single

Dlaczego warto pojechać na wakacje do Kambodży?

Kambodża położona jest w Azji Południowo-Wschodniej i nie jest zbyt dużym krajem, a jednak oferuje szereg atrakcji zapewniających udane wakacje. Kambodża posiada dostęp do Zatoki Tajlandzkiej i ma kilka tropikalnych wysepek, co za tym idzie, żeby wypocząć na rajskiej plaży nie trzeba przemieszczać się do sąsiedniej Tajlandii. Co więcej, kambodżańskie wyspy urodą nie ustępują tym tajlandzkim, a wygrywają z nimi kameralnością i spokojem. Do Kambodży jedzie się z kilku powodów, a jednym z nich jest poznanie i zrozumienie tutejszej kultury i trudnej historii. Przyroda, ludzie, kultura i uliczne jedzenie – to stałe elementy azjatyckiej przygody. Kambodża zdecydowanie zasługuje na uwagę i odkrycie. Dlaczego warto spędzić swój urlop w tym kraju? Co trzeba zwiedzić w Kambodży?

Dziedzictwo kulturowe
Kambodża jest krajem nastawionym na turystykę, z tego utrzymuje się wiele rodzin. Największą atrakcją, z której jest znana jest oczywiście starożytny kompleks świątyń Angkor położony niedaleko miasta Siem Reap, w którym znajduje się m.in. lotnisko obsługujące tanie loty i dworzec pociągowo-autobusowy. Do Siem Reap jedzie się z dwóch powodów – by zwiedzić kompleks Angkor i pojechać w odwiedziny do pływającej wioski. Ale zanim przejdziemy do szczegółów, zatrzymajmy się przez chwilę na kulturze i historii Kambodży. Jaka jest dzisiejsza Kambodża? Zdecydowanie należy do krajów rozwijających się, gdzie społeczeństwo dopiero podźwiga się po trudnych latach, których historię można poznać Muzeum Ludobójstwa ( dawne liceum używane jako więzienie przez Czerwonych Khmerów) w Pnom Penh. Odwiedzając Kambodżę koniecznie się tam wybierzcie – niczym polskie muzeum pamięci, Auschwitz, Muzeum Ludobójstwa to punkt pozwalający spojrzeć na ten kraj z nieco innej perspektywy i więcej zrozumieć. Wycieczki śladami pamięci to dość trudne wyzwanie podczas urlopu, dlatego warto zaplanować je na sam początek. A następnie zwiedzić Angkor.
Starożytny kompleks świątyń Angkor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1992 roku i zdecydowanie jest jedną z najpiękniejszych budowli na świecie. Został zbudowany przez króla Khmerów Suryavarnam II w XII wieku. Początkowo poświęcony bogowi hinduskiemu bogowi Wisznu, chroniącemu świat przed złymi istotami, z biegiem czasu stał się świątynią buddyjską – a raczej kompleksem wielu świątyń. Nie bez powodu Angkor Wat tłumaczy się jako Temple City, miast świątyń. Teren jest naprawdę ogromny, więc nie ma co liczyć na piesze wycieczki pomiędzy konkretnymi świątyniami. Bilet do kompleksu można kupić na 1, 3 lub 7 dni i zdecydowanie najbardziej opłaca się opcja 3 dniowa (nawet jeśli na zwiedzanie przeznaczycie 2 dni). Dodatkowo polecamy wynająć skuter lub rikszę z prywatnym kierowcą-przewodnikiem.

Wypoczynek na tropikalnych wyspach
Biały piasek, ciepła turkusowa woda i gaje kokosowe to coś, na co liczy każdy wybierając się na egzotyczne wakacje. Kambodża pod tym względem nie zawodzi, a położone na południu kraju wyspy są różnorodne, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Najbardziej znane i turystyczne są Koh Rong i Koh Rong Samloem. Pierwsza z nich to wyspa backpackersów i imprezowiczów, tutaj króluje nocne życie i leniwe popołudnia. Natomiast druga jest oazą spokoju i znajdziesz tu wielu samotnych podróżników lub po prostu tych, którzy poszukują ciszy, spokoju i harmonii z naturą. Wyspa Song Saa uchodzi za najbardziej ekskluzywną, a pięciogwiazdkowe hotele oferują noclegi sięgające ceną nawet 3000 USD za noc. To królestwo luksusu, na które mogą sobie pozwolić jedynie najbogatsi ludzie na świecie. Miłośnicy przyrody odnajdą się na Koh Thmei, gdzie żyje kilkadziesiąt gatunków ptaków, małp, jaszczurek i innych dzikich zwierząt. Nie zdziwcie się, jeśli jakaś zabłąkana jaszczurka znajdzie miły kącik w Waszej łazience. Natomiast wyspa Koh Totang to miejsce dla osób chcących odciąć się od świata. Nie ma tu Internetu ani żadnych rozpraszaczy. O tej wyspie często mówi się także jako o "królewskiej wyspie", bo według legendy król dowodzący armią żołnierzy usilnie szukał tu wody, i u kresu sił postanowił rozłupić skałę w pobliżu morza. Ze skały popłynął strumień świeżej wody zdatnej do picia, z którego do dzisiaj korzystają mieszkańcy.

Odkrywanie piękna parków narodowych
Podróż do Azji bez zwiedzania choćby jednego parku narodowego to wręcz grzech! W Kambodży jest kilka ciekawych parków, w których można spędzić czas. Najważniejszym z nich jest Park Narodowy Ream, położony 11 kilometrów od Sihanoukville. Zamieszkuje w nim mnóstwo zwierząt, a w samym parku da się znaleźć wiele różnych ekosystemów, a co za tym idzie, wspaniałych krajobrazów. Park zamieszkują lokalne społeczności, zapewniając najlepszą kuchnię bazującą na świeżych owocach morza. Na uwagę zasługuje także doskonałej jakości zakwaterowanie.