single

Portugalskie wakacje: Sintra

Miasto opisywane już przez Hansa Christiana Andersena czy Lorda Byrona w samych superlatywach i często określane jako najpiękniejsze w całej Portugalii. Położona jedynie 25 kilometrów od stolicy kraju – Lizbony, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, niedaleko od ujścia do niego rzeki Tag. Do samej Lizbony dostać możecie się bezpośrednio z Krakowa, Warszawy oraz Modlina, a jeśli bliżej Wam do zachodniej granicy kraju – także z Berlina lub Pragi. Będąc w największym mieście Portugalii skorzystać możecie z oferty miejscowych biur podróży i wybrać się na jednodniową wycieczkę do Sintry lub zorganizować taki wyjazd samodzielnie. Pociągi z głównego dworca kolejowego miasta – Rossio Station – odjeżdżają średnio co pół godziny, podróż trwa około 40 minut, a bilet w dwie strony kosztuje jedynie 4,50 euro w dwie strony. 

Kiedy jechać do Sintry? 

Najlepszym terminem na wakacje w Portugalii będą miesiące letnie, od kwietnia aż do końca września. Średnie temperatury w tym okresie wynoszą około 16-19 stopni C, w pozostałych miesiącach spadają natomiast do około 10 stopni C. W okresie miesięcy wakacyjnych jest też nawet 15-krotnie mniej opadów – w lipcu i sierpniu łącznie to jedynie około 15 milimetrów deszczu, w samym listopadzie czy grudniu – prawie 130. Temperatura oceanu w tym regionie jest niemal jednakowa przez cały rok, w zimie to około 15 stopni C, w lecie około 18 przez co nie jest to zbyt dobry region na błogie lenistwo na plaży. Warto jednak połączyć pobyt w okolicach Lizbony i Sintry z bardziej wypoczynkowymi Algarve, Azorami lub Maderą. Ta ostatnia nazywana jest nie bez przyczyny wyspą wiecznej wiosny i stanowi idealne miejsce na krótszy lub dłuższy wypoczynek.   

Co warto zobaczyć?

Sintra to przede wszystkim obecne tutaj zamki i pałace! Najbardziej charakterystyczną z atrakcji jest uznawany często za najpiękniejszy na starym kontynencie Pałac Pena wraz z otaczającym go malowniczym parkiem o tej samej nazwie. Piękny, żółto-czerwony budynek przywołuje na myśl najwspanialsze zamki bajek Disneya, w środku jednak znajduje się mnóstwo fascynujących eksponatów, dzięki którym cofnąć możemy się do początku XX wieku i czasów końca tutejszej monarchii. Warto odwiedzić także pobliskie wzgórze Cruz Alta, skąd rozciąga się przepiękna panorama całej okolicy jak i samego zamku. Na sąsiednim szczycie czeka już kolejny zabytek –  ruiny pochodzącego z IX wieku Zamku Maurów stanowiącego przez wieki jedną z najważniejszych twierdz środkowej Portugalii. Kierując się ku centrum miasteczka odwiedzić możecie także Pałac Narodowy w Sintrze – ulubioną siedzibę królewską od wieku XV aż do roku 1910 oraz Quinta de Regaleira zwany też pałacem milionera. Będąc w sercu Sintry warto odwiedzić niewielkie centrum miasta wraz z tutejszym ratuszem – Camara Municipal de Sintra. Swój pobyt w Sintrze łatwo połączyć możecie także z najdalej na zachód wysuniętym punktem Europy – przylądkiem Cabo da Roca lub też położonym 15 kilometrów na południe miasteczkiem Cascais. Znajdziecie tam zarówno wspaniały XIX-wieczny letni pałac rodziny królewskiej, malownicze klify jak i kilometry przepięknych, piaszczystych plaż! 

Ile kosztują wakacje w Portugalii? 

Wakacje w Portugalii to koszt porównywalny do wyjazdu do Włoch, Grecji czy Hiszpanii. Przeloty z Polski zaczynają się zazwyczaj już od około 400 złotych, choć jeśli polujecie na promocje i wystarczy Wam bagaż podręczny – czasami można znaleźć okazje nawet i za mniej niż 100 złotych! Ceny najtańszych noclegów w pokojach dwuosobowych niedaleko centrum to koszt około 100-150 złotych za osobę za noc, jednak w przypadku butikowych 4 lub 5* obiektów może to być koszt nawet 4-krotnie wyższy. Najdroższymi miesiącami w przypadku noclegów oraz cen w restauracjach będzie oczywiście okres wakacyjny, w październiku lub listopadzie swój wymarzony hotel możecie zarezerwować często nawet 30% taniej. Transport miejski w większych miastach kraju kosztuje zazwyczaj około 1-2 euro, bilety wstępu do poszczególnych atrakcji to najczęściej maksymalnie 5 euro a ceny w sklepach są niewiele wyższe niż w Polsce. Z pewnością jednak warto rozważyć wszystkie za i przeciw i wybrać się na wakacje właśnie do Portugalii!