Ciekawostki o Tanzanii
Coraz większymi krokami zbliża się sezon na Tanzanię, który przypada dwa razy w roku: w styczniu i lutym raz w czerwcu i lipcu. W tym wypadku sezon dyktuje nie pogoda, ale Wielka Migracja zwierząt z Kenii do Tanzanii i z powrotem. Podróżnicy z całego świata przybywają do Tanzanii, by obejrzeć spektakularną przeprawę setek tysięcy zwierząt – na całym świecie nie doświadczycie czegoś podobnego. Do Tanzanii jedzie się jednak nie tylko na safari, a na Zanzibar niekoniecznie na plażowanie. Poznajcie x ciekawostek o Tanzanii i Zanzibarze!
Etymologia nazwy
Tanzania to stosunkowo młode państwo, które powstało w wyniku połączenia dwóch byłych kolonii brytyjskich, Tanganiki i Zanzibaru. Symbolicznym aktem złączenia było umieszczenie w nowej nazwie państwa cząstek nazw kolonii, Tan-Zan. Tanzania stała się republiką, w której część weszła także wyspa Pemba, położona niedaleko Zanzibaru. Od tamtego czasu obszar kraju obejmuje część kontynentalną oraz wyspę Zanzibar. Według najnowszych danych, Tanzanię zamieszkuje około 60 milionów ludzi, a przez następne lata szacuje się, że populacja wzrośnie o kolejne 10 milionów.
Tu, gdzie natura pozostaje dzika
Tanzania może pochwalić się niezwykłym bogactwem dzikiej i zaledwie muśniętej przez człowieka natury. Tanzańczycy starają się dbać o swoje skarby, dlatego – w przeciwieństwie do Kenii – miejsca najbardziej turystyczne nie są aż tak eksploatowane. Tanzania jest otoczona przez największe afrykańskie jeziora: Jezioro Wiktorii, Tanganikę oraz Jezioro Malawi. Znajduje się tutaj też kilkanaście wspaniałych parków narodowych, w tym najbardziej znane na świecie: Park Narodowy Seregenti (który ciągnie się aż do Kenii), Park Narodowy Tarangire, Park Narodowy Ngorongoro, Park Narodowy Ruaha czy Park Narodowy Kilimandżaro. Najpopularniejszą formą safari jest wynajęcie samochodu Toyota Hillux z napędem 4x4 i przejechanie przez środkową część kraju, nocując w luksusowych lodgach znajdujących się na środku parków. Można też wynająć prywatnego kierowcę lub skorzystać z opcji dzielenia mini-busów. Jest wiele możliwości, żeby poznać zakątki Tanzanii.
Największa góra Afryki
Najwyższa góra Afryki zlokalizowana jest na granicy Kenii i Tanzanii – Kilimandżaro. Niewiele osób wie, że Kilimandżaro jest w rzeczywistości wygasłym wulkanem! Kilimandżaro to także jeden z „łatwiejszych” do zdobycia pięciotysięczników, ze względu na łagodne podejścia i dobrze rozlokowane bazy. Sam Park Narodowy Kilimandżaro został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Pierwszą osobą, która wspięła się na szczyt Kilimandżaro był niemiecki geolog Hans Meyer w listopadzie 1889 roku, a pierwszą osobą na wózku inwalidzkim, która zdobyła szczyt Kilimandżaro był Bernard Goosen z RPA. Co jest wyjątkowego w tym szczycie, który znajduje się na praktycznie każdej pocztówce z Tanzanii? Kilimandżaro to swoisty mikroświat, na którym leży aż 5 stref klimatycznych – od tropików na parterze, aż po ośnieżone szczyty. Porównując, w USA jest 7 stref klimatycznych.
Fascynująca ludność i kultura Tanzanii
Jak już wspomnieliśmy, w Tanzanii mieszka około 60 milionów ludzi, a w tym ponad 120 różniących się od siebie plemion rozsianych po całym kraju. Pomimo tego, że oficjalnymi językami są suahili i angielski, to Tanzańczycy mówią w ponad 100 dialektach. Można sobie wyobrazić, jak różnorodna jest kultura w jednym kraju! Tanzańczycy słyną z doskonałego rękodzieła, produkcji batiku, wiklinowych koszy oraz specyficznych dla konkretnego plemienia masek. Co ciekawe i być może pozostałość po brytyjskiej kolonizacji, Tanzańczycy uwielbiają pić herbatę i jest to ich ulubiony napój. Kawę pije się tu zwykle po południu, głównie w celach towarzyskich. Podobnie jest z ulubionymi sportami Tazańczyków, do jakich należy football i rugby! Jeśli chodzi o danie narodowe, ranking wygrywa Ugali - tanzańska owsianka.
Zanzibar, dom Freddiego Mercurego
Freddie Mercury urodził się na Zanzibarze w Stone Town w 1946 roku. Do dzisiaj wielu turystów zagląda to tego miasta, by przez chwilę przejść się śladami słynnego na całym świecie muzyka i frontmana grupy Queen. W Stone Town można zwiedzić m. in. dom rodzinny Freddiego, pod którym każdego dnia setki fanów robi sobie zdjęcia. Ale w Stone Town poza „oficjalnym” domem muzyka, przewodnicy często opowiadają o innych budynkach, w którym spędził swoje dzieciństwo i się w nich wychowywał. Wg informacji o rodzinie Mercurego, państwo Bulsara przeprowadzali się kilka raz w obrębie miasta, dlatego „oficjalny” dom być może jest tylko makietą.