single

Przewodnik po Maroku. Podstawowe fakty i informacje.

Bogate w historię i słynące z urokliwych krajobrazów Pustyni Sahara, Maroko jest obowiązkowym celem podróży dla wszystkich turystów. Od osób zainteresowanych egzotycznymi kulturami, przez miłośników przyrody, po amatorów sportów ekstremalnych. Królewskie miasta Marrakesz, Fez, Meknes i Rabat pełne są pachnących potraw, tętniących życiem suków i wspaniałej średniowiecznej architektury. Miasta nadbrzeżne, takie jak Asila i Essaouira, zapewniają ucieczkę przed gorącym afrykańskim klimatem. Podczas gdy Góry Atlas oferują zimą możliwość jazdy na nartach i snowboardzie.

Lokalizacja i geografia Maroka
Maroko znajduje się w północno-zachodniej części kontynentu afrykańskiego. Jego północne i zachodnie linie brzegowe są obmywane przez wody Morza Śródziemnego i Północnego Atlantyku. Maroko posiada także granice lądowe z Algierią, Hiszpanią i Saharą Zachodnią. Kraj ten ma łączną powierzchnię 446,5 kilometrów kwadratowych. Jego stolicą jest Rabat, choć miano najsłynniejszego marokańskiego miasta należy do Marrakeszu. Wszyscy znają również filmową Casablancę, choć nie każdy kojarzy ją z Maroko.

Populacja, języki i religia Maroka
Dane z 2016 roku mówią o 33,6 milionach mieszkańców Maroka. Średnia długość życia Marokańczyków jest imponująca. Wynosi prawie 77 lat i jest najwyższa, jeżeli chodzi o wszystkie kraje afrykańskie. W Maroku istnieją dwa oficjalne języki – arabski i berberyjski. Francuski jest drugim językiem dla wielu wykształconych Marokańczyków. Jest często wykorzystywany w turystyce, biznesie i dyplomacji. Islam jest zdecydowanie najczęściej praktykowaną religią w Maroku, a muzułmanie stanowią 99% populacji! Prawie wszyscy Marokańczycy to muzułmanie sunniccy.

Klimat Maroka
Chociaż klimat Maroka jest ogólnie gorący i suchy, pogoda może się znacznie różnić w zależności od tego, gdzie się znajdujemy. Na południu kraju, bliżej Sahary, ilość opadów jest ograniczona, ale na północy deszcze są powszechnym zjawiskiem między listopadem, a marcem. Na wybrzeżu, bryza morska zapewnia ulgę, ratując mieszkańców i turystów przed wysokimi letnimi temperaturami, podczas gdy regiony górskie pozostają chłodne przez cały rok. W zimie w górach Atlas pojawiają się także opady śniegu. Temperatury na Saharze mogą być zarówno wysokie w ciągu dnia, jak i spadające w okolice zera w nocy.

Kiedy wyjechać do Maroka?
Najlepszy czas na wizytę w Maroku zależy od tego, w jaki sposób pragniemy go spędzić. Lato, czyli okres od czerwca do sierpnia najlepiej sprawdza się w przypadku plażowania. Wiosną i jesienią panują idealne temperatury na wizytę w Marrakeszu i poznawanie jego fascynujących zakątków. Jeżeli chcemy zobaczyć Saharę, wybierzmy się do Maroka w czasie jesieni, od września do listopada, kiedy pogoda nie jest ani za gorąca, ani za zimna, a wiatry Sirocco dopiero się zaczynają. Zima to z kolei idealny czas na szusowanie po stokach Atlasu.

Profilaktyka zdrowotna
Przed podróżą do Maroka należy zadbać o rutynowe szczepionki, a także rozważyć zaszczepienie się na tyfus i zapalenie wątroby typu A. Choroby przenoszone przez komary, powszechnie występujące w Afryce subsaharyjskiej, np. malaria, żółta febra i wirus Zika, na szczęście nie są problemem w Maroku. Nie istnieją tutaj zagrożenia epidemiologiczne. Należy jednak stosować podstawowe zasady higieny, pić jedynie butelkowaną wodę i dokładnie myć owoce i warzywa.