single

Rowerem w okolice Kaiserslautern

Kaiserslautern miasto w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat może  pochwalić się dziewięćsetletnią tradycją zostało założone przez cesarza  Fryderyka Barbarossę. Samo miasto jest nieciekawym, nowoczesnym  ośrodkiem przemysłu samochodowego z niewielką ilością zabytków jak XII  w. kościół św. Marcina, XIX w. hala owocowa wzorowana na Pałacu  Medyceuszów z Florencji oraz ogród japoński. Jednak okolice Zachodniego  Palatynatu to nieodkryte tereny dla miłośników rowerowych wycieczek.  Pagórkowaty teren powoduje, że trasy rowerowe nie należą do  najłatwiejszych ale malownicze krajobrazy spokój i nieskażona przyroda  sprawiają, że podróżując tutaj, wypoczywamy. W 2006 r. otwarto tzw.  Mountain Bike Park Palatynat Las czyli wytyczonych i przygotowanych 300  km tras rowerowych, z dwoma najważniejszymi : jedna do Wormacji zwana  „drogą Barbarossy” i druga w stronę Lauterecken.

Droga Barbarossy ciągnąca się na przestrzeni 90 km jest trasą  odwiedzającą miejsca historyczne z zabytkami związanymi z cesarzem jak  Glan-Munchweiler, Weilerbach, Rodenbach czy samą Wormację najbardziej  żydowskim miastem Niemiec do 1933r zwanym małą Jerozolimą.

 Druga droga Lautertalradweg jest krótsza ma jedynie 40 km głównej trasy  jest łagodniejsza i wiedzie przez wiejskie tereny poprzecinane łąkami i  lasami. O czystości tych terenów niech świadczy fakt, że można tu  spotkać czarne bociany żerujące na łąkach. Po drodze odwiedzamy takie  miasteczka jak Otterbach, Katzweiler, Sulzbachtal i Wolfstein. W każdym z  nich możemy podziwiać większe lub mniejsze pamiątki związane z tą  ziemią.

W związku z coraz powszechniejszą turystyką rowerową została wydana  specjalna mapa z zaznaczonymi piętnastoma trasami. Ścieżki rowerowe są  bardzo dobrze oznakowane co parę kilometrów specjalnie przygotowane  miejsca odpoczynku. W każdym miasteczku znajdziemy czysty hotelik oraz  gęsto rozmieszczone restauracyjki z miejscowymi specjałami. Bardziej  wprawnych cykliści mogą się pokusić o przedłużenie wycieczki i dojechać  do niemieckiej drogi wina wzdłuż Mozeli i Renu.