single

Wakacje w Dubaju

Dubaj, najbardziej znane miasto Emiratów Arabskich, przyciąga swoim luksusem i przepychem. Kojarzy się z wakacjami w ekskluzywnych warunkach i nieograniczonymi możliwościami shoppingu. Wybierając się w podróż do Dubaju, pragnęłam poznać to miasto od nieco innej strony i chyba mi się to udało.

Pustynne Safari
Jest to prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Dubaju. Dlatego od razu zarezerwowałam sobie cały dzień, aby odwiedzić pustynię - w końcu to oryginalny krajobraz miasta. W Dubaju działają dziesiątki pustynnych safari, a każdy hotel może skierować nas do najbardziej polecanych. Powolne zwiedzanie pustynnych wydm, możliwość jazdy na wielbłądach i lepsze poznanie kultury i historii Beduinów okazało się fantastyczną przygodą. Cała przejażdżka odbywała się w autach z napędem na cztery koła, które naprawdę dają radę w tych trudnych warunkach. Na koniec dnia przygotowano dla nas kolację w obozowisku Beduinów, a oczekiwanie na nią wypełnił występ arabskiej tancerki. To doświadczenia, które z pewnością pozostaną na długo w mojej pamięci.

http://planetescape.pl/oferty/#kraj/0/termin/0/typ/8/sort/asc

Ruszamy w miasto!
Dubaj to miasto niezwykłe, nowoczesne, kosmopolityczne. Miejsc, które warto zobaczyć jest tu mnóstwo. Ogromne wrażenie zrobił na mnie Burj Al Arab, czyli najsłynniejszy wieżowiec w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Burj Al Arab to luksusowy, 7-gwiazdkowy hotel położony w samym sercu Dubaju, na sztucznej wyspie, a jego elegancki, nowoczesny wygląd sprawił, że stał się on najbardziej rozpoznawalnym budynkiem w kraju. Zbudowanie Burj Al Arab, który ma formę tradycyjnej arabskiej łodzi żaglowej, znanej jako dhow, nie było łatwym zadaniem. W rzeczywistości wciąż jest uważany za jeden z najtrudniejszych i najbardziej złożonych projektów architektonicznych, jakie kiedykolwiek zrealizowano. Burj Al Arab miał zostać wybudowany około 280 metrów od brzegu na sztucznej wyspie. Stworzenie sztucznej wyspy zdolnej do obsługi najwyższego hotelu na świecie było wielkim wyzwaniem. Ale powiedzmy to sobie szczerze, w Dubaju żadne wyzwanie nie jest zbyt duże! Co ciekawe, stworzenie wyspy zajęło więcej czasu, niż ukończenie budowy hotelu.

Trafiłam, oczywiście, również do zabytkowej dzielnicy Al Fahidi w Dubaju. Al Bastakiya jest jednym z najstarszych i tradycyjnych osiedli mieszkaniowych w Emiratach. Zbudowana w latach 90. XVI wieku Al Bastakiya oferuje ciekawe spojrzenie na bogate dziedzictwo kulturowe Dubaju. Historyczna strona miasta stanowi kontrast dla jego nowoczesnej i modernistycznej postaci. Al Bastakiya to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia dla miłośników historii. Piękne zakątki przeniosły mnie w podróż prawdziwego, starego Dubaju. Dubaju, jaki chciałam najbardziej poznać. Wąskie uliczki, fascynujące wieże wiatrowe i budynki w starym stylu z pewnością zadziwiają, a jednocześnie zmuszają do zastanowienia się nad tym, jak daleko zaszedł Dubaj pod względem rozwoju technologicznego. Ten niesamowity kontrast zadziwia i fascynuje. 

Nawet, jeśli nie planujemy zakupów, Gold Souk w Dubaju musimy zobaczyć. Ilość sklepików i mnogość wyrobów ze złota może przyprawić o zawrót głowy. Oczywiście nie uniknęłam tradycyjnego w handlowych miejscach nagabywania, ale nie było ono zbyt nachalne. Piękna złota biżuteria wylewa się ze straganów i sklepików. Trzeba mieć w sobie naprawdę sporo samozaparcia, aby nie ulec pokusie. Jednak przyszłam tu oglądać, a nie kupować. Bo cały Souk jest, jak niezwykła wystawa.