
Jakie atrakcje warto zobaczyć w stolicy Litwy?
Litwa to państwo europejskie i jeden z krajów bałtyckich, które powstało w XIII wieku, a przez długi czas było silnie powiązane z Polską. Stolicą Litwy jest Wilno, czyli miasto, które leżało w graniach Polski do wybuchu drugiej wojny światowej i które miało wielkie znaczenie dla kształtowania wielu polskich artystów oraz wybitnych polityków. Wilno warto zobaczyć ze względu na piękną architekturę i zabytki. Które z nich są najsłynniejsze? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.
Stare Miasto w Wilnie
Stare Miasto w Wilnie to zabytkowa część miasta, która została w całości wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to część miasta lokowana przez Władysława Jagiełłę pod koniec XIV wieku, tak więc wędrując wąskimi uliczkami można tutaj podziwiać średniowieczny układ urbanistyczny i wiele pięknych budowli z różnych epok. To właśnie na Starym Mieście znajduje się słynna Ostra Brama wzniesiona na początku XVI wieku, która stanowi pozostałość po fortyfikacjach miejskich. Tuż obok umieszczono klasycystyczną kaplicę Ostrobramską wraz z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polski.
Baszta Giedymina
Baszta Giedymina była zachodnią basztą Zamku Górnego w Wilnie, a aktualnie jest jedynym jego elementem, który przetrwał do naszych czasów. Już za panowania Giedymina w XIV wieku w miejscu tym stała drewniana warownia, którą później zastąpiono zamkiem. Od lat sześćdziesiątych XX wieku w baszcie mieści się Muzeum Zamku Górnego, które stanowi niesamowite wprowadzenie do poznania historii Wilna i samej budowli
Alumnat papieski
Alumnat papieski w Wilnie to renesansowa budowla z pierwszej połowy XVII wieku, która stanowiła niegdyś szkołę dla misjonarzy. Jego dziedziniec stanowi najpiękniejszy dziedziniec renesansowy w Wilnie, a miejsce to jest odwiedzane przez miłośników architektury z całego świata. Dziedziniec ten otacza arkadowa galeria, która była wzorowana na Dziedzińcu Wielkim znajdującego się w pobliżu uniwersytetu.
Cmentarz na Rossie
Zwiedzanie cmentarzy wielu osobom może wydawać się co najmniej dziwną atrakcją turystyczną, ale ta wileńska nekropolia zachwyca swoją urodą i pomnikami z poprzednich epok, dlatego stanowi jedno z miejsc tłumnie odwiedzanych przez turystów. Wśród pochowanych na tym cmentarzu znajduje się wielu przedstawicieli polskiej inteligencji i sztuki, takich jak Joachim Lelewel, Onufry Pietraszkiewicz oraz pierwsza żona i brat Józefa Piłsudskiego.
Litewskie Muzeum Narodowe w Wilnie
Litewskie Muzeum Narodowe w Wilnie to historyczne muzeum, które zostało założone w latach pięćdziesiątych XX wieku. Pracownikom muzeum przez lata udało się zebrać obszerną dokumentację związaną z Wielkim Księstwem Litewskim oraz Litwą. Na terenie placówki znajduje się wiele wystaw etnograficznych i historycznych, które pozwalają turystom poznać historię tego kraju i zrozumieć jego kulturę. Jednym z cenniejszych eksponatów jest stolik, przy którym Stanisław August Poniatowski podpisał abdykację po rozbiorach Polski.