single

Słowackie atrakcje: Kremnica i jej zabytki

Dawniej znana była z  wydobycia złota, dziś znacznie większą rolę w lokalnej gospodarce  odgrywa turystyka. Pięknie położona Kremnica jest jednym z ciekawszych  miast, jakim może się pochwalić Słowacja. Wycieczki z Polski zaglądają  na jej teren chętnie. Jakie atrakcje czekają na nich w tym mieście?

Jednym z największych walorów Kremnicy jest tutejsze kąpielisko  termalne, w pobliżu którego można znaleźć tanie noclegi na kempingu lub w  pensjonacie. To najlepszy sposób, by połączyć pobyt na basenach z  możliwością zwiedzania miasta oraz jego okolicy. A tu atrakcji nie  brakuje. Sama Kremnica zadziwia wspaniałą zabudową. Wielu wrażeń może  dostarczyć spacer po starym mieście, które dawniej otoczone było  potężnymi murami miejskimi. Do dziś zachowały się tylko ich fragmenty, a  najcenniejszą pamiątką po dawnych umocnieniach jest Dolna Brama. Na  starym mieście pięknie prezentuje się rynek, którego największą atrakcją  jest tzw. kolumna morowa z początków XVIII wieku. W pobliżu rynku warto  też zobaczyć klasztor franciszkański – ciekawy przykład barokowej  architektury, do którego przylega wspaniały kościół z XVII wieku. Inną  ciekawą świątynią na terenie miasta jest gotycki kościół św. Katarzyny z  końca XV wieku. Znajduje się on na terenie wzgórza zamkowego, na którym  czeka jeszcze kilka innych ciekawych zabytków. Tym najstarszym jest  dawna kostnica – kaplica św. Andrzeja, w której wnętrzu do dziś można  ujrzeć zachowane fragmenty polichromii z XIV stulecia. Mury obronne z  basztami, Wieża Zegarowa oraz Brama Wieżowa to kolejne ciekawe obiekty,  na które warto zwrócić uwagę w trakcie wycieczki na wzgórze zamkowe.

Kremnica może się tech pochwalić ciekawymi placówkami muzealnymi. Z  pewnością w czasie pobytu w tym mieście warto odwiedzić Muzeum  Narciarstwa. To placówka idealnie oddająca charakter współczesnej  Kremnicy, która zyskuje coraz większą sławę jaki idealne miejsce na  narty biegowe. Drugim muzeum, które z pewnością warto odwiedzić, jest  Muzeum Monet i Medali.
Kremnica jest też doskonałym miejscem dla tych, którzy chcą urządzać  sobie ciekawe wycieczki po okolicy. Zimą na uwagę zasługują Skalka oraz  Krahule – ważne ośrodki sportów zimowych. Dobre warunki śniegowe  sprawiają, że stały się one coraz chętniej odwiedzanymi miejscowościami  przez polskich narciarzy.