, że przez cały rok trwa tam piękna pogoda. Uważa się, że wyspę odkryli Arabowie około X wieku, a kilkaset lat później, podobnie jak wiele innych terenów na wschodzie – skolonizowali Holendrzy, których wygonili Francuzi, potem Portugalczycy, by ostatecznie to Wielka Brytania przejęła władzę. Nie trudno zauważyć, że to egzotyczne miejsce ma za sobą krwawą historię, ciężkie bitwy i walkę o przetrwanie kultury. Udając się na wycieczkę na Mauritius możemy się spodziewać swoistej mieszanki kulturowej, w której złączyły się elementy świata wschodniego z tym lepiej nam znanym, europejskim. Trzeba mieć świadomość, że na tej wyspie aż do początków XIX wieku w najlepsze trwało niewolnictwo, a kiedy je zniesiono – nastąpiła fala migracji ludności z Indii. W 1968 roku Mauritius uzyskał niepodległość i od tamtego czasu kraj stara się stanąć na nogi i funkcjonować niezależnie, co na pewno nie należy do łatwych zadań po setkach lat znajdowania się pod władzą innych państw. Co możemy znaleźć na Mauritiusie?

Wakacje na Mauritusie brzmią kusząco? Sprawdź ofertę podróży na  http://planetescape.pl/kraj/mauritius/!

Afryka do odkrycia - geografia Mauritiusu
Afryka w świadomości wielu Europejczyków to kontynent, na który podróżuje się w celach misji charytatywnych albo na luksusowe wakacje do Egiptu czy Maroka. Tymczasem cały kontynent składa się z kilkudziesięciu różnorodnych państw, które niejednokrotnie zaskoczą nas nowoczesnymi rozwiązaniami albo poziomem życie. Oczywiście, to wciąż państwa, które należą do grupy „rozwijających się” i borykają się z różnego rodzaju problemami, dlatego warto zobaczyć, jak to wszystko wygląda od środka – na pewno będzie to wyjątkowe doświadczenie. Jak już wspomnieliśmy, Mauritius to kraj wyspiarski, składający się z kilku wysp (największa z nich nazywa się właśnie Mauritius), i liczy się, że jego linia brzegowa wynosi ok. 177 kilometrów. Wyspy Mauritiusu są pochodzenia wulkanicznego, więc trzeba liczyć się z ukształtowaniem wyżynnym i górzystym, chociaż najwyższy szczyt ma 828 m n.p.m. (Piton de la Petite Riviere Noire). Już tutaj zauważymy, że Francuzi wyraźnie zostawili po sobie trwały ślad – w postaci nazewnictwa. Na wyspach Mauritiusu występuje klimat zwrotnikowy wilgotny, co powoduje częste cyklony, a to z kolei wiąże się z dużą ilością wody, kiepskim stanem dróg oraz bujną fauną i florą. Wielbiciele egzotycznych zwierząt na pewno zakochają się w tutejszych gatunkach zwierząt, bo na Mauritiusie bardzo często spotkamy gekony, żółwie i flamingi!

Fascynująca kultura
Jeśli dotychczasowe informacje nie przekonały was do wakacji na Mauritiusie, kilka informacji o kulturze może zachęci do zmiany zdania. Jak już wspomnieliśmy, z racji bogatej historii kolonizacyjnej, a potem migracyjnej, na Mauritiusie spotkamy prawdziwą mieszankę kulturową. Żyje tu obok siebie pięć głównych grup etnicznych: indo-mauryjska, kreolska, sino-mauryjska, franko-mauryjska oraz imigranci z Afryki Południowej. Dominują potomkowie z korzeniami w Indiach, ale nie możemy zapominać także o rdzennych mieszkańcach. Na Mauritiusie nie ma jednej głównej religii, z racji wielu grup etnicznych – najwięcej jest tu wyznawców hinduizmu, a zaraz potem islamu, katolicyzmu oraz religii plemiennych.