single

Wakacje na Seszelach

Jak wygląda raj? Zastanawiając się nad tym miejscem, zwykle pojawia nam się przed oczami obrazek przedstawiający białą plażę z piaskiem, którym można się otulić, skąpaną w ciepłym słońcu, ze ścianą dzikiej i zielonej dżungli. Krystaliczna woda skrywa w sobie bogate podwodne życie – rafy koralowe, a my, pływając między nimi, mijamy kolorowe i błyszczące rybki. Rajskie widoki, o wiele bardziej oszałamiające od tego opisu można spotkać na Seszelach. W tym archipelagu 115 wysp natura stworzyła niesamowite dzieło, które trudno oddać słowami czy fotografią. Na Seszelach można przeżyć najlepsze wakacje w życiu, a miłośnicy luksusu i nowoczesności mogą wybierać w najlepszych hotelach na świecie. Dlaczego warto wybrać się na Seszele?

Idealne położenie geograficzne
Seszele położone są na Oceanie Indyjskim, u wybrzeży Afryki Wschodniej, najbliżej północno-wschodniej części Madagaskaru, Mauritiusu i Reunion. To jeden z najbogatszych krajów afrykańskich, którego silną gałęzią gospodarki jest turystyka. Można tu znaleźć jedne z najbardziej luksusowych hoteli na świecie, nie tylko na wyspach Mahe lub Praslin, ale także na oddalonych prywatnych malutkich wysepkach. Dlaczego to właśnie Seszele są świetnym pomysłem na wakacje? Sezon trwa tutaj niemal przez cały rok: wyspiarski kraj leży w strefie klimatu tropikalnego, w którym temperatura zmienia się nieznacznie w ciągu roku. Średnia temperatura roczna to 24 stopnie Celsjusza, a opady nawet w porze deszczowej nie są tak intensywne, jak na innych tropikalnych wyspach. Dodatkowo, na Seszelach nie występują choroby tropikalne – nie ma zagrożenia ani malarią, ani dengą, ani Czikungunią. Dlatego ten kierunek chętnie wybierają rodziny z dziećmi.

Endemiczne gatunki flory i fauny
Rząd Seszeli przykłada ogromną wagę do ochrony środowiska naturalnego. Dzięki temu Seszele są jednym z wiodących krajów na świecie – przeznaczają na ochronę zagrożonych gatunków 42% swojego terytorium, co oznacza, że mają mniej miejsca na rolnictwo i przemysł. Stąd też biorą się wyższe ceny na wyspach, wiele produktów trzeba sprowadzać z innych miejsc na świecie. Dzisiejsza przyroda na Seszelach zachwyca budząc w pytanie, jak wyglądała wyspa zanim osiedlili się tu ludzie. Aż do XVIII wieku nie było tu większych cywilizacji, w związku z tym zachowało się o wiele więcej ekosystemów niż np. na Mauritiusie czy Hawajach. Jakie cuda natury wciąż możemy podziwiać na Seszelach? Najbardziej znanym gatunkiem drzew, endemicznym dla Seszeli jest coco de mer, zwany lodoicją seszelską. Ten gatunek palmy występuje głównie na wyspie Praslin, drzewo można poznać po niezwykłych o ogromnych kokosach, które wyglądem przypominają pośladki. Lodoicja seszelska jest wdzięcznym obiektem do zdjęć. Jeśli chcecie spędzić więcej czasu pośród plantacji lodoicji, trzeba wybrać się na wyspę Praslin. Na wyspach spotyka się wspaniałe żółwie olbrzymie z gatunku Aldabra, istnieją także farmy tych żółwi, które można zwiedzać i np. karmić te stworzenia.

Prywatne wyspy
Jak już wspomnieliśmy, archipelag seszelski obejmuje 115 wysp i wysepek. Część z nich jest prywatna i zbudowano na nich luksusowe hotele, zazwyczaj z materiałów ekologicznych i w zgodzie z lokalną biosferą. Wakacje w takim miejscu to zupełnie inne doświadczenie, niż zwiedzanie znanych turystycznych wysp. Prywatne wyspy zapewniają atmosferę maksymalnej intymności, najwyższej jakości usług i niczym nie zmąconej bliskości z naturą. Jedną z takich wysp jest North Island. Wyspa jest jedną z 42 wewnętrznych wysp Seszeli i ma zaledwie 2 kilometry kwadratowe powierzchni. Historycznie to właśnie na nią jako pierwsi przypłynęli piraci w XVII wieku, zadziwieni pięknem okolicy. Wyspa jest częścią dzielnicy La Digue i Inner Islands, a z ciekawostek, w 2011 roku swój miesiąc miodowy spędziła tu książęca para William i Kate. Jedyny hotel, który można tu znaleźć, North Island Seychelles, oferuje swoim gościom mnóstwo aktywności: można tu pływać na kajakach, nurkować, łowić ryby i jeździć na rowerze. Sam hotel oferuje tylko 11 willi. Każda willa jest całkowicie prywatna, położona na plaży i stworzona wyłącznie dla osób o najwyższych wymaganiach. Zaprojektowane w rustykalnym stylu wnętrza, są także urządzane minimalistycznie z troską o elegancję. Każda willa posiada prywatny basen i dostęp do plaży z miękkim piaskiem. Z powodzeniem można tutaj spacerować boso.

Granit seszelski
Seszele to wyjątkowy kraj wyspiarski na mapie świata nie tylko z powodu położenia geograficznego i fauny i flory. Duża część wysp jest zbudowana geologicznie z granitu, co jest ewenementem na światową skalę. Granitowe ostańce skalne i skały stwarzają surrealistyczny krajobraz, którego nie sposób uchwycić na zdjęciu.