single

Smaki i aromaty Egiptu

Któż z nas nie chciały pojechać tam chociaż jeden raz w życiu? Długie, piaszczyste plaże, niesamowite rafy koralowe, a przede wszystkim królestwo faraonów i tajemniczość – tak w skrócie można by opisać Egipt. Gdzie jest położony? Jest państwem znajdującym się w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Graniczy z Izraelem i Strefą Gazy, a także Sudanem i Libią. Na wschodzie graniczy z Morzem Czerwonym, zaś od północy z Morzem Śródziemnym. Egipt posiada wspaniałą kuchnię, która czerpie smaki i aromaty zarówno z kuchni arabskiej, jak również tureckiej, inspirując się tym samym potrawami krajów Morza Śródziemnego, co sprawia, że jest niezwykle urozmaicona. Co konkretnie, zatem oferuje kuchni egipska?

Potrawy kuchni egipskiej
W tej kuchni główną rolę odgrywają przyprawy takie jak: goździki, kminek, kolendra, kurkuma, imbir, mięta, pietruszka, sezam oraz szafran. Specjały tej kuchni są bardzo zdrowe, gdyż zawierają minimalną ilość tłuszczu, gdyż zwykle przygotowuje się je na grillu. Jakie potrawy mięsne możemy tam spróbować? Chociażby potrawę z grillowanego, przyprawionego na ostro gołębia – nadziewanego pszenicą i ryżem. Nie możemy również nie spróbować tamtejszej grillowanej ryby, która podbije nasze kubki smakowe. Egipcjanie uwielbiają również zupy: mięsną, czyli lahma, zupę rybną – samak, czy warzywną – chudar. Głównymi daniami są zazwyczaj mięsa wołowe, kurczak lub baranina – podaje się je z warzywami i chlebem.

Mięso
Kuchnia egipska jest pełna mięsa, lecz jest przy tym zdrowa. Dlaczego? Mięsa smażone są bowiem na grillu. Dzięki temu mięso jest beztłuszczowe i idealnie przyrumienione. Specjalnością i zarazem ciekawostką kulinarną jest gołąb z grilla, ostro przyprawiony, nadziewany pszenicą oraz ryżem. Danie to jest stosowane jako afrodyzjak dla zakochanych. Warto także będąc w nadmorskich kurortach spróbować grillowanej ryby.

Bób, fasola i pieczywo
Niezwykle istotnym elementem egipskiej kuchni jest bób oraz fasola, które przyrządzane są na różnorakie sposoby. Możemy kupić je na targu w postaci duszonej, lub zmiksowanej razem z pomidorami, cebulą i przyprawami, a także w postaci kanapek z sosem sezamowym lub smażonych kulek. Pieczywo zaś podawane jest do większości egipskich potraw, w postaci chlebka – tak zwanego ayszu – w swojej postaci przypomina podpłomyki. Jest cienki i pusty w środku. Co na deser? Po spożyciu głównego dania, Egipcjanie przechodzą do o wiele lżejszych potraw, czyli pysznych, soczystych owoców, które można jeść przez praktycznie cały rok. W okresie zimowym bez wątpienia najlepsze są jednak banany, daktyle, pomarańcze i granaty. W sezonie letnim królują melony, brzoskwinie, śliwki i winogrona. Znanym deserem na ziemi egipskiej jest również baklawa, czyli strudel z orzechami oraz miodem.

Herbata i kawa
W Egipcie do każdego spożywanego dania pije się herbatę, czyli shay. W kraju tym herbata jest napojem narodowym. Shay gotuje się w czajniczku i duzo słodzi cukrem. Napój podaje się z mlekiem lub bez. W gorące dni najlepiej smakuje herbata miętowa podawana na zimno. Jeśli chodzi o kawę, czyli qahwa, powinna ona być mocna i słodka. Jest parzona z dużą ilością cukru i tygielku i rozlewana do małych filiżanek.