single

Najpiękniejsze plaże na świecie

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie warunki musi spełniać plaża, by znaleźć się w topowych rankingach? Czy chodzi o kolor wody, jej temperaturę, zatłoczenie turystów, infrastrukturę, a może czystość? Dzisiaj specjalnie dla Was przemierzymy najładniejsze plaże na świecie. Bazowaliśmy na poważnych rankingach, ale dodaliśmy też coś od siebie – kolejność nie ma znaczenia. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu, szczególnie jeśli jesteś przed urlopem.

Plaża Whitehaven w Australii
Australia z perspektywy przeciętnego Europejczyka leży na drugim końcu świata. Warto się tam wybrać, bo australijskie plaże są zachwycające. Plaża Whitehaven należy do najczęściej fotografowanych na całym świecie, więc być może kojarzycie ją z topowych fotografii. Leży na wyspie Whitsunday, tuż przy Wielkiej Rafie Koralowej, dlatego rokrocznie ściągają tam setki tysięcy turystów. Pomimo tego to miejsce nadal zachowało swoją dzikość. Australia jest krajem, który dba o swoje dobra naturalne i nie pozwala gwałtownie i ekspansywnie ich komercjalizować.

Plaże greckiej wyspy Zakhyntos
Grecja zdecydowanie wybija się spośród europejskich plaż ze swoimi rajskimi krajobrazami. Dodatkowo dochodzi silny czynnik kulturalny, w końcu to właśnie w starożytnej Grecji i Rzymie posiadamy fundamenty naszej cywilizacji. Grecka wyspa Zakhytntos prócz plaż słynie z wiekowych winiarni, w których kupimy znakomite trunki. Zakhyntos leży na Morzu Jońskim, niedaleko Peloponezu i mieszka na niej nie więcej niż 40 tysięcy osób. Wiele jej wysepek jest bezludnych, dopływa się do nich jedynie małymi łódkami. Przy części z plaż na tej greckiej wyspie rozciąga się klifowe wybrzeże – często widzi się osoby, które skaczą z klifów do turkusowej wody.

Brazylijska plaża Ipanema
Co ciekawe, to właśnie ta brazylijska plaża została postawiona wyżej w rankingu, niż osławiona Copacabana. Obie plaże znajdują się w Rio de Janeiro. Istnieje zabawna anegdotka związana z plażą Ipanema, otóż, wg czasopisma National Geographic, to właśnie tutaj w latach 70. narodziły się stringi, a kobiety po raz pierwszy pokazały światu swoje gołe pośladki. Wokół tej plaży jest dobrze rozwinięta strefa rozrywkowa, znajdziemy mnóstwo klubów i kawiarenek. Również temperatury są zachęcające dla turystów przez większą część roku.

Miami Beach
Pozostając w klimacie imprez, nie moglibyśmy nie wspomnieć o jednej z najsłynniejszych plaż w Stanach Zjednoczonych. Kto nie zna drewnianych domków ratownika i serialu „Słoneczny patrol”? Miami Beach jest tak popularna, że stała się odrębną dzielnicą od całego Miami. Wzdłuż plaży na kilkanaście kilometrów ciągnie się słynna ulica Ocean Drive, która zabudowana jest klubami grającymi wszystkie możliwe muzyczne gatunki. Na Miami Beach nigdy nie jest nudno, zawsze napotkamy plażowiczów o każdej porze dnia i nocy. Tak, mówi się, że Miami żyje 25 godzin na dobę! Jeśli chodzi o samą plażę, jest bardzo zadbana i piaszczysta. Gdzieniegdzie wyrosły zagaiki palmowe, a po palmach wspinają się okazałe iguany. To bardzo egzotyczny widok. Dodatkowym plusem jest fakt, że plaże Miami oblewają ciepłe wody Morza Karaibskiego, więc kąpiel w nich to sama przyjemność.

Czarna plaża Reynisfjara
Przenieśmy się w zimniejsze rejony, do krainy lodowców, Islandii. Plaża Reynisfjara jest najsłynniejsza w całej Islandii, chociaż nie jest jedyną czarną plażą w tym kraju. Turystów zachwyca niesamowitym klimatem (lekko dramatycznym), barwą, kosmicznymi formacjami skalnymi i występowaniem niesamowitych zwierząt (ptaków maskonurów). Innymi słowy, plaża robi niesamowite wrażenie na odwiedzających – kontrastuje ze stereotypowym wyobrażeniem plaży. Nie znajdziemy na niej plażowiczów, pogoda rzadko pozwala na leżakowanie. Więcej tu spacerowiczów i fotografów, którzy nie mogą nasycić się atmosferą tego miejsca.

Polski Hel
A jaką plażę uznacie za najpiękniejszą nad naszym polskim morzem? My wybraliśmy Hel ze względu na ciekawy krajobraz (dosyć surowy) i ukształtowanie terenu. Plaże helskie są także dosyć czyste i poza sezonem, o dziwo - puste. Przy okazji możemy zwiedzić wojenne okręty, które są ustawione wzdłuż wybrzeża. W drodze na Hel czeka nas przeprawa przez las, w którym zachowały się fortyfikacje z okresu drugiej wojny światowej. Prócz Helu, w Polsce wyróżnia się plaża przy Chałupach, pierwsza plaża naturystów w naszym kraju. Dzisiaj słynie z dobrze rozwiniętego biznesu zajmującego się sportami wodnymi, kitesurfingiem i surfingiem. Zdziwieni? Tak, nad polskim morzem też możemy uprawiać takie sporty! Koniecznie tam zajrzyjcie.