single

Dlaczego warto zobaczyć Boliwię?

Boliwia to państwo znajdujące się w centralnej Ameryce Południowej,  które jest jednym z dwóch państw tego kontynentu niemających dostępu do  morza. Boliwię warto jednak odwiedzić ze względu na liczne zabytki,  wspaniałe pasma górskie i wiele innych atrakcji. Które z nich  szczególnie się wyróżniają i czynią ten kraj atrakcyjnym pod względem  turystycznym? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

Salar de Uyuni

Salar de Uyuni to solnisko stanowiące pozostałość po słonym jeziorze,  które znajdowało się w południowo-zachodniej Boliwii. Jego powierzchnia  przekracza 10 tysięcy kilometrów kwadratowych, a w związku z tym jest  największym solniskiem na całym świecie. Pod skorupą znajduje się  solanka niezwykle bogata w lit, a turyści zachwycają się imponującym  krajobrazem całego obszaru.

Potosi

Potosi to miasto, które czytelnicy mogą znać chociażby z książki  "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego. Zostało ono założone w  połowie XVI wieku i do dziś znajduje się tutaj mnóstwo zabytków z  różnych epok, dlatego też miasto w całości wpisane jest na listę  światowego dziedzictwa UNESCO. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na  niesamowitą historię i urokliwe ulice pełne architektonicznych perełek.

La Paz i jego świątynie

La Paz to miasto znajdujące się w zachodniej Boliwii i stolica  boliwijskiego rządu. Do największych zabytków miasta należą dwie  świątynie, a mianowicie bazylika świętego Franciszka i kościół świętego  Dominika. Ta pierwsza została zbudowana w XVIII wieku, a jej fasada jest  bogato zdobiona płaskorzeźbami. Warto również zajrzeć do środka,  zwłaszcza jeśli ktoś ceni sztukę sakralną, ponieważ barokowe zdobienia  ołtarza i ambony robią wielkie wrażenie. Z kolei kościół św. Dominika  został zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku i jest bogato zdobiony  dziełami boliwijskiej sztuki kamieniarskiej.

Sucre, czyli konstytucyjna stolica

Sucre to stolica Boliwii, dlatego też nie brakuje tutaj różnorodnych  atrakcji, muzeów, zabytków czy restauracji serwujących lokalne dania. Do  najważniejszych punktów wartych zobaczenia w tym mieścia należą na  przykład klasztor San Felipe Negri, klasztor franciszkański, katedra czy  też wiele zabytków, takich jak Casa de la Libertad czy Palacio de la  Glorieta. W lokalnych knajpkach warto skosztować na przykład zupy z  kukurydzy barwionej na czerwono, pieczonej piranii, zupy żółwiowej czy  też majadito, czyli wodnistego ryżu z suszoną wołowiną i warzywami.

Lago Titicaca

Jezioro Titicaca jest największym jeziorem wysokogórskim na naszej  planecie. Znajduje się na wysokości przekraczającej 3812 metrów nad  poziomem morza, a jego powierzchnia to mniej więcej 8372 kilometry  kwadratowe. Odwiedzając te rejony, warto wybrać się na leżącą na  jeziorze Wyspę Słońca, którą wypełniają inkaskie zabytki, a także  odwiedzić przybrzeżne osady rdzennych mieszkańców, przy których znajdują  się budowle pamiętające czasy prekolumbijskie.

Park Narodowy Amboro
Park Narodowy Amboro znajduje się w departamencie Santa Cruz przy  wschodnich zboczach Andów. Na jego terenie można podziwiać nie tylko  lasy tropikalne i imponujące wodospady, ale również dzikich mieszkańców  tego obszaru, takich jak arirania amazońska, ara zielona czy też kajman  żakare.