single

Sztokholm - odwiedzamy miasto na wyspach

Szwecja to skandynawskie  państwo znajdujące się w północnej części Europy. Niezwykle ciekawa  historia z wikingami w tle, piękna architektura składająca się w dużej  mierze z charakterystycznych kolorowych domków i wspaniała natura  sprawiają, że to idealne miejsce na wypoczynek. Jest to państwo, które  warto odwiedzać o każdej porze roku. Jakie miejsca należy zobaczyć,  będąc w Szwecji?

Sztokholm

Sztokholm jest stolicą i jednocześnie największym miastem w kraju.  Trzeba przyznać, że to absolutnie wyjątkowe miasto. Mieści się bowiem na  czternastu wyspach, które są z kolei połączone ze sobą przeszło  pięćdziesięcioma mostami. Co więcej, mieści się tutaj również archipelag  sztokholmski, w skład którego wchodzi przeszło dwadzieścia tysięcy  mniejszych i większych wysepek. To sprawia, że jest to stolica o  niepowtarzalnym klimacie i krajobrazie. Zdecydowanie warto wybrać się do  Muzeum Alfreda Nobla, inżyniera i chemika, a także wynalazcy dynamitu i  fundatora Nagrody Nobla. To również w Sztokholmie mieści się wspaniały  zamek królewski, przy którym zawsze stoją wartownicy. Warto się tutaj  udać przed południem w niedzielę i ważne święta. Będzie można wówczas  obserwować zmianę warty, która jest wspaniałym widowiskiem. Miejscem,  które z pewnością warto zobaczyć jest dzielnica Sodermalm. To nowoczesna  dzielnica uwielbiana przez mieszkańców miasta. W tej części znajdują  się najmodniejsze knajpki i restauracje, w których będzie można  skosztować kuchni szwedzkiej w najlepszym wydaniu. Od 2013 roku w  Sztokholmie mieści się muzeum Abby, jednego z najsłynniejszych  szwedzkich zespołów. To  prawdziwa gratka dla fanów tego zespołu i  miejsce, w którym będzie można zobaczyć oryginalne stroje członków  ABBY.

Zamkowe królestwo

Miłośnicy historii i starodawnych zamków powinni udać się na południe  Szwecji. W regionie Skania znajduje się przeszło dwieście zamków i  trzeba przyznać, że ta ilość jest dosyć imponująca, biorąc pod uwagę  niezbyt dużą powierzchnię tej prowincji. Jedną z największych atrakcji  jest Malmo Castle pochodzący z XVI wieku. Został zbudowany przez  Duńczyków. Wygląda imponująco z zewnątrz, aczkolwiek wnętrze robi  jeszcze większe wrażenie. Skania to przepiękna część Szwecji, w której  znajdują się także trzy przyrodnicze parki narodowe. Nie bez powodu  uważa się, że to jedno z najbardziej klimatycznych i zielonych miejsc w  całej Szwecji. Idealna propozycja dla miłośników pieszych i rowerowych  wycieczek. Cały region jest poprzecinany atrakcyjnymi szlakami, którym  nie sposób się oprzeć.