single

Kilka aktywności fizycznych popularnych w Zambii

Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem w Zambii, ale nie bez powodu. Narodowa drużyna piłkarska wygrała Puchar Narodów Afryki, czyli puchary świata dla afrykańskich drużyn. Istnieje jednak wiele innych sportów, które są popularne w Zambii. Oto kilka zaskakujących sportów, o których prawdopodobnie nie wiesz, że cieszą się zainteresowaniem Zambijczyków.

Rajdy samochodowe
Rajdy samochodowe odbywają się w Zambii od 1969 roku. Takie są dane organizacji Zambia Motorsports Association. Międzynarodowy rajd samochodowy w Zambii odbywa się corocznie (zwykle w kwietniu) w stolicy Lusace, a wyścigi rozgrywane są w Chisamba, mieście położonym około 40 minut jazdy od Lusaki. Wygrał go14 razy Zambijczyk Satwant Singh, który jest także ośmiokrotnym zwycięzcą African Rally Championship. Po jego przejściu na emeryturę w 2000 roku, rajd został zdominowany przez Muna Singh (jego siostrzeńca), Jassy Singh i Mohammeda Essa.

Rugby
Według CNN Zambia ma 10 200 zarejestrowanych graczy rugby - 1600 mężczyzn, 200 kobiet i 8 400 chłopców! Posiada obecnie16 klubów w całym kraju, dwa razy więcej, niż w 1996 roku. W 2016 roku utworzono zespół Zambii Rugby Sevens wyposażony w pół-profesjonalnych graczy. Zajęli oni czwarte miejsce w Pucharze Afryki Sevens Cup, który zakwalifikował ich do wejścia na Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej w lutym 2018 roku.

Golf
Golf został przywieziony do Zambii przez Brytyjczyków, którzy stworzyli tutaj pierwszy klub golfowy w Livingstone w 1907 roku. Inne kluby to, utworzony w 1912 roku, Kasama oraz w 1921 roku Ndola. Od 1954 roku odbywają się turnieje golfowe, takie jak nieistniejący już Cock of The North, a także współczesne turnieje takie jak Zambia Open, turniej ZANACO Masters i mistrzostwa w Zambii Open dla kobiet.

Polocrosse
Mimo, że polocrosse jest stosunkowo nowym sportem w Zambii, reprezentacja narodowa tego kraju pokonała mistrzów świata w RPA w pierwszym meczu Mistrzostw Świata w 2015 roku. Następnie zdobyła srebrny medal w tym samym konkursie. Istnieją różne ligi, takie jak Under 16, Under 14, Under 19 i zespół kobiecy. W Lusace odbywa się także kilka turniejów, w których mogą wziąć udział miłośnicy gry w golfa, np. Turniej Polarrosse ZANACO w klubie Lusaka South Country w dniach 19 i 20 maja oraz coroczna edycja Zambia Polocrosse, która zwykle odbywa się pod koniec sierpnia lub na początku września.

Boks
Po piłce nożnej boks jest prawdopodobnie drugim najczęściej oglądanym sportem w Zambii. Wybitnymi bokserami są Keith Mwila, który zdobył brąz na olimpiadzie w 1984 roku oraz Lottie Mwale, który był bokserem wagi ciężkiej i reprezentował Zambię w 1974 roku w zawodach Commonwealth Games zdobywając złoty medal. W ostatnich latach pojawiły się żeńskie bokserki, takie jak Esther Phiri i Catherine Phiri, przy czym ta druga nadal jest aktywna. Mecze bokserskie odbywają się zwykle w kompleksie rządowym w Lusace i wyświetlane są przez telewizję krajową.

Kolarstwo górskie
Większość krajobrazu Zambii jest zdominowana przez płaskowyż, co czyni go doskonałą areną do zmagań kolarzy górskich. Jest wielu amatorów, którzy tworzą grupy jeździeckie, takie jak Twin Palm Bike Club w Lusace i grupa Solwezi Cycling w zachodniej Zambii. W 2014 roku rozpoczęto zawody 1 MTB Zambia, z misją "promowania kolarstwa górskiego w Zambii i Afryce Południowej". Dwudniowe wydarzenie rozpoczyna się w Lilayi Lodge w Lusace, a następnie obejmuje kilometry malowniczych krajobrazów.