single

Odkryj Zanzibar

Urlop w Afryce? Brzmi ekscytująco! Dzisiaj przygotowaliśmy dla was mały przewodnik o tym, dlaczego warto udać się na Zanzibar i co można tam robić, oprócz oczywiście leżenia na gorącej plaży.

Co musisz wiedzieć zanim polecisz do Afryki?
Zanim opowiemy o tym, co koniecznie zobaczyć na Czarnym Lądzie oraz jakie wspaniałe przygody możesz przeżyć na Zanzibarze, warto wiedzieć, że podróż do Afryki nie powinna być całkowicie spontaniczna. Musisz pamiętać o tym, że udajesz się do zupełnie innej strefy klimatycznej - tropików, gdzie nasz europejski organizm może szybko odmówić posłuszeństwa. Przede wszystkim pamiętaj o obowiązkowych szczepieniach, m. in. temu przeciwko żółtej febrze (yellow fever), które najlepiej zrobić ok. 3 tygodni przed wylotem. Co więcej, jeśli nie będziecie mieć dokumentu, że przyjęliście tę szczepionkę, może okazać się, że celnicy wcale was przez granicę nie przepuszczą! Chodzą już legendy o tym, jak przymusowo szczepi się przyjezdnych... na lotnisku! Cóż, chyba lepiej poświęcić swój czas w Polsce na kupienie szczepionki i udanie się do lekarza, niż martwić się, czy na afrykańskim lotnisku pielęgniarka na pewno użyje jednorazowej igły. Oprócz szczepionki przeciwko żółtej febrze, warto zaopatrzyć się w tabletki na malarię. Malarią można się zarazić przez ukąszenie komara, a początkowe objawy przypominają przeziębienie, dlatego łatwo ją przeoczyć. Bądź świadomym podróżnikiem.

http://planetescape.pl/oferta/tanzania-safari-z-zanzibarem/
 

Zanzibar w pigułce 
Zanzibar jest wyspą znajdującą się na Oceanie Indyjskim i w całości należącą do Tanzanii. Mieszka tutaj około 622 tysięcy ludzi, a walutą są szylingi tanzańskie (chociaż można płacić oczywiście również w dolarach). Największe miasto na wyspie również nosi nazwę Zanzibar i znajdziemy tutaj mnóstwo hoteli oraz turystycznych kurortów w różnych przedziałach cenowych. Tanzańczycy zdają sobie sprawę, jak cenną wyspę posiadają, dlatego turystyka stanowi tutaj jedną z głównych gałęzi dochodu. Jak nietrudno się domyślić, w Polsce znajdziemy wiele biur podróży z ofertami odpoczynku na Zanzibarze, ale trzeba mieć świadomość, że turystyka zorganizowana będzie wyglądać zgoła inaczej - są tu typowo zamknięte i odcięte od reszty wyspy kurorty z prywatnymi plażami, gdzie trudno poznać prawdziwy klimat. Mieszkańcy Zanzibaru głównie wyznają islam, a lokalnym językiem jest suahili.

Goździki
O tej wyspie często mówi się, że pachnie goździkami - nie bez powodu. Uprawa goździków, jak i również innych bardzo aromatycznych przypraw jest tutaj prowadzona na ogromną skalę. Niezwykłą popularnością cieszą się oferty wycieczek po plantacjach przypraw, w tym oczywiście plantacji goździkowca. Czy wiedzieliście, że prawidłowe zbieranie tej przyprawy odbywa się wyłącznie ręcznie? Takie nierozkwitłe kwiaty suszy się później na słońcu, a następnie oddaje do dalszej produkcji. Goździki znane są nie tylko jako świetna przyprawa do grzanego piwa, ale np. jako leki przeciwbólowe, które mogą pomóc walczyć nam z bólem zęba. Na Zanzibarze uprawia się też kardamon czy kolorowy pieprz (w sensie - wszystkie jego rodzaje). Zanzibar naprawdę pachnie bardzo pięknie i zachęcająco!

Prison Island
Niewielka wysepka, na której niegdyś było więzieniem dla niewolników, wybudowanego w XIX wieku. Żaden więzień nigdy tutaj jednak nie trafił, ponieważ cały budynek przeznaczono jako miejsce kwarantanny dla chorych na żółtą febrę. Dzisiaj to Prison Island jest znana głównie z rezerwatu ogromnych żółwi! Są pilnie strzeżone, ponieważ kilkadziesiąt lat temu często stanowiły łup dla złodziejów. Jeśli wybierzecie się na Prison Island, będziecie musieli dosłownie przeskakiwać przez te ogromne i fascynujące stworzenia. Najstarsze z nich mają ponoć po 200 lat, a łatwo jest je dostrzec, ponieważ większość zn ich ma napisany swój wiek na skorupie. Co więcej, żółwie można głaskać i karmić szpinakiem, więc na pewno wasza uwaga przez dłuższy czas będzie skupiona tylko na nich. Same ruiny niedoszłego więzienia również można zwiedzać, a po drodze udać się na obiad do jednej z licznych restauracji. Wysepkę Prison Island można zwiedzać na własną rękę, wcześniej wykupując wycieczkę w jednym z hoteli (w Stone Town) albo zarezerwować wycieczkę online, co jest znacznie droższe.

Co można jeszcze robić na Zanzibarze?
Bardzo popularnym sposobem na zwiedzanie wyspy jest wypożyczenie roweru lub skutera. Można znaleźć takie za naprawdę niezłą cenę. Oprócz tego, oczywiście możemy odpoczywać na plaży albo wybrać się na wycieczkę po centrum miasta i pozwiedzać lokalne zabytki. Do popularnych atrakcji należy też rejs po Oceanie Indyjskim, szczególnie tuż przed zachodem słońca. Można z łódki podziwiać panoramę niezwykłego Kamiennego Miasta (Stone Town), do którego również zachęcamy zajrzeć, bo to stolica Zanzibaru!