single

Seszele w pigułce

Zwiedzanie Seszeli to bez wątpienia niezapomniane doświadczenie. Nieskazitelne plaże, zaciszne zatoki, biały piasek i krystalicznie czysta woda. To główne atrybuty tego niezwykłego miejsca na ziemi. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które powinien poznać każdy turysta udający się na Seszele.

Lokalna waluta
Oficjalna waluta na Seszelach nosi nazwę rupii seszelskich. Zła wiadomość jest taka, że nie można nabyć tej waluty przed przyjazdem na Seszele. Dobrą wiadomością jest to, że możemy płacić w Euro, USD i GBP. Większość sklepów zaoferuje nam dobry kurs wymiany, choć znajdziemy również takie, które będą chciały wykorzystać fakt, że mają do czynienia z turystami. Większość sklepów przyjmuje zagraniczne waluty, ale resztę wydaje już w rupiach. To najlepszy sposób na zdobycie lokalnej waluty, z której można korzystać podczas pobytu na Seszelach. Podsumowując, zaleca się korzystanie z euro, które jest najbardziej akceptowaną walutą.

Sklepy na Seszelach
Na Seszelach miłośnicy zakupów nie poszaleją. Lokalne sklepy są niesamowicie ciasne i małe, z niewielką ilością towarów. Ceny niestety bywają bardzo wysokie. Wynika to z faktu, że większość żywności pochodzi z importu. Słabo rozwinięte rolnictwo i przemysł nie jest w stanie zaspokoić potrzeb mieszkańców. Nie wspominając nawet o turystach licznie odwiedzających ten kraj. Nie zdziwmy się zatem, jeżeli na sklepowych półkach spotkamy mleko pochodzące z Francji, jabłka z Belgii czy mrożone ryby z Wietnamu. Z lokalnych produktów można nabyć w zasadzie tylko miejscowe piwo. Przed zakupem warto sprawdzać datę ważności produktów. Bardzo często można bowiem spotkać towary przeterminowane.

Transport na Seszelach
Oczywiście, sposób poruszania się po wyspach zależy to od naszego budżetu, lokalizacji i wyspy, którą odwiedzamy. Na Mahé można spokojnie wynająć samochód, aby móc zwiedzić każdy zakątek wyspy. Drogi są jednak bardzo wąskie, a w rejonach górzystych również strome. Aby jeździć po Szeszelach trzeba być wprawnym kierowcą. Alternatywą pozostaje transport autobusowy. Jest bardzo tani, ale nie liczmy na komfortowe warunki jazdy. Inną możliwością jest skorzystanie z taksówki lub lokalnego transferu, ale usługi te są zazwyczaj dosyć drogie.

Na La Digue praktycznie nie ma sensu wynajmować samochodu. Tutaj możemy chodzić lub wypożyczyć rower. Piesze wędrówki to szansa na zwiedzanie wyspy w wolniejszym tempie. Wszędzie możemy tu dotrzeć na piechotę i to zaledwie w ciągu paru godzin. Wyspa jest niewielka i bardzo spokojna, więc nic nam nie grozi.

Na Praslin opcje poruszania się są takie same, jak w przypadku Mahé. Dużo łatwiej jest jednak wynająć nowsze modele aut, pozostające w lepszym stanie. Najlepszym sposobem na poruszanie się po Praslin jest zdecydowanie transport samochodowy. Podróżowanie po całej wyspie zajmie wówczas około 45 minut, a my będziemy mogli skupić się na poznawaniu wszystkich plaż i wypróbowaniu różnych restauracji.

Żar tropików, czyli temperatury na Seszelach
Na Seszelach są stałe temperatury, wynoszące około 30 ° C. Oczywiście, temperatura może spaść nawet do 25 ° C, ale nie jest to zbyt mocno odczuwalne. Rano temperatury oscylują w okolicy 27 ° C. W ciągu dnia osiągają najwyższą wartość 32 ° C. Trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z tropikalnym słońcem, które może okazać się dla nas niebezpieczne, jeżeli nie zachowamy należytych środków ostrożności. Krem ochronny z odpowiednim filtrem to absolutne must have w walizce każdego turysty odwiedzającego Seszele.