Egzotyczne smaki: kuchnia wietnamska
Polacy coraz częściej próbują egzotycznych smaków i sięgają do różnych kuchni świata. Dużą popularnością cieszy się między innymi kuchnia wietnamska, która składa się z potraw przygotowanych ze zdrowych i prostych posiłków oraz łączy w sobie ciekawe połączenia smakowe. Ponadto kuchnia wietnamska cechuje się wyraźnym, świeżym smakiem oraz połączeniem wietnamskiej limonki, mięty, kolendry, ostrego smaku chilli z aromatem sosu rybnego oraz świeżością trawy cytrynowej. Gdy myślimy o kuchni wietnamskiej to pierwsze co nam się nasuwa na myśl to warzywa i duża ilość przypraw. Warto także wiedzieć, że kuchnia wietnamska ma silnie zakorzenioną tradycję wegetariańską, która została rozpowszechniona przez buddystów – dlatego jeśli zaczynasz dietę wegetariańską – na pewno znajdziesz coś dla siebie w egzotycznej i smacznej kuchni wietnamskiej. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat kuchni wietnamskiej? Jesteś ciekawy jakie są tradycyjne dania wietnamskie? A może chcesz spróbować ugotować coś z egzotycznych smaków kuchni wietnamskiej? Jeśli tak to zapraszam Cię do lektury tego artykułu!
Kilka słów o samej kuchni wietnamskiej
Kuchnia wietnamska słynie przede wszystkim z dużej ilości wywarów oraz zup. Jest ona także silnie połączona z kuchnią Francji, Kambodży oraz Chin, które miały na nią spory wpływ. Produktami, które bardzo często używa się w kuchni wietnamskiej są: sos sojowy, pasta z krewetek, sos rybny, cynamon, trawa cytrynowa, ryż, makaron oraz jajka. Ponadto w kuchni wietnamskiej używa się dużo drobiu (w szczególności kaczki, wołowiny, wieprzowiny, sałaty, szpinaki, marchewki, kiszonych i marynowanych warzyw, kolendry, imbiru, tajskiej bazylii oraz mięty wietnamskiej. Warto poznać również kilka podstawowych nazw produktów po wietnamsku: vit – kaczka, chay – danie wegetariańskie, canh – zupa, czy com – gotowany ryż. Ciekawostką jest również fakt, że Wietnamczycy dobierają potrawy do pory roku lub wedle samopoczucia jedzącego – stosują oni zasadę yin i yan. Uważają oni, że owoce morza są chłodne, więc serwują je z imbirem, który wedle nich jest ciepły, a kaczka uznawana za zimną – serwowana jest w upalne lato. „Yan” – jest to określenie smaku ostrego, natomiast „Yin” to nazwa dla smaku kwaśnego – oba te smaki muszą się uzupełniać w daniu.
Tradycyjne dania kuchni wietnamskiej, które powinieneś spróbować!
Jeśli kiedykolwiek udasz się do Wietnamu koniecznie powinieneś spróbować smażonych sajgonek – w menu szukaj je pod angielską nazwą spring roll. Warto skosztować także wietnamskich bagietek Banh – zawierają one mięsną wkładkę lub smażone jajko, warzywa, przyprawy, sos sojowy i dużą ilość chili. Obowiązkowym daniem do spróbowania z kuchni wietnamskiej jest także zupa Pho – zrobiona na bulionie wołowym z szerokim makaronem ryżowym pho, z dodatkiem warzyw, szczypiorku lub cebulki. Dużą popularnością cieszą się także grillowane kotleciki Bun Cha – są to smażone małe, wieprzowe kotleciki, które serwowane są z cienkimi makaronem oraz z warzywnymi dodatkami.
Składniki potrzebna do tofu z trawą cytrynową!
Aby przygotować przekąskę jaką jest tofu z tawą cytrynową będziesz potrzebować: trzy gałązki kolendry, dwie łyżki oleju roślinnego, 450 gram twardego tofu oraz pół łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu. Ponadto koniecznie powinieneś się zaopatrzyć także w: 1 czerwoną papryczkę chili, jedną łyżkę drobno posiekanego czosnku, 1 drobno posiekaną trawę cytrynową, 1 łyżeczkę cukru i 1 łyżeczkę soli.
Przepis na tofu z trawą cytrynową!
Na początku odsącz tofu i potnij je na plastry o szerokości ok. 2,5 centymetra. Po czym ponownie je odsącz, każdy z nich na papierze kuchennym. Gdy to zrobisz to w misce wymieszaj pieprz, sól, czosnek, cukier, chili i trawę cytrynową. Następnie posyp tym każdą stronę plastrów tofu. Potem rozgrzej dużą patelnię i smaż tofu z każdej strony przez około 3 minuty. Na koniec całość posyp kolendrą. I gotowe! Smacznego!