Egzotyczne smaki: kuchnia tajska
Kuchnia tajska cieszy się coraz większym zainteresowaniem – nie bez powodu. Uważa się ją za najsmaczniejszą, najzdrowszą oraz najprostszą kuchnię na świecie. Kuchnia tajska to kuchnie o bardzo długiej historii i tradycji, która kształtowała się w dużej mierze przez kuchnię indyjską oraz chińską. Są to posiłki bogate w curry oraz nietypowe przyprawy – działa ona wedle zasady pięciu smaków, czyli harmonijnego połączenia między smakiem ostrym, gorzkim, kwaśnym, słonym i słodkim. Pond to w kuchni tajskiej tak jak i w chińskiej smaży się w stożkowych wokach, je pałeczkami oraz gotuje ryż na parze. Przede wszystkim jednak tajska kuchnia słynie z gotowania zup na bazie orzeźwiających przypraw (takich jak imbir, limonka czy trawa cytrynowa) oraz z zastosowania dużej ilości mleczka kokosowego. Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat kuchni tajskiej to zapraszam Cię do lektury tego artykułu!
Kuchnia tajska słynie przede wszystkim z ryżu!
Do każdego tradycyjnego posiłku w Tajlandii, tak i w innych krajach Azji zawsze serwuje się ryż. Nie jest to jednak zwykły, gotowany tak jak w Europie ryż. W kuchni tajskiej ryż gotowany jest na wiele różnych sposób i smakuje naprawdę dobrze. Najbardziej popularny ryż spożywany przez Tajów to ryż jaśminowy, który uprawiany jest w Chinach na ogromną skalę. Ryż ten doskonale współgra z dodatkami, ma delikatny smak oraz przyjemny aromat – więc można go jeść w dużych ilościach i z większością potraw. Na śniadanie Tajowei spożywają kleiku zwany „kao tom” – jest to ryż gotowany na mleku kokosowym. Podaje się go na ściętym jajku z dodatkiem papryczki chilli – w ten sposób już od samego rana pobudzamy nasz organizm do działania. Następnie na obiad podaje się „kao pat” – czyli po prostu smażony ryż z warzywami oraz z kawałkami krewetek lub kurczaka – polany sosem rybnym lub sojowym. Co ciekawe do takiego obiadu serwuje się również do przepijania bulion warzywny. Ryż przygotowany przez Tajów jest taki dobry, ponieważ gotują go oni na parze – wtedy doskonale harmonizuje się on z ostrzejszymi potrawami i ma łagodniejszy smak.
Czego używa się w kuchni tajskiej?
Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że w Tajlandii jest tanio – w związku z tym do przygotowania posiłków używa się mięsa z dostępnych hodowli, owoców morza oraz przypraw, ziół, owoców i warzyw z lokalnych źródeł. Przyjęło się także, że w centralnej części Tajlandii je się smażony makaron sojowy lub ryżowy. Natomiast w mieszkańcy północno-wschodnich regionów tego kraju używają wielu pikantnych przypraw, takich jak kardamon, ostra papryka, imbir czy chilli. Jeśli chodzi o ludzi, którzy żyją na południu to preferują oni potrawy na bazie owoców morza oraz mleczka kokosowego. Nie możemy zapomnieć także o mieszkańcach na północy Tajlandii, którzy lubują się w posiekanych warzywach, duszonym mięsie oraz w lekko przyprawionych potrawach.
Składniki potrzebne na tajską zupę Tom Yum Jai!
Do przygotowania tej zupy będziesz potrzebować takich składników jak: 100 gram grzybów straw, jedna marchewka, kilka mini kukurydz, sok z jednej limonki, 100 gram groszku śnieżnego (może to być także płask groszek cukrowy) oraz trzy szklanki wody. Ponadto koniecznie musisz się zaopatrzyć także w sos rybny, sól, kolendre, dwie trawy cytrynowe, kilka plastrów świeżego galanganu, kilka suszonych liści limonki kaffir, chilli (pocięte na dwie połówki), 250 gram jedwabistego tofu oraz zieloną fasolkę i kalarepę.
Przepis na tajską zupę Tom Yum Jai
Na początku zagotuj w garnku wodę, dodaj do niej liście limonki kaffir, trawę cytrynową oraz galangal. Całość gotuj około 10 minut – do momentu aż cały wywar przesiąknie zapachem i aromatem jego składników. Następnie wrzuć do wywaru wszystkie warzywa i zagotuj. Aby warzywa były chrupkie wystarczy gotować je przez około 3 minuty. Gdy to zrobisz to dodaj do wywaru pokrojone wcześniej w kostkę tofu. Na koniec zdejmij wszystko z ognia, dopraw kolendrą, solą, sosem rybnym i dorzuć chilli – w zależności od tego na ile pikantne dania lubisz. Gotowe! Smacznego!