single

Kilka ciekawych sportów, które możesz wypróbować w Nepalu

Nepal posiada wiele wysokich szczytów, pagórków, głębokich kanionów i długich rzek. Istnieje, więc wiele sportów na świeżym powietrzu, które można tu wypróbować. Niektóre w świadomości podróżujących od razu kojarzą się z Nepalem. Inne są nieco nieoczekiwane. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, gdzie znaleźć sporą porcję adrenaliny w Himalajach.

Alpinizm
Podczas gdy Nepal i Mount Everest idą ze sobą w parze, istnieje wiele innych możliwości wspinania się po górach w tym kraju. W Nepalu znajduje się osiem najwyższych szczytów świata, z których niektóre są łatwiejsze, tańsze i przyjemniejsze do zdobywania, niż Mount Everest. Na przykład Lhotse, Kanchenjunga i Cho Oyu mają ponad 8000 metrów i można je osiągnąć łatwiej, niż Everest. Jednak nie musisz wybierać tak ekstremalnych szczytów, aby cieszyć się wspinaczką w Nepalu. Wysoko oceniane szczyty trekkingowe to Island Peak (Imja Tse) o wysokości 6189 metrów i Mera Peak liczący 6 476 metrów.

Trekking
Szlaki trekkingowe Nepalu zamienią miejskich turystów w prawdziwych wędrowców. Istnieje tu mnóstwo opcji dla miłośników wędrówek o różnych umiejętnościach i zainteresowaniach. Od wielodniowych wypraw, takich jak Annapurna Circuit i Upper Dolpo, po szlaki kulturowe, takie jak Szlak Dziedzictwa Tamang i łatwiejsze wędrówki np. wędrówka przez Annapurna Eco-Lodge. Wyzwania różnią się w zależności od trasy, ale można spodziewać się oszałamiających ośnieżonych szczytów, wiejskich społeczności, żywych pól uprawnych, zacienionych lasów, oblodzonych strumieni i dzikiej przyrody. Chociaż nie zawsze konieczne jest wędrowanie z przewodnikiem (jest to wymagane tylko na niektórych trasach), dobrym pomysłem jest wynajęcie go dla własnego bezpieczeństwa.

Spływy kajakowe
Tam, gdzie są dobre warunki do uprawiania raftingu, można również uprawiać spływy kajakowe. Ale kajakarze mają dodatkową korzyść płynącą z tego, że są w stanie poruszać się po odcinkach rzeki, po których tratwy nie są w stanie, więc istnieje tu jeszcze więcej opcji dla żądnych przygód kajakarzy. Nepal jest także doskonałym miejscem do nauki kajakarstwa, a „serwisy” kajaków znajdują się w odległości krótkiej jazdy od Katmandu i Pokhary.

Wspinaczka skałkowa
Zamiast uprawiać wspinaczkę górską, można również skorzystać z krótszych wycieczek na skałki. W Kathmandu znajduje się ściana wspinaczkowa Astrek w Thamel,. To sztuczna ściana do ćwiczenia umiejętności wspinaczkowych. W Katmandu znajdziesz również inne naturalne miejsca do wspinaczki, takie jak Pharping i Nagarjuna, które często odwiedzane są przez wspinaczy miejskich. Oczywiście, w górach wciąż odkrywać można nieznane miejsca, ale jeśli zamierzasz wyruszyć w drogę konieczny jest odpowiedni sprzęt i doświadczenie.

Kolarstwo górskie
Wiele tras trekkingowych, zarówno krótkich, jak i długich, nadaje się również do jazdy na rowerze górskim. Przygotuj się do noszenia roweru w określonych punktach, na przykład na oblodzonych ścieżkach. W przypadku krótszych wypraw rowerowych istnieje wiele szlaków na zewnątrz doliny Katmandu lub na obwodzie Phewa Tal w Pokhara.

Wspinaczka lodowa
Jeśli zwykłe wspinanie się po skałach brzmi trochę nudno, to co powiesz na wspinaczkę po zamarzniętym wodospadzie. Najlepiej robić to zimą, z oczywistych powodów i zawsze powinno się to odbywać z doświadczonym przewodnikiem lub innymi wspinaczami, którzy wiedzą, co robią. Wioska Humde, w pobliżu Besisahar w regionie Annapurna, jest szczególnie dobrym miejscem do uprawiania tego sportu.