single

Wycieczka w głąb Meksyku

Okres od grudnia do maja to najlepszy czas na wycieczki do Meksyku – polska zimna i przedwiośnie, codzienna szarówka i szybko zapadający zmrok wręcz zachęcają do zdobycia słońca z innej szerokości geograficznej. Polacy, podobnie jak wielu Europejczyków, wciąż najchętniej podróżują na półwysep Jukatan, najpopularniejszy i najłatwiejszy do zdobycia zakątek Meksyku. Tymczasem cały kraj to aż 31 stanów z dystryktem centralnym, jakim jest stolica Meksyk, jedno z najbardziej zaludnionych miast na świecie. To naprawdę dużo możliwości, tysiące miejsc do odkrycia i szansa na poznanie autentycznego Meksyku, a nie tego „narysowanego” pod turystów. Jakie miejsca są najciekawsze w Meksyku? W które z nich warto pojechać na wycieczkę? Gdzie można poznać meksykańską kulturę najlepiej?

To dopiero Meksyk! Czyli zwiedzanie Mexico City
Mexico City to ponad 20 milionowa metropolia, dynamiczna, roztańczona i wciągająca. To od niej zaczniemy naszą wycieczkę po Meksyku – znajduje się tu bowiem międzynarodowe lotnisko obsługiwane przez renomowane linie lotnicze, więc można się tu wygodnie dostać. Baza noclegowa jest w zasadzie nieprzebrana: wszystko zależy od Waszych preferencji. Polecamy zatrzymać się w dzielnicy Centro Historico, wokół której skupione są najważniejsze atrakcje historyczne oraz centrum miasta. Dobrym wyborem dla osób lubiących wielkomiejskie życie i możliwość wyjścia wieczorem w miasto może być czterogwiazdkowy hotel Hampton Inn, zlokalizowany tuż obok Placu Zocalo w pięknej zabytkowej kamienicy. Centro Historico to najpopularniejsza turystycznie dzielnica Meksyku, znajdziecie tu ulice handlowe z największymi markami świata, najlepsze restauracje oraz kluby. Oprócz komercyjnego szumu, niezwykle warto poznać historię tej dzielnicy, która powstała na ruinach Tenochtitlan, czyli stolicy imperium Azteków. W 1987 roku Centro Historico zostało wpisane na listę UNESCO, dzięki czemu udało się poddać renowacji wiele wartościowych budynków. Najlepszym sposobem na zwiedzanie tej dzielnicy jest spacer, ponieważ wszystkie atrakcje nie są od siebie znacznie oddalone. Dzięki temu można w bliższy sposób chłonąć atmosferę tego miejsca i znaleźć ukryte lokalne knajpki czy zakątki, o których nie piszą w przewodniku. Najważniejszym zabytkiem jest Katedra Metopolitana – największa katedra w Ameryce Południowej. Jej budowa trwała ponad 300 lat! Wstęp do katedry jest bezpłatny. Innym interesującym miejscem jest Templo Mayor, miejsce głównej świątyni Azteków Tenochtitlan, które zostało zniszczone przez hiszpańskich konkwistadorów w 1521 r. Szybko wzniesiono tu własną katedrę, jednak w XX wieku podczas prac remontowych znaleziono tu piękny posąg bogini Coyolxauhqui. Przez to odkrycie rozkopano całą hiszpańską katedrę i odkryto, że pod nią znajdują się cenne zabytkowe świątynie azteckie. Dzisiaj stworzono tu wspaniałe muzeum ze wszystkimi odkryciami, a wstęp do niego kosztuje 48 pesos meksykańskich. W Centro Historico na takie atrakcje natkniecie się co krok, więc na zwiedzanie dobrze dać sobie ok. 1 dnia. Do innych dzielnic w stolicy możecie dostać się autobusami miejskimi, metrem lub po prostu taksówką. Do których warto zajrzeć? Do tzw. ekskluzywnych dzielnic należy Palenco, ale to też dobre miejsce dla miłośników designerskiej architektury. Dzielnica Coyoacan to miejsce typowo studenckie i rozrywkowe, a Xochimilco nazywane jest „meksykańską Wenecją” ze względu na podobny system kanałów nawadniających. Jeśli chcecie zobaczyć wieżowce i najbogatszą-biznesową dzielnicę, koniecznie udajcie się do Santa Fe. Samo zwiedzanie stolicy Meksyku mogłoby Wam zająć i dwa tygodnie!

Odkrywanie świata starożytnych Azteków
Teotihucan – starożytnie miasteczko, w którym niegdyś zamieszkiwało ponoć 200 tysięcy ludzi, znajdujące się niedaleko meksykańskiej stolicy oferuje nam kompletnie odmienny klimat, historii i starej magii. Można tu znaleźć tzw. Aleję Zmarłych, przy której stoją od tysięcy lat Piramida Słońca i Piramida Księżyca, nazywane piramidami Teotihuacan. Tę nazwę nadali piramidom Aztekowie, nie oni jednak je zbudowali. Kto i w jaki sposób wzniósł te ogromne budowle, tego prawdopodobnie nie dowiemy się nigdy. Mówi się, że to najpiękniejsze piramidy w całym Meksyku, i coś w tym jest. Według archeologów to właśnie tutaj spotykali się pielgrzymi z całej Mezoameryki, którzy wierzyli, że narodził się tu Bóg Słońca. To, jakiego rodzaju odprawiano tu rytuały i czary pozostanie tajemnicą na zawsze, ale elektryzująca atmosfera tego miejsca i idealnie zbudowane piramidy zachwycają po dzień dzisiejszy. Całodzienny spacer po Alei Zmarłych będzie niesamowitym doświadczeniem wycieczki w Meksyku. Po piramidach można chodzić i robić sobie zdjęcia. Dodając do tego ciepłe meksykańskie słońce i przejrzyste niebo, nie ma chyba lepszej recepty na dobrze spędzony dzień!