single

Podróż do Wietnamu dla aktywnych

Sposobów na aktywne spędzanie czasu jest chyba tyle, ile ludzi. Dzisiaj zapraszamy Was do gorącego Wietnamu, by dowiedzieć się więcej o tym państwie oraz zajrzeć w kilka znanych miejsc. Wiek XXI to dla Wietnamczyków wiek wolności i czas, w którym mogą w końcu stanąć na nogi po latach krwawych wojen, w tym inwazji Stanów Zjednoczonych. Liczmy się zatem z tym, że na każdym kroku naszego spaceru napotkamy historyczne ślady, które upamiętniają bolesne momenty z życia Wietnamczyków. Ale to tylko jedna strona Wietnamu. Druga strona to państwo cieszące się popularnością wśród aktywnych podróżników, którzy uwielbiają przemierzać ogromne przestrzenie na skuterze i zaszywać się w klimatycznych wioskach. Do takiego Wietnamu zabierzemy Was dzisiaj. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Wietnam to jedno z najbardziej rozwiniętych turystycznie państw Indiochin
Zdziwieni? Większość pomyślałaby raczej Tajlandii czy o Chinach, myśląc o Wietnamie jako o kraju, który mozolnie się rozwija. Tymczasem warto zerknąć na oferty praktyk, stażów i wolontariatów, by przekonać się, jak prężnie zachodzi tu wymiana międzykulturowa. Jak wspomnieliśmy, do Wietnamu ściąga wielu doświadczonych podróżników i ciekawskich turystów. Na miejscu oferta różnorodnych wycieczek jest bardzo szeroka oraz niezbyt droga. Być może to ceny kuszą do odwiedzania Wietnamu, a może kultura, inność, a może to wietnamska kuchnia? Jeśli kiedykolwiek będziecie mieć możliwość podróżować do tego kraju, koniecznie z niej skorzystajcie!

Egzotycznie, intensywnie
Wietnam dla przeciętnego Polaka będzie krajem bardzo egzotycznym i odmiennym od europejskich państw. Po pierwsze, ze względu na pogodę. W Wietnamie pada intensywnie i często, z tego powodu lepiej spakować do torby zestaw nieprzemakalnych ubrań i buty (lepiej postawić na jakość, tutaj prędko nie wyschną). Czasami zdarza się, że deszcz pada całymi dniami i nocami przez kilka dni, przy czym temperatura utrzymuje się w przedziale 25-30 stopni Celsjusza (latem), chociaż wiele też zależy od szerokości geograficznej. Jeśli popatrzymy na mapę, Wietnam jest państwem długim i wąskim, zróżnicowanym geograficznie. Na górzystej północy może być chłodniej, natomiast na południu stabilniej. W każdym razie, przygotujcie się na raczej ekstremalne zwiedzanie - Wietnam to kraj dla aktywnych, tutaj nie będziesz miał szansy leżeć całego urlopu na plaży.

W jaki sposób poruszać się po Wietnamie?
Najpopularniejszą i bardzo tanią opcją jest wynajęcie skutera. Możecie to zrobić dosłownie w każdym miasteczku. Bardziej odważni turyści decydują się nawet na kupno skuterów i jeżdżą na nich przez cały kraj, a po podróży odsprzedają kolejnym szaleńcom. Wietnam słynie z długich i wąskich mostów i ciasnych, zatłoczonych uliczek, dlatego jednoślad wydaje się idealnym rozwiązaniem. Zawsze można jeździć też na rowerze, ale nie oszukujmy się, napotkamy sporo górek, a odległości między miasteczkami czasem są naprawdę spore. Wietnam to także kraj, który jest świetnie skomunikowany, a wietnamskie koleje spokojnie mogłyby być wzorem dla kolei w innych państwach. Co więcej, bilety na pociąg są bardzo tanie, za przejazd pierwszą klasą zapłacimy ok. 80-90 złotych, a trzeba wiedzieć, że przedziały są wygodne i czyste. Podróżowanie autobusem także się sprawdza, jednak na krótszych trasach.

Co zwiedzić w Wietnamie?
Po pierwsze, niezwykłą Zatokę Ha Long. Inna nazwa Ha Long to Zatoka Opadających Smoków, a wzięła się prawdopodobnie z powodu niesamowitych formacji skalnych, które są rozsiane na powierzchni około półtora tysiąca kilometrów kwadratowych. Skały mają pochodzenie wapienne i łupkowe, a pomiędzy nimi znajdują się malutkie wyspy i wysepki, które w większości są niezamieszkane przez ludzi. Zatokę Ha Long zapamiętacie na długo ze względu na ten nietypowy krajobraz, a rejs pomiędzy skałami to punkt numer jeden każdej wycieczki w te strony. Dodajmy, że na Ha Long można zwiedzać jaskinie lub pobawić się w wspinaczkę skalną, także warto, zwłaszcza, że wycieczkę na tą zatokę kupimy bez problemu w Hanoi! Po drugie, Hoi An, bardzo klimatyczne i popularne miasteczko na mapie Wietnamu. Do Hoi An bardzo często wędrują turyści głównie po to, by pogubić się w urokliwych uliczkach dawnego kolonialnego miasta. Miasteczko Hoi An uchodzi także za kulturalne serce Wietnamu, można tu kupić piękne dzieła lokalnych artystów. I po trzecie, Hanoi, chaotyczna stolica. Zapewne to właśnie tutaj wyląduje Was samolot, więc warto poświęcić chociaż dwa dni, by 'zaliczyć' najbardziej turystyczne atrakcje.