single

Jakie atrakcje warto zobaczyć w stolicy Litwy?

Litwa to państwo europejskie i jeden z krajów bałtyckich, które  powstało w XIII wieku, a przez długi czas było silnie powiązane z  Polską. Stolicą Litwy jest Wilno, czyli miasto, które leżało w graniach  Polski do wybuchu drugiej wojny światowej i które miało wielkie  znaczenie dla kształtowania wielu polskich artystów oraz wybitnych  polityków. Wilno warto zobaczyć ze względu na piękną architekturę i  zabytki. Które z nich są najsłynniejsze? Poniżej znajdują się wybrane  propozycje.

Stare Miasto w Wilnie

Stare Miasto w Wilnie to zabytkowa część miasta, która została w  całości wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to część  miasta lokowana przez Władysława Jagiełłę pod koniec XIV wieku, tak więc  wędrując wąskimi uliczkami można tutaj podziwiać średniowieczny układ  urbanistyczny i wiele pięknych budowli z różnych epok. To właśnie na  Starym Mieście znajduje się słynna Ostra Brama wzniesiona na początku  XVI wieku, która stanowi pozostałość po fortyfikacjach miejskich. Tuż  obok umieszczono klasycystyczną kaplicę Ostrobramską wraz z obrazem  Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polski.

Baszta Giedymina

Baszta Giedymina była zachodnią basztą Zamku Górnego w Wilnie, a  aktualnie jest jedynym jego elementem, który przetrwał do naszych  czasów. Już za panowania Giedymina w XIV wieku w miejscu tym stała  drewniana warownia, którą później zastąpiono zamkiem. Od lat  sześćdziesiątych XX wieku w baszcie mieści się Muzeum Zamku Górnego,  które stanowi niesamowite wprowadzenie do poznania historii Wilna i  samej budowli

Alumnat papieski

Alumnat papieski w Wilnie to renesansowa budowla z pierwszej połowy  XVII wieku, która stanowiła niegdyś szkołę dla misjonarzy. Jego  dziedziniec stanowi najpiękniejszy dziedziniec renesansowy w Wilnie, a  miejsce to jest odwiedzane przez miłośników architektury z całego  świata. Dziedziniec ten otacza arkadowa galeria, która była wzorowana na  Dziedzińcu Wielkim znajdującego się w pobliżu uniwersytetu.

Cmentarz na Rossie

Zwiedzanie cmentarzy wielu osobom może wydawać się co najmniej dziwną  atrakcją turystyczną, ale ta wileńska nekropolia zachwyca swoją urodą i  pomnikami z poprzednich epok, dlatego stanowi jedno z miejsc tłumnie  odwiedzanych przez turystów. Wśród pochowanych na tym cmentarzu znajduje  się wielu przedstawicieli polskiej inteligencji i sztuki, takich jak  Joachim Lelewel, Onufry Pietraszkiewicz oraz pierwsza żona i brat Józefa  Piłsudskiego.

Litewskie Muzeum Narodowe w Wilnie

Litewskie Muzeum Narodowe w Wilnie to historyczne muzeum, które  zostało założone w latach pięćdziesiątych XX wieku. Pracownikom muzeum  przez lata udało się zebrać obszerną dokumentację związaną z Wielkim  Księstwem Litewskim oraz Litwą. Na terenie placówki znajduje się wiele  wystaw etnograficznych i historycznych, które pozwalają turystom poznać  historię tego kraju i zrozumieć jego kulturę. Jednym z cenniejszych  eksponatów jest stolik, przy którym Stanisław August Poniatowski  podpisał abdykację po rozbiorach Polski.