single

Ciekawostki o Indonezji

Indonezja, to tuż obok Tajlandii, najchętniej wybierany przez turystów wakacyjny kierunek. W Indonezji nie sposób się nudzić i dosłownie każdy znajdzie dla siebie idealne miejsce. Indonezja liczy sobie ponad 18 tysięcy wysp i wysepek, spośród których jedynie 922 jest zamieszkałych przez cały rok. Połączenia lotnicze wewnątrz kraju są tanie i powszechnie dostępne, więc nie ma problemu z przemieszczaniem się pomiędzy konkretnymi wyspami. Jeśli interesujecie się tym krajem, dzisiaj zapraszamy Was na porcję ciekawostek o nim! Być może zachęcą Was one do odwiedzenia tego wspaniałego kraju, jakim jest Indonezja.

Bali: piękne miejsce o złej sławie
Często można spotkać się z opinią, że odwiedzając Bali, nie zazna się prawdziwej Indonezji. Nie bierze się to znikąd, ponieważ Bali to jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych na całym świecie. Jednak większość imprez i sytuacji, o których mówi się z oburzeniem, zlokalizowana jest na zabetonowanych plażach Kuty, na południu wyspy. Krajobraz Kuty rzeczywiście ma niewiele wspólnego z zieloną i bujną Indonezją, widać, że infrastruktura została podporządkowana turyście z zachodu, który chce spędzić wakacje na rajskiej plaży ze wszystkimi udogodnieniami i imprezami na każdym rogu. Dlatego osoby, które nie lubią takiego spędzania czasu, powinny trzymać się Kuty z daleka! Poza tym, Bali to przepiękna wyspa o niesamowitej kulturze i kolorycie, na której życie toczy się zgodnie z fazami księżyca. Balijczycy w większości wyznają hinduizm, w nieco zmodyfikowanej formie, która doczekała się nawet nazwy „hinduizm balijski”. Hinduizm balijski to połączenie elementów buddyzmu, animizmu i hinduizmu, dzięki któremu wyspę przepełnia niesamowita magia i duchowość. Od pierwszego dnia turystów otacza balijska sztuka, przedstawiająca głównie wizerunki bogów i demonów wyspy - koniecznie udajcie się do Ubud! Łamiąc kolejny stereotyp, że na Bali jedzie się po to, by plażować – na Bali czas można spędzać bardzo aktywnie! Najpopularniejszą wycieczką jest trekking lub wjazd rowerami na wulkan Batur, „safari” po dżungli w poszukiwaniu dzikich zwierząt, kosztowanie przysmaków balijskiej kuchni i zwiedzanie licznych świątyń. Bali to też doskonałe miejsce do obserwowania lokalnej kultury – Balijczycy nawet kilka razy dziennie składają dary swoim bogom, wierząc, że przyniesie to dostatek i szczęście w ich domach.


Zachwycająca Sumatra
Niektórzy wracają do Indonezji nawet po kilkanaście razy w to samo miejsce, by ciągle odkrywać jego nowe zakątki – mowa o Sumatrze. Sumatra jest wyjątkowa z kilku względów: to szósta pod względem wielkości wysp na całym świecie, którą zamieszkuje ok. 48 mln ludzi, w tym ludność z plemion Bataków i Mentawai, a także Tamilowie, Chińczycy, Malezyjczcy, Arabowie i Sikhowie. To również dom dla zagrożonego wyginięciem orangutana, a także wielu innych zwierząt takich jak nosorożce sumatrzańskie (najmniejszy gatunek nosorożca), słonie sumatrzańskie czy tygrysa sumatrzańskiego! Na Sumatrze rośnie także największy kwiat na świecie, raflezja arnoldi. Jednak stając oko w oko z tą ogromną rośliną nie będziecie mieli ochoty na jej dłuższe podziwianie – raflezja to kwiat, który żywi się owadami oraz małymi ssakami (!), więc pachnie jak zwłoki. Jej płatki mogą ważyć nawet 7 kilogramów, a sama roślina osiąga metr wysokości. Na Sumatrze położone jest także największe wulkaniczne jezioro na świecie – jezioro Toba, mające długość około 100 kilometrów, szerokość około 34 kilometrów, a głębokość nawet do 500 metrów. Na środku jeziora znajduje się wyspa Samosir, na której podobno niegdyś zamieszkiwali kanibale, a okolice jeziora zasiedlają Batakowie. Jezioro chętnie odwiedzają turyści, nie tylko po to, by poznać lokalną kulturę i nacieszyć oko malowniczym krajobrazem, ale również w celu skorzystania z kąpieli w gorących źródłach, jakie oferuje wulkaniczne podłoże.

Różowy Lombok
Lombok jest położony pomiędzy Bali a Sumbawą, uchodzi za jedną z najspokojniejszych indonezyjskich wysp. Na wyspie znajduje się drugi największy wulkan w kraju, Rinjani, otoczony wzgórzami. Mieszkańcy Lomboku zajmują się głównie uprawą aromatycznych przypraw, takich jak cynamon, goździki czy wanilia, dlatego na wyspie pachnie bardzo przyjemnie. Jednym z najbardziej higlightowych miejsc na Lomboku jest różowa plaża, która znajduje się na południowo-wschodniej części wyspy. Pomimo tego, że dojazd na tę wyjątkową plażę jest bardzo trudny, coraz więcej osób decyduje się na jej podbicie, ze względu na niesamowite widoki i ... zdjęcia.