single

Co musisz wiedzieć o Zanzibarze przed wyjazdem?

Coraz więcej polskich turystów ma ochotę na egzotykę pełną parą i marzy o tym, by wybrać się w takie miejsce jak Zanzibar. Za potrzebą rynku idą polskie agencje turystyczne, które oferują coraz więcej wycieczek na tę wyspę. Do popularnych należy także samodzielne planowanie dalekich wypraw, czemu nie ma się co dziwić, bo obecnie, jeśli dobrze poszukamy, w Internecie znajdziemy ogromną bazę danych na temat każdego zakątka na Ziemi. Warto przyjrzeć się Zanzibarowi bliżej – co powinniśmy wiedzieć o tej wyspie, zanim kupimy bilety?

Kilka podstawowych informacji o Zanzibarze
Zanzibar to wyspa, która leży na Oceanie Indyjskim. Jest równocześnie największą wyspą w całym archipelagu zanzibarskim – ma powierzchnię ok. 1660 kilometrów kwadratowych. Wyspa przynależy do Tanzanii w Afryce Południowo-Wschodniej. Zamieszkuje ją około 620 tysięcy mieszkańców, co jest imponującym wynikiem, jeśli chodzi o skalę światową. Zanzibar to wyspa, która ma krwawą i barwną historię, która zaczyna się w VIII wieku, kiedy to miejsce odkryli perscy i arabscy kupcy, a później zawłaszczyli ją na setki lat europejscy kolonizatorzy. Zanzibarem podzieliły się Niemcy, Anglicy i Francuzi i taki stan trwał aż do XX wieku, rewolucji z 1964 roku, gdy obalono ówczesne rządy i uzyskano niepodległość. Pomimo tego, że większość afrykańskich i azjatyckich wybrzeży była kolonizowana przez europejczyków, na Zanzibarze toczyły się wyjątkowo krwawe walki. Dzisiaj mieszkańcy wyspy utrzymują się głównie z turystyki oraz rolnictwa – szczególnie uprawia się tu palmy kokosowe i goździkowce. Nie bez przyczyny o Zanzibarze mówi się, że wyspa intensywnie pachnie na setki kilometrów – wg legend, arabskich i perskich kupców, a potem kolonizatorów, przyciągnął do niej ten przyjemny zapach uprawianych przypraw. Dlatego, jeśli kiedykolwiek będziecie na Zanzibarze, skorzystajcie z popularnych wycieczek po uprawach, można je kupić za grosze w lokalnych agencjach turystycznych.

Zanzibar City
Jak łatwo się domyślić, Zanzibar City jest stolicą wyspy i ma do zaoferowania turystom bardzo dużo fascynujących miejsc. Stone Town, czyli centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Gwarantujemy, że spacer po Kamiennym Mieście to absolutnie wyjątkowe doświadczenie, a spacerowicze z każdym kolejnym krokiem cofają się w czasie o kilkadziesiąt lat. Właśnie w Stone Town możemy zobaczyć miejsca, w których niegdyś handlowano niewolnikami: targ oraz pomieszczenia, w których niewolników trzymano przed sprzedażą. Niestety, dla większości turystów to lokalna ciekawostka, jednak cały czas trzeba mieć w świadomości fakt, że właśnie tutaj rozgrywały się dramaty ludzi porwanych czy porzuconych. Te miejsca są zdecydowanie warte zatrzymania się i pomyślenia nad losami ludzi w różnych częściach świata. W centrum Kamiennego Miasta możemy także zwiedzić piękną katedrę katolicką. Nocą natomiast koniecznie udajcie się na nocny targ, Forodhani Gardens i zjedzcie przepyszne straganowe jedzenie za niewielkie pieniądze. Na Forodhani Gardens odczujecie specyfikę Zanzibaru i sposób, w jaki miesza się wiele kultur. Co więcej, w obszarze Stone Town nie istnieje ruch samochodowy – uliczki są zbyt wąskie, by zmieścić pojazdy czterokołowe, dlatego nie bądźcie zdziwieni, jeśli co chwila będą wymijać was rozpędzone i trąbiące skutery. Polecamy spędzić kilka godzin w Zanzibar City i trochę się pogubić, by przekonać się, jak inne jest to miasto od tych, które znamy z europejskiego podwórka.

Jakich dokumentów potrzebujemy, by spędzić urlop na Zanzibarze?
Jako polscy obywatele mamy obowiązek posiadania wizy wjeżdżając na teren Tanzanii. Wiza w celach turystycznych będzie ważna przez 30 dni, a ze zdobyciem jej nie ma żadnych problemów – to po prostu kwestia formalna. Wiza jest wbijana na lotnisku po zrobieniu zdjęć oraz pobraniu odcisków palców, a jej koszt oscyluje w granicach 50 USD. Pamiętajmy o tym, że nasz paszport musi być ważny przez co najmniej sześć miesięcy. Czasami zostaniemy poproszeni przez urzędnika migracyjnego o pokazanie biletu powrotnego lub udowodnienie, że mamy wystarczająco dużo pieniędzy, by utrzymać się podczas wyjazdu. Dla własnego bezpieczeństwa radzimy taże wykupić ubezpieczenie podróżne, bo wyprawy międzykontynentalne to większe wyzwanie niż weekend w Paryżu. Miejscie numer polisy w dostępnym miejscu. Dodatkowo, warto skserować lub zeskanować paszport i kopie trzymać w bagażu - nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać (bo np. paszport nam zginie lub ktoś nam go ukradnie). Nie możemy także pominąć kwestii szczepień, która zawsze rodzi pytania jeśli wybieramy się do krajów afrykańskich. Potrzebujemy mieć zaświadczenie o odporności na wirus żółtej febry, rozważmy także szczepienie przeciwko malarii i wściekliźnie.