single

Wszystko, co warto wiedzieć o Singapurze

W sercu Azji leży Singapur - tętniące życiem, światowej klasy miasto-państwo, które znane jest na całym świecie ze względu na swoją innowacyjność. Singapur jest konsekwentnie uznawany za globalne centrum biznesowe. Wszystko za sprawą rozwiniętej infrastruktury, stabilności politycznej, wykwalifikowanej siły roboczej, powszechnemu używaniu języka angielskiego oraz poszanowaniu praw własności intelektualnej. Wiele międzynarodowych firm zdecydowało się założyć swoje siedziby w Singapurze. Właściciele firm na całym świecie postrzegają Singapur, jako idealną lokalizację do rozwoju swoich przedsiębiorstw, a wielu z nich wykorzystuje kraj, jako trampolinę, by wskoczyć na inne wschodzące rynki w Azji. Singapur znalazł się w raporcie Banku Światowego z 2016 roku, jako najłatwiejsze miejsce na świecie do prowadzenia działalności gospodarczej. Ranking ten obejmował aż 189 krajów! Ma na swoim koncie wiele wyróżnień, w tym najwyższe miejsce w Globalnym raporcie o konkurencyjności na przestrzeni 2016-2017 roku, stworzonym przez Światowe Forum Gospodarcze. Nie da się ukryć, że to jedna z najbardziej konkurencyjnych gospodarek Azji.

Czy Singapur jest popularny wśród turystów?
Singapur to duże, nowoczesne, kosmopolityczne miasto. Ci, którzy szukają prawdziwego "azjatyckiego" doświadczenia, będą raczej rozczarowani tym miastem-państwem. Jest tak małe, że rzadko bywa celem podróży samym w sobie. Jednak centralne położenie Singapuru w południowo-wschodniej Azji sprawia, że jest on świetnym punktem początkowym lub przystankiem. Dzięki światowej klasy linii lotniczej łączącej Singapur z resztą świata, miasto stanowi wygodną bramę do reszty Azji Południowo-Wschodniej. Lotnisko Changi w Singapurze jest drugim co do wielkości lotniskiem w Azji Południowo-Wschodniej, dzięki czemu miasto-państwo jest bardzo łatwo dostępne z niemal każdego zakątka świata. Możemy także dostać się do Singapuru drogą lądową lub koleją z Malezji lub drogą morską z Indonezji.

Poruszanie się po Singapurze
Jednym z doskonałych powodów do odwiedzenia Singapuru jest łatwość, z jaką można się po nim poruszać. System metra w mieście może przenieść nas z łatwością w błyskawicznym tempie do każdej części wyspy. Jeśli to konieczne, możemy wziąć również taksówkę. Taksówki są czyste, wydajne i tanie. Wystarczy podać adres, by szybko znaleźć się na miejscu.

Waluta
Walutą Singapuru jest "dolar singapurski". Jeden dolar dzieli się na 100 centów. Popularne karty kredytowe są akceptowane niemal wszędzie. Czeki podróżne nie są powszechnie akceptowane poza hotelami, więc wymieńmy je na gotówkę na giełdzie bankowej, którą znajdziemy w każdym miejscu turystycznym.

Co zobaczyć i zrobić w Singapurze?
Miasto nie jest być może tak atrakcyjne pod względem turystycznym, jak inne azjatyckie kraje, jednak turyści wcale nie muszą się tu nudzić. To trochę banalne, ale Singapur ma coś do zaoferowania dla każdego. Są tu niesamowite rezerwaty przyrody, piaszczyste plaże, światowej klasy sklepy, muzea, zabytki architektoniczne i wiele innych atrakcji. Kilka, które koniecznie trzeba zobaczyć to Raffles Hotel, Chinatown i ulica handlowej Orchard Road.

Zakupy w Singapurze
Zakupy to jeden z najpopularniejszych sposobów spędzania czasu w Singapurze. Ceny na wszystko, od markowych ubrań, po najnowsze cyfrowe urządzenia elektroniczne należą do najniższych na świecie. Podczas, gdy liczba centrów handlowych i dzielnic handlowych wydaje się prawie nieskończona, dla pełnego doświadczenia zakupowego szaleństwa udajmy się na skrzyżowanie dróg Orchard i Scotts (stacja Orchard MRT). Spodziewajmy się jednak gigantycznych tłumów. Inne znane centra handlowe w mieście to Vivo City w Harbourfront, Raffles City i Suntec. Każdego roku od końca maja do końca lipca odbywa się wielka singapurska wyprzedaż. Każdy większy detalista oferuje obniżone ceny na niektóre lub wszystkie swoje zapasy. Rabaty zwykle wynoszą od 20 do 25%, choć często sięgają nawet 50 %.

Elektronikę domową znajdziemy niemal wszędzie w mieście. W przypadku komputerów i cyfrowej elektroniki warto wybrać się do Funan Center przy drodze North Bridge, w odległości krótkiego spaceru od stacji MRT City Hall. Natomiast najwięcej używanego sprzętu można znaleźć na Sim Lim Square.