single

Podróż na Malediwy

Jeśli potrzebujesz maksymalnego odpoczynku i wyrwania się jak najdalej z domu, koniecznie pomyśl o wakacjach na Malediwach i Sri Lance. Oba te państwa są położone stosunkowo niedaleko obok siebie, oba słyną z rajskich plaż i szerokiej oferty turystycznej. Na pewno nie będziesz się tam nudzić! Podróż w te miejsca będzie dla nas ekscytująca i odświeżająca, na pewno odpoczniemy zarówno fizycznie, jak i duchowo. Poza tym, wakacje na Malediwach to świetna opcja na luksusową podróż poślubną czy romantyczny wyjazd. W tak pięknych okolicznościach przyrody, na pewno odkryjecie wiele o sobie samych! Dziś opowiemy o tych dwóch miejscach oraz o tym, dlaczego warto się w nie wybrać. Koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł.

Malediwy
Malediwy są państwem wyspiarskim, na które składa się ponad 1300 małych i większych wysp koralowych, położonych w wodach Oceanu Indyjskiego w Azji Południowej. To stosunkowo małe państwo, którego łączna powierzchnia oscyluje około 300 kilometrów kwadratowych. Malediwy zamieszkuje zaledwie 360 tysięcy ludzi, mówiących po malediwsku. Przyszłość nie rokuje dobrze, bo ze względu na nizinne ukształtowanie terenu kraj jest zagrożony całkowitym zalaniem z powodu konsekwencji globalnego ocieplenia. Jak już wspomnieliśmy, wyspy powstały z koralowca – nie mają więc podłoża geologicznego, wód powierzchniowych, ogólnie nie należą do zbyt trwałych. Malediwy znajdują się w strefie klimatu równikowego, który charakteryzuje wysoka temperatura i wysoka wilgotność powietrza przez cały rok. Niewiele tu jednak lasów tropikalnych, natomiast Malediwczycy uprawiają plantacje kokosowe. Krajobraz Malediwów jest bardzo piękny, aczkolwiek monotonny ze względu na ukształtowanie i występowanie niewielu rodzajów roślin czy zwierząt (żyje tu bardzo dużo żółwi). Stolicą kraju jest Male, w której mieszka co najmniej ¼ wszystkich mieszkańców, jest to także jedyne większe miasto na wyspach. Być może z tego powodu Malediwy to idealne miejsce na wakacje od miejskiej dżungli.

Społeczeństwo
Jak łatwo się domyślić, mieszkańcy Malediwów żyją głównie z turystyki. Ich drugim źródłem utrzymania jest rybołówstwo – tej kraj słynie z połowu tuńczyka. Większość Malediwczyków wyznaje islam, dlatego trzeba liczyć się z muzułmańskimi świętami i tradycjami jak, np. ramadan (poszczenie od świtu do nocy). Oczywiście, turyści nie muszą pościć, więc nie obawiajcie się chodzenia przez cały dzień na głodnego. Gorzej z alkoholem, jak wiadomo, muzułmanie nie piją, dlatego ceny napojów wyskokowych na wyspach są zaporowe. Mieszkańcy są pomocni i otwarci, raczej nie ma problemu z porozumiewaniem się w języku angielskim (w końcu żyją z turystów). Na pewno zachwycą nas malediwskie kolorowe stroje i kuchnia oparta na owocach morza.

Jeżeli interesuje Cię wyjazd na Malediwy - nie zapomnij sprawdzić oferty Planetescape.pl

Hit wśród turystów
Na pewno wiele z Was zetknęło się z cudnymi zdjęciami z Malediwów, które przedstawiają domki wybudowane na płytkiej turkusowej wodzie połączone drewnianymi mostami. Właśnie te domki są najczęściej wybieranymi lokalizacjami podczas urlopów. Kto nie chciałby chociaż przez kilka dni mieszkać na plaży? Oprócz tego można skorzystać z lekcji nurkowania, nie zapomnijmy, że całe Malediwy porośnięte są pięknymi rafami koralowymi.

Jak dotrzeć na Malediwy?
Jeśli chcecie zorganizować wyjazd na własną rękę, jest kilka rzeczy, które warto wiedzieć. Po pierwsze, zupełnie nie opłaca się kupować bezpośredniego biletu na Malediwy. Najtańszą opcją jest kupienie biletu na Sri Lankę, skąd za grosze polecimy właśnie na Malediwy. Co ciekawe, obywatele Polski potrzebują wizę przy wjeździe na teren tego państwa, jednak dostajemy ją na lotnisku całkowicie za darmo! To zaskakujące, biorąc pod uwagę, ile Malediwy mogłyby zarobić na odwiedzających ich turystach. Różnica czasu między Polską a Malediwami to 4 godziny.

Czy Malediwy da się odwiedzić po kosztach?
Może wydawać się, że państwo, które utrzymuje się z turystyki trudno odwiedzić budżetowo. Najdroższą inwestycją będzie bilet lotniczy, ale na innych rzeczach da się zaoszczędzić. Po pierwsze, noclegi. Lepiej wybrać klimatyczne pensjonaty w wioskach na wyspie, niż europejskie resorty. Można skorzystać z Bookingu lub innych platform noclegowych, ale warto też popytać lokalsów. Zapewne oni skierują nas na wyspę lokalną, tzn. taką, którą zamieszkują głównie rdzenni mieszkańcy. W pensjonacie będziemy mieć zapewnione wyżywienie, koniecznie też spróbujcie lokalnych ulicznych specjałów. Po drugie, kupuj tam, gdzie mieszkańcy. Ta sama zasada dotyczy stołowania się, jeśli będziemy mieć ochotę na kolację poza ośrodkiem.