single

Tureckie atrakcje. Stambuł

Tureckie atrakcje. Stambuł

Jest miastem wyjątkowym. Ci turyści, którzy chcą spędzić wczasy w Turcji, koniecznie powinni zajrzeć do tej metropolii. Warto, bowiem Stambuł od lat zachwyca Europejczyków, którzy chcą poczuć klimat egzotyki bez opuszczania Europy.
Położony na granicy dwóch kontynentów Stambuł dzieli się na część azjatycką i europejską. Naturalną granicę stanowi tu Bosfor – cieśnina oddzielająca Azję od Europy, a zarazem główna oś miasta. Bosfor to również ważny szlak handlowy o międzynarodowym znaczeniu. Na obu jego brzegach zaś rozciąga się barwne, wielokulturowe miasto w którego panoramie dominują tak liczne tu meczety. I choć to jeszcze Europa, turyści mogą się tu poczuć jak w krajach arabskich. Atrakcji nie brakuje tu, zaś i obiektów godnych uwagi jest tu sporo.
Jakie atrakcje czekają na turystów w Stambule?
O atrakcyjności i wyjątkowości tego miasta świadczy nie tylko jego położenie na styku dwóch kontynentów i wielkich kultur, ale i wyjątkowa architektura. To miasto, które choć nie jest stolicą Turcji, odgrywa znacznie ważniejszą rolę niż Ankara. To miasto wielu kultur. Oprócz Turków spotkać tu można również Greków, Ormian, Żydów czy Serbów.
Sam Stambuł jest miastem bardzo zróżnicowanym. Pięknie prezentuje się jego najstarsza część, czyli Stare Miasto. Tu właśnie skupiły się najpiękniejsze zabytki miasta, w tym słynny Błękitny Meczet oraz Hagia Sophia. Ze starym miastem sąsiaduje Nowy Stambuł, w którym najważniejsza jest gospodarka. Co administracyjne centrum miasta oraz rejon, w którym można spotkać najwięcej kościołów różnych wyznań. Trzecia, ważna część Stambułu, położona jest już na terenie Azji. Ma ona charakter dzielnicy przemysłowej i mieszkalnej. Warto też zwrócić uwagę na potężne mosty, które łączą ze sobą azjatycką i europejską część miasta. Mosty te zaliczane są do największych na całym świecie, zaś ich rola jako łącznika między kontynentami jest bardzo ważna. Stambuł może pochwalić się również słynnym Złotym Rogiem – zatoką, która jest naturalnym odgałęzieniem Bosforu, a która głęboko wcina się w ląd. Dawniej zatoka ta była wykorzystywana jako naturalny port, dziś jest miejscem atrakcyjnym przede wszystkim dla turystów, którzy szukają malowniczych scenerii.