single

Wybrzeża i wyspy Wietnamu

Wietnam, czyli nie taki znowu oczywisty kierunek podróżniczy. Bardziej kojarzy nam się z wieloletnią wojną oraz amerykańskimi filmami o niej (oraz, jeśli jesteśmy w USA - 80% pomników poświęconych jest upamiętnieniu tych tragicznych chwil). Mało z nas jednak wie, że ten kraj położony w Indochinach może zaoferować nam naprawdę wiele pięknych i wspaniałych miejsc, a poza tym - odkrycie fascynującej i jakże odmiennej od nas kultury!

Wietnam w pigułce
Jest kilka podstawowych rzeczy, o których trzeba się dowiedzieć, zanim rozpoczniemy wymieniane polecanych miejsc. W Wietnamie mieszka ponad 90 milionów ludzi, co czyni go piętnastym największym pod względem zaludnienia krajem na świecie. Może dlatego panuje powszechna opinia o tym, że jest zatłoczony, głośny i nie da się w nim odpocząć. Językiem urzędowym jest wietnamski i głównie w tym języku porozumiewają się mieszkańcy na co dzień, chociaż trzeba pamiętać, że kraj ten graniczy z Chinami, Laosem i Kambodżą, więc można się spodziewać również domieszek z tychże języków. Poza tym w turystycznych miejscach bez problemu można się dogadać po angielsku. Stolicą Wietnamu jest Hanoi, o którym mówi się, że jest politycznym i kulturowym centrum kraju. Jeśli chodzi o religię w państwie, sprawa przedstawia się bardzo ciekawie, ponieważ ponad 25% Wietnamczyków pozostaje bez wyznania, a około 45% wyznaje religie plemienne. Kilkanaście procent podąża ścieżką Buddy, a chrześcijan i katolików jest ok. 8%, natomiast muzułmanie stanowią jedynie 0.2%.

Jak i kiedy najlepiej pojechać do Wietnamu?
Do Wietnamu najprędzej wybierzemy się samodzielnie, bo niewiele ofert znajdziemy w biurach podróży. Dlatego warto poczatować na tanie bilety i samodzielnie zarezerwować jakieś miejsce do spania przynajmniej na pierwsze trzy noce, bo później na pewno postanowicie pozwiedzać. Bilety nie należą do najtańszych, ale też nie są bardzo drogie, można znaleźć takie w okolicach 2 tysięcy (2,5 tysiąca) PLN w obie strony, najpewniej z Oslo czy Berlina. Z Polski nie ma dobrych połączeń do tego państwa, ani pod względem cenowym, ani komfortu (dużo przesiadek itd.). Jeśli natomiast chodzi o czas, w jakim warto się tam wybrać, zdecydowanie polecimy miesiące od kwietnia do października. Pamiętajcie, że klimat w Wietnamie jest bardzo zbliżony do naszego, polskiego - co może być zaskoczeniem wielu turystów. W tej części Indochin mamy cztery pory roku, wiosnę, lato, jesień i zimę, a nierzadko temperatura spada poniżej zera - więc jeśli planujesz wycieczkę w miesiącach zimowych, koniecznie weź ciepłe ubrania.

Gdzie warto pojechać w Wietnamie?
Po pierwsze, Mui Ne, czyli raj dla miłośników kitesurfingu i piaszczystych plaż. Oprócz plaży warto wybrać się na wycieczkę po okolicach, bo czeka nas sporo ciekawych rzeczy - możemy przejechać się na skuterach po kanionie Fairy Stream, za którym rozciąga się niewielka, ale urocza wioska rybacka i port. Dalej droga prowadzi nas przez kilkadziesiąt minut tuż przy samym morzu, co zapewnia niezapomniane widoki, w szczególności, jeśli zdecydujecie się pojeździć przed zachodem słońca. Okolica i miasto Mui Ne słynie również z wydm i białych wydm, które również robią wrażenie i są bardzo fotogeniczne. Można się poczuć jak na prawdziwej pustyni!
Po drugie, wyspa Cat Ba, która położona jest niedaleko zatoki Ha Long. Z tej wyspy bardzo łatwo dostać się na okoliczne wyspy i wysepki, więc może być dobrą bazą wypadową, jeśli nie zamierzacie nigdzie zostawać na dłużej. W ofercie turystycznej są ciekawe kilkudniowe rejsy oraz niedrogie hoteliki. Wieczorem można pospacerować w dżungli, a potem udać się na ładne i czyste plaże, na których często są kameralne imprezy. Wiele osób właśnie tutaj postanawia spędzić noc (ze względu na ceny i spokojny klimacik). Również tutaj można zjeść świeże owoce morza.
Po trzecie, popularna zatoka Ha Long, inaczej zwana Zatoką Opadających Smoków. Zatoka ta posiada ponad dwa tysiące wysepek i wysp, dzięki czemu cały krajobraz jest bardzo malowniczy. Można wynająć łódź i pływać wokół tych charakterystycznych skalistych wysp i wysepek. Co więcej, większość z nich jest bezludna i nawet bez nazw, więc jeśli chcecie poczuć, że odkrywacie coś nowego, warto się tam wybrać i eksplorować niezbadane tereny.

Phu Quoc
Największa wietnamska tropikalna wyspa, która znana jest głównie z produkcji sosu rybnego i plantacji kokosa. Turyści kochają to miejsce, dlatego ceny są dużo wyższe niż na innych wyspach czy choćby Tajlandii (ta wyspa przypomina klimatem Tajlandię). Znajdziecie tutaj setki osób przemierzających Wietnam na motorach - to popularnie miejsce do odpoczynku. Na tej wyspie nie ma dróg, dlatego przemieszczanie się motorem należy do najbardziej sensownego środka komunikacji.

http://planetescape.pl/oferta/wybrzeze-wietnamu-i-wyspa-phu-qouc/