single

Wycieczka na wschodnie wybrzeże USA

Podróżowanie do USA nigdy nie było prostsze! Odkąd obywatele Polski nie potrzebują wiz, oszczędzamy nie tylko pieniądze (wizy turystyczne kosztowały 160 USD), ale i czas. Wystarczy kupić bilety i w drogę! Jak zaplanować trasę idealną? W końcu w USA mamy aż 50 różnych stanów do odkrycia i mnóstwo najróżniejszych atrakcji – od przyrodniczych, czyli zachwycających parków narodowych, w których skrywają się prawdziwe cuda natury, przez metropolie, nowoczesną architekturę, drapacze chmur i setki muzeów, aż do wypoczynkowych – rajskich plaż, tropikalnych parków i dzikich zwierząt. Dzisiaj omówimy trasę po wschodnim wybrzeżu USA – legendarnym Nowym Jorku, Filadelfii i Miami! Jak się do tego przygotować?

New York, New York
Zacznijmy od jednego z najważniejszych miast Stanów Zjednoczonych – od Nowego Jorku. Potężna metropolia, jedno z największych miast na całym świecie, centrum finansów, biznesu, przemysłu i usług na najwyższym poziomie. Równocześnie miasto pełne kontrastów, w którym historia przeplata się z nowoczesnością, a wydarzenia z 11 września wciąż są żywe. W Nowym Jorku spełniają się sny i marzenia, tutaj wszystko jest możliwe, a „pucybut może zostać milionerem”. To także świetna baza wypadowa: w Nowym Jorku można wypożyczyć samochód w dobrej cenie i rozpocząć self-drive po Ameryce. Podczas wycieczki po tym mieście głównym punktem programu będzie Manhattan, a w nim oczywiście Empire State Building, z którego można zobaczyć zachwycającą panoramę miasta, Most Brooklynski, setki muzeów (w tym wiele darmowych lub płaci się za nie wedle uznania), knajpek i restauracji, słynnej pizzy za 1 USD i Parkiem Centralnym, w którym jest zoo i mnóstwo miejsca, by odpocząć od całej intensywności. Nie każdy polubi się z Nowym Jorkiem, ale na pewno większość osób będzie mieć szacunek do tego miasta. W Nowym Jorku można spędzić 2 dni i 2 miesiące, wszystko zależy od Waszych upodobań i zainteresowań oraz od zasobności portfela i planu podróży. Zdecydowanie warto przepłynąć się promem i zobaczyć z bliska Statuę Wolności o zachodzie słońca oraz udać się do World Trade Center Memorial i zobaczyć robiące wrażenie dwie fontanny, które powstały w miejscu zburzonych wierz World Trade Center.

Filadelfia – pierwsza stolica USA i miasto Rockiego Balboa
Przyjemne miasto z piękną historią. Ważne historycznie miejsce, w którym została podpisana Konstytucja! Wszystkie zabytkowe budynki mieszczą się w Old Town, do którego prowadzą bardzo dobrze oznaczone znaki. Przy okazji można zobaczyć pomnik i dom Tadeusza Kościuszki oraz odwiedzić Muzeum Polskie, jeśli ktoś ma ochotę szukać śladów ojczyzny na amerykańskim gruncie. Filadelfia to także miasto słynnego boksera, Rockiego Balboa! Wbiegając na schody Muzeum Sztuki Nowoczesnej można poczuć wcześniej nieznaną moc… albo chociaż nagrać całe wydarzenie kamerką. Fani Rockiego będą mieli tu niezłą zabawę, bo w sklepach z pamiątkami można kupić naprawdę wszystko z podobizną boksera. Oprócz tego, w Filadelfii jest mnóstwo ciekawych zakamarków i zakątków, np. najstarsza ulica w USA. Wszędzie dojdziecie na piechotę. W klubach i księgarniach jest organizowane mnóstwo darmowych wydarzeń, więc trzeba być otwartym na nowe i po prostu chłonąć atmosferę miasta. A wieczorem wybierzcie się do skate parku, by zrobić sobie zdjęcie ze słynnym pomnikiem z napisem LOVE. W Nowym Jorku za to znajdziecie siostrzany pomnik z napisem HOPE.

Welcome to Miami
Miami leży w strefie tropikalnej, a dotykają go ciepłe wody Morza Karaibskiego. To oznacza, że to wspaniałe miejsce na zasłużony wypoczynek! Od maja w Miami jest już naprawdę ciepło i trzeba się bardzo pilnować, żeby się nie poparzyć. Miasto jest ogromne i dzieli się na dwie części – Miami z wieżowcami i centrum handlu i biznesu oraz Miami Beach, część wypoczynkową z luksusowymi hotelami, imprezami i przyjemnymi miejskimi plażami. Chodząc po ulicach nierzadko traficie na palmę, a przy odrobinie szczęścia spotkacie ogromne jaszczurki, iguany, które radośnie wspinają się po drzewach. Słynna Ocean’s Drive to najlepsze miejsce na imprezę z muzyką na żywo rozbrzmiewającą z każdego klubu i knajpy – tylko od was zależy, gdzie traficie. Dla wielbicieli zwiedzania i natury, polecamy wybrać się na wycieczkę do Key West, najbardziej wysuniętego na południe miasta USA. Znajdziecie tu bogactwo tropikalnej przyrody oraz piękne plaże. Wiele osób przyjeżdża tu także po to, by spróbować swoich sił w nurkowaniu i snorkelingu. Pływanie w ciepłej i krystalicznej wodzie także jest przyjemne, nie zdziwcie się, jeśli obok Was przepłynie żółw – mają one tutaj swoje miejsca lęgowe i są pod ochroną. W Key West panuje sielankowa atmosfera typowego nadmorskiego miasteczka, stąd na horyzoncie niemal już widać Meksyk!